Eda Karaytuğ yeni albümünde ‘Aşka Sevdalanma’ diyor…

0
Musikimizin kendine özgü üslubu bulunan nadir sanatçılarından biridir Eda Karaytuğ. Her albümü bu alanın takipçileri tarafından heyecanla beklenir.
Yeni albümü ‘Aşka Sevdalanma’ elimize geçince bu sebeple heyecanlandık.
Albümde üç eser ve üçü de bir hanım besteciye ait: Seher Çelik’e.
Bestelerden birinin güftesi de ilgi çekiyor; çünkü Bedrettin Dalan’a ait. Diğer iki güfte Fuzuli’nin.
Albümle ilgili bilgileri sunuyoruz:
Klasik Türk Musikisi kökenli bir ses sanatçısı olmasının yanı sıra farklı müzik türlerindeki başarılı performansları ile de bilinen Eda KARAYTUĞ’un “Aşka Sevdalanma” isimli maxi single çalışması 21 Ocak 2019’da müzik marketlerdeki yerini aldı.
Seher ÇELİK Bestelerinden oluşan bu çalışma şimdiden dijital platformlarda ve müzik marketlerde hak ettiği ilgiyi görmeye başladı.
Müzik yönetmenliğini Selçuk Murat KIZILATEŞ’in üstlendiği bu proje, başta Göksel BAKTAGİR olmak üzere, Furkan BİLGİ ve Murat SÜNGÜ gibi usta isimlerin imzasını taşıyor.
Eda KARAYTUĞ’un seslendirdiği üç eserde de  ayrı bir duygu dünyasını hissetmek mümkün.
Seher ÇELİK’e ait olan bestelerin, güftesi Şair Fuzûli’ye ait olanlarından “Aşka Sevdalanma” adlı eserde aşkın yakan yüzü konu alınırken, “Beyhude Gamlanma Divane Gönül” adlı eserde ise yaşamın katlanılmaz acılarına direnmek için insanlığa adeta ilahi bir şifa nidasıyla nasihat edilmekte ve dünyevi imkanlara yaslanarak kibir ve gurur batağına düşmüşlerin akıbeti tesirli bir dille izah edilmektedir.
Güftesi Bedrettin DALAN’a ait olan “Dağlar” adlı eserin konusu ise, bugüne dek korku ve dehşet nidası şeklinde türküler yakılan dağlara “ilk kez başkaldırılması” “acı verenlere karşı korkusuzca isyan edilmesi”dir.
“…Her bitki kendi kökünden beslenir” özlü sözünden yola çıkarak, kadim kültürümüzün geleneksel üslubundan beslenip yeni ezgiler üreten ve ürettiklerine yeni bir anlayış katan, Türk Halk Müziği ses sanatçısı, bestekar Seher ÇELİK’in ortaya çıkardığı besteler, gelenek ile geleceği buluşturan köprü temaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Öz kültürümüzden kopmadan tamamen yepyeni bir anlayış ile bu tınıları oluşturması, bu alanda yeni bestecilere de ilham olacaktır…” (Göksel BAKTAGİR)
İnsanı geleceğe taşıyan şey geçmişinden aldığı güçtür. Bu sebeple bugünü yaşayan bizler aslında geçmiş ile geleceğin arasındaki birer köprüyüz. Geçmişin ışığı ile geleceği aydınlatarak bunları bugünden inşa edebilmek gerekir. Umarım, tıpkı bu amaç için yola çıkmış Fuzûli, Dede Edendi, Itri, Aşık Veysel ve nice üstatlar gibi bizler de yeryüzüne bir iz bırakmayı başarabiliriz. Bizlerin ışığı olan üstadlarımızı rahmetle anıyoruz.
Dağlar parçasına YouTube’dan ulaşılabiliyor:
https://www.youtube.com/watch?v=RW68n6iutcs

CEVAP VER