AKP Milleti

1

Dünkü konuşmasında Başbakan Yıldırım, “Biz yürürsek milletle yürürüz, bu bir gaflet yürüyüşü” dedi. Bu çok önemli ve bir o kadar da dikkat çekici bir durum, bir ez-cümle…

İktidarın “Millet”ten anladığı sadece AKP’ye oy verenler herhalde… “AKP milleti” diye bir kavram çıkıyor karşımıza.

Bu durumda Kılıçdaroğlu kiminle yürüyor peki diye sorası geliyor insanın. Yürüyen Amerikan halkı mı?

Bu iktidar ve Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın hitap ettikleri “Kardeşlerim” sözü ile kastettikleri kimdir?

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın Güneydoğu’da gittikleri her ilde halka “Kardeşlerim” diye hitabı herkesin malumu.

Haricen İzmir, Eskişehir ve benzeri CHP’nin kalesi hükmündeki iller için de bu hitabet şekli ayniyle vakidir. Bu durumda AKPliler öz kardeş, diğerleri üvey kardeş mesabesinde midir?

AKP’nin kalesi konumunda olan il, kasaba, köylerden geçerken, “Adalet yürüyüşü”ne katılanlara millet ayran, börek, çay, su, meşrubat ikram edlyor…

Asıl gaflet yürüyüşle ilgili tüm yazılarımda dile getirdiğim gibi doğru okunmayan, yanlış savlarla, tezlerle örselenen, ötelenen bu durumdur ve maalesef Cumhurbaşkanı da Başbakan da bu durumu ıskalıyor.

Neredeyse otuz sene evvelden bahsediyorum. Mardin’de lise dönemindeyiz. O sıralar henüz terör örgütü ilan edilmeyen yapının dershanesine giden arkadaşım anlatmıştı. Dershaneden ayrılmış, aylar sonra sokakta hocasına denk gelmişti. Hoca arkadaşıma; “namaz kılıyor musun daha?” diye sormuştu. Arkadaşım da “dershaneden ayrıldık diye dinden çıkmadık ya” diye cevaplamıştı.

Aliya İzzetbegoviç’in mihenk taşı ayarındaki sözünün tam yeri. Demişti ki rahmetli; “İki şeyden nefret ediyorum; dindar cahilden ve imansız alimden.”

Dünkü yazıma istinaden, cebime ve e-mail adresime gelen yorumlardan bir tanesini paylaşmak istiyorum. Siyasette hüccet; hangi partiye destek olup olmadığınızla ölçülüyor. Hey Ya Rabbim ne günlere kaldık. Mecazi “Dinler Savaşı”…

“Ne kadar sahtekar hırsız adaletsiz Türkiye düşmanı varsa Türkiye’yi kaosa sürükleme planı yapıp gezi zekalıları toplayıp adı adalet ama amacı bölücülük olan Pkk, Dhkp-C, Fetö ve tüm Türkiye düşmanları dinsizi donsuzu bu yürüyüşü desteklemiştir. Bunu tüm basireti olan insanlar görmektedir. Merdivene ters binen yediği haram konuştuğu yalan olan Atatürk düşmanı olup Atatürk’çü geçinen Yalandaroğlu’ndan ancak gezi zekalılar medet umar. Rabbim c.c sen müslümanım diyen herkese basiret ver.”

Hakkaniyetli ve yapıcı eleştirileri, Hak getire. Toz kondurmuyorlar. Ben şimdi Müslümanlığımdan da oldum. Allah hepimizi ihlas etsin.

Sanırsınız ki; dünya ve kavimler savaşındayız. Muhalefetin hiç bir itiraz hakkı yok. Eylem protesto olmasın. Nasılsa iktidar olamıyor. Otursun oturduğu yerde.

Asıl gaflet; medeni bir üslubu ve senelerin getirdiği hukuku ve hatta kardeşliği heba edenler ve bu boyuta taşıyanların bulunduğu haldir.

İnsanlar rûberû (yüzyüze) olmayı geçtik, yanyana gelmeye çekiniyor. Kimileri bu durumda kazandıklarını düşünmekte, lâkin gerçek ise ülke olarak kaybetmekte olduğumuz. Aliya İzzetbegoviç’in de dediği gibi. “Onlar kazandıklarını sanıyordu. Oysa hepimiz kaybediyorduk. Onlar da kazanmıyordu.”

Kardeşin kardeşe Habil-Kabil nefretine düçar olması hepimize kaybettirir. Bu durumun kazananı olmaz.

Her birey; din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet ayrımı yapmaksızın adalete muhtaçtır ve adil olmak mecburiyetindedir. Adalet hepimize lâzım… Sadece Sayın Erdoğan’a, Kılıçdaroğlu’na, sana bana değil, bilâ istisna hepimize lazım.

Millet, aynı topraklarda yaşayan; dil, inanç, tarih, duygu, gelenek, görenek, ülkü birliği olan topluluktur. Başka anlamı, tanımı var mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilboardlardaki bayram tebriğinde şu yazılıydı. “Türkiye Birlikte Güçlü, Bayram Birlikte Güzel”.

Bu birlik temennilerine Kılıçdaroğlu ve şürekası, muhalif diye tanımlayacağımız vatandaş akademisyen, yazar vb statüdekiler dahil değil mi?

Hayır yapmadık da, günah da işlemeyelim… Yazdıklarımız hayra davet içindir. Allah bu ülkenin esenliğini, kardeşliğini bozmaya tevessül edenlere fırsat vermesin. Ajan ve provokatörlerin çokça olması muhtemeldir son iki günde. Aman dikkat sevgili ülkem. Demokrasi şölenini, güzel bir finalle noktalayalım. Meramı olan demokratik kurallara riayet ederek beyan buyursun.

1 YORUM

  1. Saygıdeğer Veysi hocam dünkü yorumumda da söylemiştim ülkede şuan ak partiyi desteklemeyen herkese terörist gözüyle bakılıyor gibi bu yanlıştan dönülmez ise çok kötü günler bizi bekliyor olabilir şuan Türkiye’de muhalefet yapan herkes terörist gözüyle bakılıyor dinsiz gözüyle bakılıyor yada provakör ajan vs vs oysa ki terörist ilan edilen bütün gruplar hepsi ak parti döneminde güçlendi nasıl olduysa artık bilemiyorum iyi günler diliyorum hocam

CEVAP VER