G.Saray, F.Bahçe’yi rüyasında bile yenemez

0

Fenerbahçeli futbolcular taşıdıkları formanın değerini bilerek rakibine saldırıp baskı yapıp mücadele ederken , Galatasaraylı oyuncuların uyurgezer gibi sahada gezinip durması düşündürücüydü. Yedikleri goller bile onları kendine getiremedi. Galatasaray’ı bundan sonra hayli sıkıntılı günler bekliyor.

Fenerbahçe Kadıköy’de Galatasaray’ı bir kez daha devirerek ezeli rakibine karşı yenilmezlik unvanını 18 yıla çıkardı. Kadıköy’deki muhteşem atmosfer ve destek Fenerbahçe için büyük avantaj oldu. Fenerbahçe rakibi Galatasaray’a göre daha istekli bir görüntüdeydi. Derbide futbol kalitesi beklentilerin çok altında kaldı. İlk 15’ten sonra sonra tempo bir süre öylesine düştü ki ne defans ne hücum konusunda her iki takımda bir hareket göremedik.

Fenerbahçe teknik direktörü Advocaat hucüm dörtlüsünü Volkan Şen, van Persie, Alper Potuk ve Moussa Sow’dan oluşturdu. Son haftaların formda oyuncusu Aatıf yedek kulübesindeydi. Savunma beşlisi ise klasik Volkan, Şener, Kjaer, Skrtel ve Hasan Ali’den oluştu.

Mehmet Topal ve Lens’in yokluğunda Galatasaray Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink uzun süredir forma giymeyen ilk defa, üstelik bir derbide görev alan Serdar Aziz ve zaman zaman forma giyen De Jong’u ilk onbirde sahaya sürdü.  Muslera, Sabri, Hakan, Serdar Aziz ve Carole defans beşlisiydi. Orta sahada Selçuk İnan’ı yedek bırakan Riekerink hücum hattının merkezinde Sneijder, kanatlarda ise Bruma ile Sinan Gümüş yer verdi. Galatasaray’ın hücum hattının son ismi ise takımın golcüsü Eren Derdiyok oldu.

Pozisyon açısından çok kısır geçen derbinin istatistiklerine baktığımızda Galatasaray’ın topa sahip olma oranının Fenerbahçe’den çok yüksek olduğunu (FB 44% GS 56%) görürsünüz, aynı şekilde isabetli paslaşmada da sarı kırmızılı ekibin üstünlüğü vardı!  Ancak bu durum sizi yanıltmasın, Galatasaraylı oyuncular yana pas geriye pas kaleciye pasla maçı berabere bitirebiliriz havasındaydı.

Galatasaraylı oyuncuların tamamına yakını o kadar kötü performans gösterdi ki sanki ayakları topa gitmiyordu. Dünya yıldızı Sneijder’i neredeyse sahada göremedik. Fenerbahçe Galatasaray’ı özellikle sağdan oldukça yıprattı. Volkan Şen’in bireysel yeteneği rakibi zorladı. Yine bireysel yeteneği yüksek Alper Bruma’nın markajından rahat kurtulup Şener’i bu kanattan kaçırarak verdiği pas sonrası van Persie’nin golü geldi. Van Persie Galatasaray ceza alanında o kadar boş kaldı ki bunun sebebini iyi analiz etmek gerek. Tolga ve Serdar adeta kendi ceza alanı içinde uyudu. Böyle bir maçta rakip forveti ceza sahası içinde bu kadar boş bırakılmaz. Oysaki maçın başında Sow’un ortasında Volkan Şen yine bomboş pozisyonda mutlak bir gol pozisyonu buldu. Hakan Balta can havliyle müdahale etmeseydi erken bir gol tabelaya yansımıştı bile. İlk yarının sonunda gelen Fenerbahçe golü Galatasaray’ın soyunma odasına sıkıntılı gitmesine neden oldu.

erhvan

Eren Derdiyok da çok etkisizdi. Pozisyon üretilememesi, bu oyuncunun gerekli desteği alamamasıydı. Sneijder’in isteksiz ve kötü oyunu Eren’in de Fenerbahçe defansı arasında kaybolmasına neden oldu. İkinci yarıda Bruma ve Sneijder yerlerini değiştirdi. Bu durum da Galatasaray’ı hareketlendiremedi. Yasin Öztekin ve sahada varlığıyla yokluğu belli olmayan Sneijder’in yerine Lukas Podolski oyuna girdi. Podolski de hastalığından olacak ki çok güçsüz ve etkisiz kaldı. Tek pozisyon dahi üretemediler. Galatasaray her hattıyla sezon başından beri en kötü oyununu sergiledi.

Fenerbahçe önemli eksikliklerine rağmen Galatasaray’dan çok daha iyiydi. Her şeye rağmen takım oyununu iyi gösterdiler. Orta sahada daha dirençli ve istekli rakibine alan bırakmayan, pres yapan görüntüdeydi. Topu kaybettiklerinde doğru anda baskı yaptılar. Galibiyeti hak ettiler.

17 yıldır süren rekabette hiç kazanamayan bir Galatasaray’ın içinde bulunduğu psikolojik ezikliğin sergilenen kötü futbolda ve alınan yenilgide etkisi var mıydı?

erhyazgs

Bence vardı.

Hem bu psikoloji hem de Fenerbahçe taraftarının muhteşem desteği ve oluşturduğu atmosfer karşısında bu kadar kötü bir Galatasaray rüyasında bile Fenerbahçe’yi yenemez.

Artık Fenerbahçe’nin Kadıköy’de Galatasaray’a yenilmezlik süresi 18 yıla çıktı. Kadıköy’de Galatasaray’ın kazanamaması bir gelenek haline geldi. Fenerbahçeli oyuncuların maç sonunda soyunma odasında sevinç gösterisi sırasında taktik tahtasına yazdıkları “İşte böyle her sene böyle, 18” cümlesi bu duruma cuk oturdu. Galatasaraylılar kızmasın darılmasın. Gariban Riekerink her önüne gelen bir tarafa çekiştirmeye kalkarsa bu düşüş daha devam eder.

yedek

Advocaat ise her geçen hafta takımı daha iyi tanıyor, Fenerbahçe’deki çıkış şampiyonluk iddialarını destekleyecek şekilde istikrarlı bir şekilde sürüyor.

CEVAP VER