Makedonya biraz sakinleşir gibi.. Gelişmeleri gece-gündüz izleyen Adelina Sfishta bildiriyor

2

Makedonya parlamento baskını ikinci günü daha sakin geçti

Makedonya bugün sakin bir gün yaşadı. Holigan ve maskeli paramiliter unsurları ile Makedonya parlamentosunu işgal ettiren, parlamenterleri öldüresiye dövdüren Gruevski ve cumhurbaşkanı İvanov, Uluslararası müdahaleler sonucu taraftarlarını sakinleştirmeye ve ortalığı toparlamaya çaliştılar. Ancak vaziyet pek toparlanacak gibi değil.

İlk önce uluslararası tepkilere bakalım, sonra yorumlamaya gayret edelim.

Sırbistan

Cumhurbaşkanı Vucic; “Konu Sırbistanı cok yakından ilgilendiriyor, cocuklarımızın geleceği için Makedonya ile yakından ilgilenmeliyiz” dedi. Ve 28.04.2017 de güvenlik unsurları ile acil bir toplantı yapıp, olası gelişmelere karşı Sırbistan’ın yapabilecekleri değerlendirildi.

Bulgaristan

Cumhurbaşkanı Radev Makedonya’nın AB çizgisinden ve prensiplerinden ayrılmaması ve sakin olunması gerektiğini belirtti. Ayıca acil gelşmeleri değerlendirmek için Başbakan Yardımcısı Stefan Yanev’in liderliğinde bir toplantı düzenledi. 27 Nisan gecesi İçişleri Bakanı ve ilgili güvenlik unsurları ayrıca bir toplantı yaptılar.  Dışişleri Bakanı Radi Naidenov ise, “şiddeti içeren çözümü kabul etmeyeceklerini” açıkladı. Ayrıca Makedonya’nın bütün partilerinin, sivil toplum örgütlerinin ve kurumlarının, Avrupa ve Avrupa-Atlantik entegrasyonu için belirlenen politik istikametten ayrılmaması gerektiğini belirtti.

Türkiye

Türkiye şiddeti tasvip etmediğini, demokratik usullerle hükümetin kurulması gerektiğini açıkladı. İlaveten “Makedonya önemli bir ülke Türkiye desteğine devam edecek, dialogla çözüm için gayret teksif edilmeli” dedi. Türkiye belki de en makul ve en cesaretlendirici beyanatı verdi.

NATO

Yapılanlar asla kabul edilemez. Tekrarı halinde tedbir alınacaktır, açıklaması ile “müdahale opsiyonunu” Makedon faşistlerinin önüne koydu.

Rusya

ABD ve AB’nin durumu manipüle ettiğini, olayların yükselmesini sağlayanın Batı olduğunu açıkladı. Ayrıca Rusya Dışişleri Bakanlığı, Makedonya’daki kargaşa nedeniyle Avrupa Birliği ve ABD’yi sorumlu tuttu.

Almanya

Parlamentoya karşı uygulanmış şiddet kabul edilemez, yapılmış seçimin neticelerine göre demokratik yollarla yeni hukumet kurulmalıdır,  açıklamasında bulundu.

ABD

Demokrasi yolundan ayrılınmaması gerektiği, tarafların sukünetle ve dialogla çözüm üretmeleri gerektiğini belirtti.

Makedonya kriminal Gruevski ve İvanov ekibine, Rusya ve Sırbistan dışında pek bir destek görülmüyor. Lakin problem şu; demokratik muhalefetin, bu paramiliter çetelere sahip Gruevski ekibine karşı bir şey yapabilme şansları yok. Gruevski parlamento baskını ile, zor kullanabileceğini ve silah dahil daha da şiddet içeren opsiyonlara sahip olduğunu göstermiş oldu. Devleti ve onun kurumlarını da kontrol eden bu ekibin daha neler yapabileceği hayal ötesi. Bu nedenle demokratik muhalefete daha güçlü destek gerekebilir.

