Veysi Dündar’dan Haftasonu Ocakbaşı (14 – 20 Ocak 2019)

0

HAFTANIN SORU OCAĞI #1:

AKP’li Turan üzülmüş de neye üzülmüş? MHP ile oksijen kaynağı yapan AKP’nin üzüldüğü şeye bak.

HAFTANIN HASEKİ OCAĞI #1:

Allah birden ülkeye gönderi yapmaya karar verdi. Özhaseki bize anlatıyor. Dinlemedeyiz. Daha önce bu konuya kim bakıyordu acaba? Tövbe Tövbe….

HAFTANIN CHALLENGE OCAĞI:

Olay resimde kalmasın Cumhurun iki ittifak sahibinin 10 yıl önce söylediklerini de (bir, iki ve üç) challenge edelim. Hafızası olanlar için tabii.

HAFTANIN BRUCE LEE OCAĞI:

Hollanda’dan İtalya’ya herkes dersini aldı. Çin sevgisi kabardı. Uygur bölgesine mi gitsek ne yapsak?

HAFTANIN SATIŞ OCAĞI:

Cami satılır mı? “Onlar konuşur, biz yaparız”ın en son versiyonu.

HAFTANIN ŞIK HAREKET OCAĞI #1:

İmamoğlu için seçim önerimi aylar önce yaptım. Erdoğan’ın deyimiyle pastanın kaymağını yiyen yerlerden uzak dur. Sınırına bile girme. Sultanbeyli’de büyük hayırlar vardır. Bağcılar felahtır. Akparti Kadıköy’ü alamaz ama akıl ve doğru strateji Sultanbeyli’yi kazandırır.

HAFTANIN ŞIK HAREKET OCAĞI #2:

Allah razı olsun Akşener’den, bize bu takıldığımız konuda tek obsesif olmadığımızı gösterdi. Sn. Bahçeli, ”Müsaade edin de vatandaş oy atsın.”

HAFTANIN HASEKİ OCAĞI #2:

Belediye başkanı mı seçiyoruz, siyaset doktoru mu ? Bu nasıl bir yorum, bilen beri gelsin.

HAFTANIN HASEKİ OCAĞI #3:

Yapılmışı vardı. Milli Kütüphane. Sahi ona ne oldu?

HAFTANIN KERAHAT OCAĞI:

Almanya’da sosyaliste yeşile Türkiye’de AKP’ye. Bu çelişki de bir yere kadar. Belli ki bundan sonra işler o kadar kolay değil.

HAFTANIN YALNIZLIK OCAĞI:

Zeybekçi belli ki rolüne iyi kaptırmış. Gizem adamı tripleriyle kızı kandıracak. İzmir bu ayakları yer mi? Bence yemez.

HAFTANIN OCAĞI SÖNENLERİ:

Tam 55 kişi. 2019 Türkiyesinde havaalanı için belki de hiç binmedikleri uçaklar için ekmek parası peşinde yok olmuşlar. Bu hafta ölmediler ama uzun süre sonra biz onlardan haberdar olduk. Allah hepsinden razı olsun. Herkes ölecek bir gün; hakkın divanında davacı olmak belki de davalı olmaya yeğdir.

OCAKTA HAFTANIN SÖZÜ: “Biz, Yaparız”

Hem Özhaseki hem Zeybekçi hem Yıldırım başarısızlığı tescilli modelleri tekrarlamak veya yeniden kurmak için siyasetin sınırlarını zorlayarak kendilerini anlatıyor. AKP’nin en temel kavramlarından biri bu.

2015’te ilk kez yayınlanan yazının son paragrafı adeta bugünleri tarif ediyor:
Yapma fetişizmi, daha derin bir kaynaktan da su çekmiyor mu? Kapitalizmin (ki son zamanlarda turbo-kapitalizm de diyorlar ona) para-meta-para döngüsüyle beraber her şeyin akışını olağanüstü süratlendiren, sürekli iş çıkarmaya, sürekli yapmaya etmeye ittiren dinamiği de güçlendirmiyor mu bu algıyı? Nike’ın meşhur “Just do it” (Yap işte!) sloganı, kapitalizmin kendiliğinden ideolojisinin en iyi özetlerinden biri sahiden.
Tababetin birinci kuralı: “Önce zarar verme”dir. Bizzat tababete de hep hatırlatılması gereken bir ilke. Her alanda öyle. Bazen, yapmamak daha iyidir. Ellememek, bi’ durmak, bazen daha iyidir.
AKP’nin “Biz yaparız”ı, politik grafik sanatçısı Jürgen Holtfreter’in 1975’te ürettiği bir posteri hatırlattı bana. Başbakan ve İşverenler Sendikası Başkanı, şu sloganın fonunda gururla dikiliyorlardı: “Herkes enflasyondan söz eder – biz yaparız”.

OCAKTA HAFTANIN FİLMİ:

Tabii ki uzun uzun anlattığımız Roma haftanın filmi. Ama yanına bir film koysam ben bir Çağan Irmak filmi koyardım. Hangisi diye sorsanız tabii ki Issız Adam uyar bu dönem filmi mantığına. Çağan Irmak’ın en sevdiğim filmi ise ‘Mustafa Hakkında Herşey’dir. Bunu da önermeden geçmeyeyim.

OCAKTA HAFTANIN KİTABI:

En çok satanlar listesinde en tepede gördüğümde şaşırdım ve sevindim. Ülkemiz tek parti tek tip gazete kamunun her yere uzanan eli ve devletçiliğe sarılmış hali ile giderek kime benziyor dersiniz. Bu ahval içinde SSCB’nin son 6 yılını ve tabii Gorbaçov’u anlatan bir kitap fazlasıyla ilginç ve önemli. Sadece siyaset bilimi ile ilgilenenler değil dünyaya kafa yoranlar ve geçmişten ders alacak kadar zeka sahibi olanlar için.

 

 

OCAKTA HAFTANIN BEYOĞLU MEKANI:

Geçen hafta Sırrı Süreyya’nın Cihangir’inde konaklamıştık. Oradan devam edelim. Bu defa kahvaltıya Van’a doğru yol alalım. Van Kahvaltı evi her daim gideni mutlu eden bir yerdir. Van’ın kedisi gölü bir de kahvaltısı meşhur ise bunu bulacağınız iyi mekanlar arasında gelir.

OCAKTA HAFTANIN İSTANBUL KÖŞESİ:

Kış güneşinin parlak ışınlarını vurduğu bir nokta arayanlar için bu hafta Dolmabahçe Parkında bir nefes öneriyorum. En azından sırtınızı İstanbul’a en gaddar kulelerin dikildiği bölgeye vermiş olursunuz. Göz görmeyince gönül katlanır derler.

OCAKTA HAFTANIN MÜZİĞİ:

Ne dedik bu zamana kadar ne yaptıysanız tersini yapın. Fazıl Say konserine gitmek iyidir. Hem de çok iyidir.
Fazıl Say hep aynı müziği yaptı. Kulakları açık tutmak kafi.
İnsan nedir bilmek dışında bir bilgiye ihtiyaç yok.

CEVAP VER