Veysi Dündar’dan Haftasonu Ocakbaşı (25 Şubat-3 Mart 2019)

0

UYGUR OCAĞI:

Yandaş basında bulamayacağınız bir haber daha. Çin elçisinden tehdit tadında uyarı. İçeride bağırmak kolay Çine laf anlatın da ölçeğinizi görelim. Bu arada MHP Türklük davasının sözcüsüymüş gibi çekelim.

https://tr.sputniknews.com/politika/201902251037861316-cavusoglu-uygur-turkleri-aciklamasi/

https://tr.sputniknews.com/politika/201903011037952620-cinin-ankara-buuykelcisinden-uygu-aciklamasi/

https://tr.sputniknews.com/columnists/201902251037855107-cin-istanbul-baskonsolosu-cui-wei-aciklamalar/

PROPAGANDA OCAĞI:

Türkiye çok seçim gördü ama bu kadar sakil propaganda görmedi. Israr etmeseler bir deniyorlar diyeceğiz. Ama ciddi ciddi inanarak ifade ediyorlar. Yüzüne bakacağınız insanlara bu kadar ağır isnadı yapmak gerçekten nasıl oluyor da oluyor. Bu kadar sözden sonra kazansanız ne kazanmasanız ne.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201903011037951415-mehmet-ozhaseki-su-faturasi-militan-ankara/

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201902261037882139-suleyman-soylu-ibb-hdp-pkk/

BEKA OCAĞI:

Karar verin beka var mı yok mu? Sizin bu söylemleriniz asıl beka sorununu bize yaşatıyor.

DÜNYANIN MERKEZİ OCAĞI:

Nasrettin Hoca’ya sormuşlar “Dünyanın merkezi neresi?” diye. O da “tam burası” demiş. Beğenmeyen ölçsün..

GAZEL OCAĞI:

Sabah’ta çalışan Hıncal Uluç belli ki kendini Wall Street Journal’da falan yazar sanıyor. Birisi bunu kendisine söylesin. Ardıç ve Öztürk için zaten yapacak bir şey yok. Belli ki aynalarını alıp masaya oturtuyorlar. Hariçten gazel diye buna denir.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201903011037947657-hincal-uluc-millet-ittifaki-besiktas-cart-diye-paramparca-oldu/

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201902261037873547-yeni-safak-yazari-ozturk-bir-partinin-chp-basini-cektigi-ittifakin-yenilgisi-halinde-dagilacagi-konusuluyor/

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201902251037847180-sabah-yazari-ardic-uc-yeni-latif-sener-geliyor/

KATAR OCAĞI:

Sabit bir politikası olmayan ülke için her gün yeni bir sürpriz her sabah yeni bir şaşkınlık. Katar sen de mi Brütüs ?

VAAT OCAĞI:

25 senedir yapmadık 25 sene sonra yapacağız. Söz.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201903011037938436-yildirim-hedefimiz-rayli-sistemin-payini-arttirmak/

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201902271037912596-ak-parti-istanbul-yildirim-gonul-belediyeciligi/

KOKU OCAĞI:

Haliç, Kurbağalıdere, Caddebostan sahil çok iyi kokuyor da Tuzla iyi koksun. Siz İzmir körfezini bırakın da İstanbul’a bakın; üstelik bir de insanları töhmet altına alıyorsunuz.

SAKAL OCAĞI:

İlk defa biz söyledik arkası geliyor. Ne diyelim biz de boşa sakal bırakmıyoruz (Şaka)

AKADEMİ OCAĞI:

Üniversite deyince beni bir gülme alıyor.

DOMATES OCAĞI:

Larva deyince kurt demek ama siz yine onu larva bilin. Daha nazik oluyor.

DÖNÜŞ OCAĞI:

Seçimi kazanmasa da bayağı yeni şey öğreniyor. Bu da bir kazanım. Ben Zeybekçi’yi AKP’de lider görmek isterim. Çok gelişti maşallah.

İMAM HATİP OCAĞI:

Türkiye’de sessiz bir devrim oluyor. Her aşırı şey gibi İmam Hatipler de talep görmüyor. Çünkü değeri düştü. Kontenjanın yarısı dolu. Okulları kapatmaya başladılar. Hadi hayırlısı diyelim. İmam Hatipin bir karizması vardı. Onu da çizdiniz.