Uluslararası medyaya baktığımda Makedonya, Sırbistan ve Rusya’nın olayları Arnavut toplumu üstüne yıkmaya çalıştığı gözüküyor.

Olayların Arnavutların “büyük Arnavutluğu kurmak” girişimlerinden kaynaklandığı ve Arnavutlar kontrol edilmezse bütün Balkanları ateşe atacakları gibi saçma sapan bir tezle psikolojik harekat yürütüyorlar. Amaçları Makedonlara uluslararası destek sağlamak ve anti demokratik uygulamalarını makul göstermeye çalışmak.

Arnavutlarda “büyük Arnavutluğu kurmak” fikri %0,1 ölçeğinde bile destek görmeyen bir fikir. Arnavutlukta Koço Danaj adında bir politikacı var ve bu fikirleri yaymaya çalışıyor. Lakin %0,1 ölçeğinde oy alabilen bir parti. Bu da gösteriyorki Arnavut toplumunda bu tür fikirler yok. Rus ve Sırplar kara propaganda yapıyor.

Türkiye’nin buna dikkat etmesi lazım.

Diğer Kritik gelişmeler şöyle; cumhurbaşkanı İvanov, biliyorsunuz Gruevski’yi destekleyen ve bütün bu terör olaylarının çıkmasını sağlayan aktör, liderleri toplantıya çağırdı, demokratik muhalefet bu çağrıyı kabul etmedi ve toplantı yapılamadı.

Demokratik muhafetin en önemli lideri Makedon Zaev cumhurbaşkanının maksimum 10 günü kaldı, bu süre dolmadan hükümeti kurma görevini tarafıma vermesi gerekir, açıklamasını yaptı 28 nisan akşama doğru.

Cumhurbaşkanı İvanov ve Gruevski parlamentoda seçilen meclis başkanını tanımadıklarını açıkladılar. Seçimlerin yenilenmesi stratejisi, bu yolsuzluk çetesinin yeni stratejisi.

Şimdilik gelişmeler bunlar.

Kanaatim şöyle; Rusya ve Sırpların desteği ile durumu daha da tırmandıracak İvanov ve Gruevski. Neticeye ulaşamayacaklar. NATO aktif rol alabilir, kuvvet kullanma konusunda. BM gibi grift karar süreçlerine konunun sokulacağını zannetmiyorum.

Takip edelim, görelim.

Demokrasi kolay elde edilmiyor, terlemek lazım.

 

2 YORUMLAR

 1. Üzücü…
  Hem de çok ÜZÜCÜ gelişmeler…
  Memleketlerim BOSNA (Anne memleketimiz) ve KOSOVA’da (doğum yerim) olanlardan sonra…
  Şimdi de Makedonya… Bu ülkede çok yakın arkadaşlarım var, burası ayrıca eşimin de memleketi…
  BOSNA SAVAŞI’ndan itibaren bu ülkelerde yani Yogoslavya sonrasında bir türlü gerekli istikrar sağlanamadı yani Balkanizasyon ( bölüp parçalama) süreci maalesef devam ediyor…
  Allah yar ve yardımcımız olsun…
  Aslında yapılması gerekenler belli…
  Yarım yüzyıllık KUR’AN VE İLİM merkezli çalışmalarımızda çare ve çözümler ürettik; bilenler biliyor…
  Evet, sadece “bilenler biliyor” diyor ve geçiyor, meramımı yazmayarak anlatıyorum!!!
  Çünkü detaylara dalsam, detaylar çok uzun ve yeri/sırası değil…
  Meraklısına not olarak şu kadarını hatırlatabilirim:
  http://www.akevler.org sitemize müracaat…
  Selam ve dualarımla…
  Kosovalı Reşat

 2. Arnavutlar sukuneti elden birakmamali. benim gozlemledigim uluslararasi medyada “kazanan” durumundalar. Makedonya’daki olaylarin ABD gibi ulkelerin medyasinda yer bulmasi bile buyuk kazanim. Sukunet ve sabir ile hakli pozisyon korunmali.

CEVAP VER