Biraz da mizah: Ben de bir köpek belediye başkanı istiyorum!

0
Belediye başkanı Brynneth..

Amerikan siyasetine, siyasetçilerine kendimi bildim bileli gıcığım.

Ama Amerikan halkına ne yalan söyleyeyim bir sempatim var.

Hele şu haberi okuyunca daha bir sevdim adamları:

ABD’nin Kentucky eyaletinin Rabbit Hash kasabasının halkı, belediye başkanlığına, dördüncü kez üst üste bir köpeği seçti.

Bir önceki başkan köpek, ABD başkanlığına aday olmuştu. Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahalesi olunca seçilemedi.

Kasabanın yeni belediye başkanı olan üç yaşındaki pitbull cinsi Brynneth, sandıktaki  en yakın rakibine 1000 oy fark attı. Rabbit Hash sakinleri, 1990’lı yılların sonundan beri bu makama bir hayvanı seçiyor.

Kasabanın bir önceki belediye başkanı Lucy Lou adlı köpek, 8 yıllık görevini geçtiğimiz yıl Eylül ayında, belediye başkanlarının en fazla 8 yıl görevde kalması gerektiği kuralını yerleştirmek için istifa etmiş ve yeniden aday olmamış.

Birden bire uzun yıllar koltuğunu terk etmeyen belediye başkanlarını hatırlıyorum.

Bilinen biri mesela; ilk defa milattan önce ne zaman belediye başkanı olmuştu epey araştırmam gerekiyor.  O zamanlar google var mıydı acaba?

Dört yıl boyunca kasabanın belediye başkanı olacak pitbull Brynneth’ın sahibi Jordie Bamforth, Brynneth’in bir sonraki seçimde yeniden aday olup olmayacağı sorusuna şimdiden bir yanıt vermenin erken olacağını belirterek, ‘’Önümüzdeki dört yıl boyunca politikanın ona ne tür etkisi olduğuna bakacağız önce’’ demiş.

Adam akıllı.

O koltuk ne menem birşeyse oturana bir haller oluyor. Hem bir daha kalkmak istemiyor, hem de dünkü adam gidiyor yerine bambaşka birisi geliyor. Her an köpeği de değişip kendisini tanımayabilir.

Geçenlerde eski bir vekille konuşuyoruz.

-Ya kardeşim diyor böyle düzen olmaz. Beni bir defa vekil yaptılar, o koltuğa oturttular. Sonra da hadi güle güle dediler. Böyle olmaz ki. Önce alıştır sonra yolla. Vallaha psikolojim bozuldu. Bir de etrafımda herkes sayın vekilim deyip duruyor hala. Bir şey de diyemiyorum. Dengem bozuldu. Bir defa seçilen ömürboyu vekil kalmalı.

Bence  bu bir hastalık. Bir oturan dört değil kırk elle sarılıyor o koltuğa. Ondan sonra gelsin yalanlar, dolanlar, ihaleler, peşkeşler, pazarlıklar, akrabalar,  sahte gülücükler, göz kırpmalar, algülüm ver gülümler…

Ben de artık bir köpek belediye başkanı istiyorum.

Gerçi kedi, kuzu, tilki de olabilir.

Ama kedi çok agresif, kuzu da çok sakin. Aslında en iyisi tilki. Kurnazlığıyla bir dönem sonra kesin vekil de olur.

Bu arada bizde partilerin iktidara önce belediyeleri alarak geldiklerini hatırlıyorum.

2019’da birleştirilmezlerse önce belediye sonra diğer seçimler yapılacak.

Referandumda üç büyük şehir İstanbul, Ankara ve İzmir’de az bir farkla hayır oyları fazla çıkmıştı.

Sanırım bu sonuç bütün partilerin kendilerini tekrar gözden geçirmeleri, uyanık olmaları, yeni birşeyler yapmaları, memnuniyetsizliği  göstermesi açısından yeterince açık bir uyarı.

Hiçbirşey hiçkimse için çantada keklik değil.

Açık birşey var.

İstanbul, Ankara ve İzmir’i alan o rüzgarla Cumhurbaşkanlığını da alır.

Tabii bir köpeği aday çıkarmayacaksak.

Ki bence denenmeli, Amerikalılar yaptığına göre vardır bir bildikleri.

 

CEVAP VER