Veysi Dündar’dan Haftasonu Ocakbaşı (18-24 Şubat 2019)

0

GÖÇEN OCAKLAR:

Patlama, çatlama, kayma, yıkılma. İnsanlar ölüyor. Türkiye iş sağlığı ve güvenliğinde gelişiyor ama nereye doğru? Kimse bilmiyor..!

BİZİM OCAKLAR:

Eskiden “sağ-sol” vardı. Şimdi “Biz ve Ötekiler” var. “Ya bizdensin ya bir hiç”. Bunun sonu neye varır ? Rakip olmadan seçim olur mu ?

MUTSUZ OCAKLAR:

Belli ki mutsuzluk standardına geçmişiz. Hızla azalan mutluluk grafiği daha da aşağı gider mi? Durmak yok. Yola devam!

NAFİLE OCAĞI:

Baktı ki ikna edemiyor marjinal demeye başladı. Takipteyiz.

İMA OCAĞI:

Zorla benzetmeyiz. Ama benzeseniz iyi olur. Buna Akdemokrasi diyoruz.

YANCI OCAK:

Ahmet Hakan, Abdülkadir Selvi derken topa Nagehan Alçı da girdi. Nagehan hanım da CHP için üzülüyor. Gülsek mi ağlasak mı?

DİPLOMATİK OCAK:

Dışişleri Bakanı belediye seçiminde oy peşinde. Avrupa Parlamentosu. Sen kimsin ya ?

ŞAKA OCAĞI:

AKP bizi depremle tehdit etmeye devam ediyor. Şakacı olmalı.

REFORM OCAĞI:

Son 4 yılda kaç seçim oldu meçhul. Biz reform yapacağız. Tam yapacağız bir gülme geliyor. Reform yapacaktık 17 senedir yapamadık ama yapacağız.

ALKOL OCAĞI:

Biri Zeybekçi’ye İstanbul’daki belediye tesislerinin menüsünü versin. Ama çabuk versin.

GEÇ KALANLARIN OCAĞI:

Kaç kaza geçti ancak akla geldi. Yetmez ama evet.

İLGİNÇ OCAK:

Tarım savunmadan önemli savunma da her şeyden önemli.

ACI OCAK:

Söz biter acı konuşur.

HAFTANIN OCAĞI SÖNENİ:

Kemal Karpat’ı kaybettik. Kendisini şu paragrafı ile anıyorum: “Türkiye’de birçok yazar var, bir çoğunu okuyorum. Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Birisi demokrasi adına aşırı milliyetçiliği, diğeri demokrasi adına aşırı dinciliği, başka bir kişi otokrasiyi savunuyor. Bunlar demokratik görüşler değil, serbest ifade demokraside olur. Ama bugün siz aykırı bir görüş ileri sürerseniz, hemen düşman oluyorsunuz, vatan haini oluyorsunuz. Demokrasi kültürü insanın içinde olmalıdır. Demokrasi kültürünü küçük yaşta okullarda geliştirebiliriz.”

OCAKTA HAFTANIN SÖZÜ:

Hassasiyetlerimiz.
Artık kabak bile bu Beka söyleminin yanında İtalyan Makarnasına döndü. Çok sıkıldık. AKP de MHP de bu söylemden vazgeçecek gibi değil.
Belli ki hassasiyetleri var ve bir tek onların var.
Geri kalan herkes ihmal edilebilir.
“Millî hassasiyetler var, milletimizin-toplumun-halkın hassasiyetleri var, dinî hassasiyetler var. (Bu arada bir Akademik Hassasiyetler Dergisi de çıkıyor.) İnsanî hassasiyetler ya yok, ya pek zikredilmiyor. O kadar hassaslanılmıyor onlara. En azından, insanî hassasiyetlerin caydırıcı bir yanı olmadığını söyleyebiliriz. “

OCAKTA HAFTANIN KİTABI:

Birilerinin ciddi anlamda demokrasinin aslına dair okumaya ve tedrisata ihtiyacı var. Kurucu metinler de buna dahil olmalı ve belki en çok onlar ihtiyaç. Tıpkı Tom Paine gibi:
“özgür bir ülke, kişiler tarafından değil, doğal hakları garanti altına alan, bu anlamda adil olan yasalar tarafından yönetilmeli. Seçimle işbaşına gelme sistemi de, eğer sonunda iş başına gelen sınırsız yetki kullanacaksa, doğal hakları ihlal edecekse, fiiliyatta monarşidir, mutlakiyettir. Seçimle işbaşına gelen sınırsız egemenlik kullanacaksa aynı anlamda ve aynı derecede despotik bir yönetim kuruyor demektir.”
Tekrar tekrar okumak için.
Bir gün herkese gerekir.

OCAKTA HAFTANIN FİLMİ:

Seçim kazanmak kolay tarihe olumlu geçmek zordur. Bu seçimlere dair iktidar grubunun söylemleri tatsızlaştıkça insanın aklına gelen kötü örnekler artıyor. Birisi bu konuda uyarmalı. Ahmet Hakan yapmayacağına göre (malum Tuzla-Silivri gezisi) görev yine bizde.
Nixon’ı hatırlamak için doğru zaman bu değilse ne zaman?

 

OCAKTA HAFTANIN BEYOĞLU MEKANI:

Alper Taş işe ısınıyor. Biz kendisine İstiklalden Cihangir’den uzak dur diyoruz. O vakit biz de uzak duralım. Bu haftanın mekanı da yine ana arter dışından. Vedat Milor onaylı Ozzie Kokoreç.

OCAKTA HAFTANIN İSTANBUL KÖŞESİ:

İstanbul’da da kaymağın pastasını ya da pastanın kaymağını yiyen değil daha kenar yerleri önermemiz uygun. O vakit Kavacık’ta Bayramoğlu Döneri hatırlatalım. Tabii hala bilmeyen bir Allah kulu kaldıysa. Dönerden sonra da bir taksiye atlayıp Hidiv Kasrı’ndan boğaza bakılabilir.

 

OCAKTA HAFTANIN MÜZİĞİ:

Gaye Su Akyol’u dün portreye konuk etmiştik. O vakit bu haftanın müziği için de ondan talepte bulunabiliriz.

CEVAP VER