Yastığınızın altında dolar mı, AH’ mı saklı?

4

Cumhurbaşkanımızın yastık altında tutulan dolarların bozdurulup altın alınmasıyla ilgili çağrısı ekonomi dünyası ve halkımız tarafından ilgiyle karşılanmış. Hareketliliğin yansımasıyla dolar, hemen 3,400 seviyelerine inmiş bile.

Ebru Yaşar’ın dün bozdurduğu 10 bin doların dekontunu sosyal medyada paylaşımının ardından;  bugün Ferman Toprak ondan geri kalmadan elinden çıkardığı 150 bin doların makbuzunu sevenleriyle paylaşmış.

Gene beni kinâyeli kinâyeli bir gülme aldı. Bir zamanlar ne yemek pişirdiğini bile söylemekten hicap duyanlarla yaşayınca, hesabında bulunan parayı bile ‘ayıptır söylemesi’  ar edip, utanmadan paylaşanları gördüğümde bir kez daha emin oluyorum ki halimiz içler acısı. Bozdurulan hangi dolar, lira, altın değiştirebilir bu izansız ve perverî yangını.

Sabah haberlerinde bir hanım teyze kocasını yaka paça tutmuş soluğu kuyumcuda almıştı. Muhâbirin ‘çeyrek altın mı alacaksınız?’ sorunu ‘yoo istediğim bir küpe vardı da onu alıciiiz’ diye yanıtladı. Yaa ben hep derim bizim hanımlar kadar prâtik zekâlı, insanın ağzından girip burnundan çıkacak derecede tatlılık kumkumalığı başka hiçbir milletin hatununda yok diye. Gördün mü hem Cumhurbaşkanının çağrısına kulak verir, hem kocası hem de kendinin gönlünü hoş eder über akıllı Türk kadını.

Yine edindiğim bir bilgiye göre canım milletimin yastığının altında beş bin ton altın varmış. Kim pohpohluyor bu yastıkları arkadaş! Ben niye üzüyorum deli gibi ‘aç kaldı, açıkta kaldı’ karda kışta diye bu millet için kendimi.

Yastık altını altın doldurur ama şu garip kardeşine ‘bir yüzlük ateşle hele’ desem hemen kafayı sağa sola çevirir, kulağının üstüne yatar bu istifçiler. Olaylara bu kadar da içten pazarlıklı yaklaşılmaz ki.

Yastık altını altın doldurur ama ömrü hayatında gidip bir yetimi sevindirmez, yan komşu açlıktan ölse kâtre kadar umru olmaz, gel oturup çay içelim desen hesap kendine yıkılacak diye onda bile bir mazeret uydururlar. Elektring faturası çok gelmesin diye mum ışığında oturur genç yaşta tavukkarası olurlar. Olsun.

Hele, hele bazı kendini çok inançlı gösterdiğini sanan kimi takımlar var ki tanıdığım. Bunlar; kendi meşrebince öyle akıllı, öyle hakkâniyetlidir ki. Çalıştırdığı işçinin bebesinin süt parasını bile üç ay repo eder; çalışanının alın terini doksan gün geriden öderler. O kadar mutaassıptır ki o kadar olur. Gözlerini, gönüllerini temiz tutmak için evlerine televizyon dahi sokmazlar. Yandım anam kira, odun soba dersin suratına bakarlar. Amma camide en önde saf tutar, el açıp cemaatle avaz avaz duaya icâbet ederler. Çok çok tutumludur benim milletim. İşini bilir, dünyalıklarını dolara – liraya endekslerler. Öte tarafta açılacak yastıklarının altındaysa tonlarca AH’ lar biriktirirler.

Neyse mayınlı tarlaları geçelim, sadede gelelim.

Çok sevindim. Zaten hep derim, erkeklerden alın kadınların eline verin ekonomi, siyaseti, psikolojiyi ve bilimum gelişmeyi tüm dünya misler gibi iki güne tıkır tıkır düzene girsin.

kapak resmi: Webneel Design Inspiration

4 YORUMLAR

CEVAP VER