Sonun başlangıcı

1

Adalet Yürüyüşü, son düzlüğe girilirken halk nazarında büyüyen bir makes buldu. Yürüyüşe katılmayan, iştirak etmeyen neredeyse kalmadı. Başta CHP ve dolayısıyla muhalefet için yürüyüşle amaç edinilen hasıla kanaatimce gerçekleşti.

Fakat; son üç gün çok mühim. İstanbul’a neredeyse giriş yapıldı. Yürüyüşün bundan sonraki kısmı sakat eylemlerle kirletilebilir. Bunun için Hükümet de CHP yönetimi de azami dikkat göstermeli. Her türlü provakasyona rağbeti engellemeli, reaksiyonu sulhten yana göstermelidir. Yürüyüşün İstanbul ayağında milyonlarca insanın toplanması, her türlü eyleme davetiye çıkarır. Dolayısıyla bu demokratik yürüyüşün, demokrasi şöleni şeklinde son bulması sağlanmalıdır.

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat; “Mitingi takip etmek için şu ana kadar 200’e yakın yabancı basın mensubu başvuru yaptı. Sosyalist Enternasyonel Başkan ve Yönetim Kurulu İstanbul’daki mitinge katılmak istediğini söyledi. Yaklaşık 600 kültür, sanat adamı mitinge katılacağını bildirdi. İstanbul’da bizimle beraber ‘Hayır’ blokunda buluşan bütün siyasi partilerin tamamının katılmasını beklediklerini” söyledi. Katılımın yüksek olması tedbirlerin artırılmasını daha da gerekli kılıyor.

Yenikapı mitinglerinde denizden ve karadan toplanan takribi iki milyon iktidar muhipleri için sağlanan güvenlik, Maltepe’de son bulması planlanan yürüyüşün güvenliğini de kazasız belasız sağlayacak kudrettedir.

Halk kendi içindeki sohbetlerinde Kılıçdaroğlu’na suikastten tutun, X bir terör örgütünün silahlı ya da bombalı her türlü eylemi ihtimalini konuşa dursun, demokratik kazanımın hakkı olan bu yürüyüş ülkenin alnının akıyla çıkacağı bir güzellikte son bulacaktır. Bundan sonraki süreç hem iktidar hem de muhalefet adına daha çok çalışılması gerektiğine en bariz işaret fişeğidir.

Bu yürüyüşle ilgili Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliği tescillenmiştir. Her türlü taciz, tahrik ve söz geçirmelere rağmen, sükunetini koruması ve hiç bir şekilde provokasyona cevaz vermemesi takdire şayandır. Takribi beşyüz km kadar yol kat etmesi, yağmur, çamur, sıcak ve yaşına rağmen sinir sistemini hiç tahrip etmedi. Ülke ve dünya sathında da yankı bulmuştur bu yürüyüş. CHP adına da, HDP de, kurulması muhtemel diğer parti de dolayısıyla muhalefet kanaatimce bu havayla iktidarın oy kaybına neden olacaklardır.

“Savcılar sizi de çağırırsa, şaşmayın” cümlesi ile yürüyüşten rahatsızlığını belli eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Allah’tan bir savcı sözlerine uyarak şaşırıp Kılıçdaroğlu’nu davet etmedi. Yürüyüş rotasından çıkar, daha zor günlere gebe kalabilirdi ülke. Yürüyüşün normal seyrinde ilerlemesi demokrasinin bir gereğiydi ve bu halde sonlandırılması sağlanmalıdır. Bu yürüyüşün FETÖ ve diğer örgütlere destek amacı taşıdığı ile ilgili tespit ya da analiz kesinlikle yanlıştır. Bu savdan iktidar vazgeçmelidir.

Saadet Partisi, Has Parti ve Mazlumder’in kurucuları arasında yer alan Prof. Dr. Cihangir İslam’ın; “Adalet yürüyüşü iktidarı zihnen allak bullak etti. Sokağın 15 Temmuz’u sarayınkinden farklı…” cümlesi yürüyüştekilerin genel kanaatini yansıtıyor.

Kitlelerin oluk oluk böyle bir eyleme katılmasını, insanların sabahın köründe kalkarak reaksiyon vermesini ve insanların ne kadar gönüllü katıldıklarını iktidarın dikkatle not edip, analizini yapması lazım. Neler oluyor, neden bu kadar makes buldu bu yürüyüş diye zat-ı âlilerini sorgulamaları gerekir.

Dün Başbakan Binali Yıldırım’ın, Kılıçdaroğlu’na kinayeli seslenerek “Yolları yaptık güzel güzel, tıpış tıpış yürüyorsun. Ya yol olmasaydı?” demesini ben de manidar buldum. 15 senedir iktidarda olan bir partinin ne yapması beklenecek? Bu yollar, hastaneler, köprüler vatandaşa lütuf mu? Bunları ve benzer hizmetleri yapasınız diye bu millet sizi iktidara getirdi. Memnun olmayanların sayısı yüzde elliyi geçerse, iktidar değişir. Dolayısıyla dillendirilecek argümanları yeni iktidar sarf ettiğinde de aynı hakka riayet edilmelidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli bu saatten sonra daha fazla yorulacaklar. Yeni bir seçim sathı mailine girmiş bulunmaktayız kanaatimce. Önümüzdeki yıl bunun olması yüksek ihtimaldir.

“Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi, bütün dünyayı aydınlatırdı” der Nicola Tesla. İktidar “Adalet Yürüyüşü”ne milletin gösterdiği teveccühü, nefretini yenip kendi nazarında kayda değer bir analize tabi tutar ve milletin gönlünü kazanacak girişimler başlatırsa, kazanan yine kendi iktidarı olacaktır.

1 YORUM

  1. Saygıdeğer Veysi bey taraf olmayan bertaraf olur diye bir laf vardır ya şimdi de şöyle bir laf var ak partili olmayan fetö veya pkk, pydli gözüyle bakılıyor bu yanlıştır böyle giderse ülke bölünür kimsenin bölmeye başaramadığı şeyi iktidar başaracak galiba unutmayın ki beyazın değeri siyahla belli olur iyi günler efendim

CEVAP VER