KAPAK OCAĞI:

Bazen Demirtaş’ı dinlerken kim hapiste kim dışarda kafam karışıyor. Çok sağlam bir cümle daha. Cumhurcular ne diyecek ?

OYUN OCAĞI:

Yine bir fıkra Nasrettin Hoca’dan. Hoca kasabaya giderken sormuş çocuklara “ne isterseniz?” diye. Hepsi birer oyuncak istemiş. Dönüşte hocanın elinde bir düdük. Parayı verene takdim etmiş. Tam oyun kuracaktık. Para bitti.

HAFTANIN SÖNEN OCAĞI:

Aytaç Arman’ı Atlas sinemasının önünden uğurladık. Türk sinemasının unutulmaz jönü için Atlas sinemasının önündeki son sahne belki de en doğru uğurlama oldu. Jönler kraldır ve krallar hiçbir zaman unutulmaz. O da bu listeye çoktan girdi.

OCAKTA HAFTANIN SÖZÜ:

28 Şubat ve Kulturkampf (Kültür Cengi)
28 Şubata dair yazdık ama İnternette yazılanları çizilenleri görünce başkaları adına utandık. Tanıl Bora’nın ahir zaman sözlüğünde maddeyi görünce tereddütsüz haftaya dahil ettik. 28 Şubat’tan devşirilen mağduriyetin siyasetçi, akademisyen, gazeteci kıran iktidar için ne bitmez bir malzeme olduğuna şaşıranlardansanız Tanıl Bora’ya kulak verin:

“28 Şubat darbesi, erken cumhuriyet dönemi otoriter vesayetçi politikasının yeni sürümüydü. Üzerinden 18 yıl geçti. Şimdilerde, Türkiye ilgili literatüre Kulturkampf’ın sadece süreğenliğiyle değil tersine çevrilmesiyle katkıda bulunuyor. Bismarck cübbe giymiştir burada. Otoriter vesayetçi devlet rejimi, şimdi de doğru dindarlık öğretmek, geleneği yeniden icat etmek, muhafazakâr ahlâk tamim etmek üzere güç kullanıyor. 28 Şubat’ın bin yıl süreceğini söyleyen general, haklı çıkmış sayılır. Bayrak inmez, ezan susmaz, Kulturkampf bitmez.”

OCAKTA HAFTANIN FİLMİ:

AKP’nin seçim propagandası dediği şey bildiğin cadı avına döndü. Bu kadarı da olur mu dediğiniz şeyler ardı ardına oluyor. Sıradan bir şey söyler gibi akıllara ziyan bir HDP üzerinden şeytanlaştırma siyaseti güdülüyor. Tabii cadı avının yapılmışı sinemaya aktarılmışı var. Haftanın filmi için daha iyi bir öneri olamaz
Salem Cadıları Mahkemesini izleyin ve AKP’nin söylemlerinin tarihteki karşılığını tespit edin.

OCAKTA HAFTANIN KİTABI:

Cadı Avı meraklısı siyasetçiler için kitabımız da var.

Bence bu kitabı AKP’ye ve MHP’ye sufle verenlere okutmakta büyük fayda var.

OCAKTA HAFTANIN BEYOĞLU MEKANI:

Sözümüz var ne İstiklal’e ne de Cihangir’e bulaşacağız. Madem Beyoğlu’nu almak için buna eklemlenen semtleri de almak şart. O zaman Kasımpaşa’da yapılacak yoğun bir çalışmanın ardından dinlenmek ve iki satır bir kahve içmek için Aynalıkavak Kasrına uğramak elzem. Tarihin tanığı güzelim bina ilkbahar yaklaşırken sizi bağrına basacaktır.

OCAKTA HAFTANIN İSTANBUL KÖŞESİ:

Madem hafta cadı avı haftası o zaman Sirkeci’de gezmenin tam zamanı, Sansaryan Hanına bakar 1950’lerdeki Anti komünist Amerikancı zulmün ezdiği insanların hatırasını siz de anarsınız. AKP-MHP ikilisine birisinin cadı avının sonu olmadığını hatırlatma zamanı çoktan geldi geçti bile.

OCAKTA HAFTANIN MÜZİĞİ:

Cadı Avı her çağda vardır. 20.yüzyılın başlarında yok edilen 2 işçi de aslında bir tür cadı avı kurbanıdır. Joan Baez’in sesinden Sacco ve Vanzetti baladı.
Hepimize cadısız ve avsız hayatlar dileğiyle…

 

CEVAP VER