Brad Pitt’e rağmen hafif bir hayal kırıklığı: Müttefik – Allied

2

Yılın son demleri sürülürken vizyona giren ‘Müttefik’ filmi bünyesinde savaş, dram, gerilim ve romantizmi harmanlayan bir ABD yapımı olmuş.

Başrollerini Brad Pitt, Marion Cotillard, Lizzy Caplan, Jared Harris ve Jason Matthewson paylaşıyor. Filmin yönetmenliğini Oscar ödüllü Robert Zemeckis yaparken, senaryosunu Steven Knight yazmış.

Filmle ilgili dillendireceklerime geçmeden; salon sahiplerine gösterim başlamadan önce yarım saat, antrakttan sonra on beş dakika izlettikleri reklamlar için birkaç serzenişte bulunmak istiyorum. Sayın Cine Salon işleticileri azıcık acıyın şu zavallı izleyiciye. Bu karda kışta evinden çıkmış, trafikte haşat olmuş, otoparkta yer bulucam diye dolap beygiri gibi dönmüş, kuyrukta pestil, biletle söğüş derken o koltuğa oturana kadar bi’ dolu sıkıntıya katlanıp ayağınıza gelmiş insanlara gelin bu eziyetten vazgeçin. Zaten herkes olmuş birer müptelâ. İki dakika telefonunu açmadan, bi’ tarafında kurt varmış gibi kıpır kıpır etmeden duramıyor bu işe bir çözüm getirin. N’olur.

Sonra; ben çok büyük büyük laflar ediyorum arkadaşlar. Cumartesi ‘gel vatandaş gel, tahtası eksik olsan da gel’ diye sesleniyorum. EEee n’oluyo tabii ki paratoner olup çekiyorum üstüme. Koskoca salonda gelip benim yanıma oturan kelli felli bir bey, film boyunca yüksek sesle sevgilisine her sahneyle ilgili yorum yaparken; içimden hay dilimi eşek… diyerek geçmiş nidâlarımı sorguluyorum. Baktım ki sarımsağı da çekmiş ‘hımm anladım canım senin kafan kıyak’ deyip gene sabır taşına dönen ben oluyorum. Yalnız şey, bu sayede güzelce anladım ‘ben bayağı bir yol kat etmişim sabır işinde’. Neyse bu kadar tırı vırı yeter. Hadi geçelim ‘Müttefik’ filmine.

Hayranlarının sabırsızlıkla beklediği Brad Pitt ve adını dünyaya oyunculuğundan çok ‘yuva yıkan kadın’ olarak duyuran Marion Cotillard ’la çektiği filmin akıbetini merak içinde sinemaları dolduranlar Mr. and Mrs. Brown tarzı aksiyon dolu sahneler bekliyorsa büyük hayâl kırıklığı yaşayabilir. Ancak; karşılaşacakları birkaç hayli cüretkâr sahne ile Brad’ in o tutucu sınırlarından özel hayatında yaşadığı ‘gerçek aşk’ sayesinde kolayca uzaklaştığını izleyecekler.

Film, İkinci Dünya Savaşı sırasında kendi ülkeleri hesabına çalışan Amerikalı istihbarat subayı Max Vatan (Brad Pitt) ile Fransız direnişçi Marianne Beausejour’un (Marion Cotillard) bir görev sırasında yollarının kesişmesi ile start alıyor. İkili, Casablanca ’da Nazi Alman elçiyi bir davet sırasında öldürmekle görevliyken kader ağlarını örüyor.

allied

İlk yarı oldukça boğuk ve cansız ilerleyen, akmayan, adetâ durup oturan bir yapıda süre giden film karakterlerin duygu dünyalarını yansıtmakta da yavan kalıyor. Fas sahnelerinin egzotik bir hava estirmekte başarılı olduğunu söylemek mümkünken; yönetmenin filmin geneliyle ilgili destansı mı yoksa romantik bir ambiyans mı yakalamaya çalıştığını bir türlü anlayamıyorsunuz. Bu nedenle filmde baştan sona değin anlam veremediğiniz bir donukluk göze çarpıyor.

Kostümler ve kullanılan plâtolar açısından inandırıcılığı tatmin edici bir boyutta olan Müttefik’i izlerken Cottillard’dan beklediğim star ışığını bir türlü alamazken; içimden ‘Brad, sen olmasan burada ne işim var’ diye düşünmedim desem yalan olur. İkinci yarı aksiyon sahneleri açısından belli belirsiz bir kıpırdanma olsa da, hikâyenin birdenbire çözülmesi filmin câzibesini ne yazık ki son ana değin koruyamamasına neden olmuş. Filmin içine yedirilen cinsellik, şiddet ve uyuşturucu ile ilgili olan kareler alt sınır olan 15 yaş ile ilgili şüpheler duymanıza neden olabilir.ew-allied0000233813

Beklediğime değmeyen yapım vesilesiyle Brad Pitt’ in artık dönem filmlerini acilen terk etmesi, koşulsuz şartsız kentli karakterlere yönelmesi isteğimi izninizle dile getirmek isterim.

 

PAZARTESİ MOTTOSU

‘ AŞK çölde fırtınaya yakalanmak gibidir. Geçmiş olsa bile cebinizde bir avuç kum bırakır.’

2 YORUMLAR

  1. Aysun hanım yazılarınızı ilgiyle okuyorum. Öncelikle tebrik ederim diğer sitelerde ya da gazetelerde olmayan hayatın içinden konulara değiniyorsunuz.
    Büyük bir beklentiyle izlediğim film maalesef benim de beklentilerimi karşılamadı. Hiçbir sürpriz ile karşılaşmadan durağan ilerleyen bir film. Kazablanka ve İngiltere savaş halini çok iyi aktarmışlar…
    Aşk üzerine kurulmuş Max ve Marianne’in aşkları pek inandırıcı gelmedi. Brad Pitt ve Marion Cotillard oyunculukları konusunda da beklentimin altında kaldılar. Sizin görüşlerinize katılıyorum, filmi gayet güzel bir şekilde analiz etmişsiniz elinize sağlık.

    • Değindiğim konuların ilginizi çekmesine çok sevindim Cengiz Bey. Filmle ilgili aşağı yukarı aynı görüşlere sahip olmuşuz. Analizimle ilgili güzel sözleriniz için de teşekkürler ederim. Hürmetlerimle…

CEVAP VER