Srebrenitza katliamı, uyanık olun, yeniden olur

2
Adelina Sfishta
1987 yılında Kosova-Podujeva'da doğdu. Kosova savaşını militan bir kız çocuğu olarak yaşadı. Üniversitede radyo televizyon eğitimi aldı. 2009 yılında Balkan TV'de çalışmaya başladı. 9 yıldır TV haber ve programcılığı yapmaktadır. Araştırmaları Balkan ülkeleri ve Türkiye eksenlidir.

Srebrenitza uzaktaydı, yollar tutulmuştu ve yardım edecek birileri de yoktu.

UNPROFOR Birleşmiş Milletlerin Bosna’da görevlendirilmiş askerleri. Askerden başka her şeye benzeyen sefiller.

Srebrenitza Sırpların ortasında kalmış, adeta kuşatılmış bölgelerden birisi. Kimsenin yardıma gitmesi mümkün değil.

Buradaki insanlar UNPROFOR’un Hollanda taburuna teslim edilmiş, yani onların korumasında bir bölge. 200 kişilik birlik, BM’yi temsil ettiğinin bilincinde değil, korumak zorunda olduğu insanların varlığından bihaber. Direnemediler, koruyamadılar ve teslim ettiler.

Terkettiler, bile bile terkettiler. Üstelik silahlarını da topladılar. Dağlara ormanlık bölgelere kaçmış Boşnaklara birşey olmayacak dediler.

10.000’den fazla Boşnak ormanlık bölgeye kaçmıştı, Sırp zırhlı araçlarının kolay giremeyecekleri bölgede, sık ormanların arasında zalim Sırpları bekliyorlardı, bir ümit, kurtulacaklarını umut ediyorlardı aslında.

Türkiye çok uzaktaydı, gelebilmesi de mümkün değildi.

8000’i aşkın Srebrenitza’lı Boşnak şehidimize Allah rahmet eylesin. Hepsinin mekanları cennet olsun.

Bosna’da Kosova’da sadece ve sadece Sırplar soykırım-katliam yaptılar.

Türk halkı bunu unuttu ise yazık olsun.

Sırplar küçücük bir fırsat bulsunlar aynı soykırımları misli ile yapacaklar, bunu unutmayınız.

Ama daha da önemlisi, Rus ayısından ve Sırp eşkiyasından dost olmaz. Bunu unutursanız acı bir şekilde hatırlarsınız. Tarih bunu söylüyor. Koskoca Osmanlı’yı “dedem mi yıktı”, bunlar yıktı.

Biz Balkan müslümanları, Rusların ve Sırpların zulmünden başka birşey görmedik.

Umuyorsunuz ki, size dost olacaklar, varın kucaklayın birbirinizi. Ama Srebrenitza demeyin.

Yalandan gözyaşları dökmeyin.

Balkanlar, Kafkaslar Rusların ve onların yerel işbirlikçilerinin işgali altında ve bu işgali genişletmek için kurmadıkları kumpas yok.

Siz emin misiniz Rusya “şeker lokum” verecek size. Kendi milli menfaatlerini gerçekleştirmek için mavi boncuk dağıtıyorlar vesselam.

Bosna savaşı sırasında Rusların yaptıklarını, Sırplara verdikleri destekleri unuttu ise Türk halkı, ne diyeyim ben! Aynısı olacak, yazın bunu bir yere. Ama siz zaten burada olamayacaksınız. Sadece Müslümanlar gelecek yardımımız olsun diye.

Düşünüyor musunuz Srebrenitza öylesine mi gerçekleşti? Balkanlardaki stratejik kavganın bir parçası olduğunu unutmayın. Sırplar için bu stratejik kavga bitmedi ki, ha siz Türkiye olarak bitirdiniz mi o başka, o zaman yalan yere, Balkan şehitleri, Boşnaklar, Arnavutlar, kardeşlerimiz filan demeyin.

Nice Srtebrenitza’lara hazırlıklı olun. Sırpların yeni soykırımlarına.

Boşnak kardeşlerim bu zulmü siz yaşadınız, hala büyük risk altında olduğunuzu biliyorsunuz. Şuurlu olduğunuzu biliyorum, siz unutmayın olanları.

Allah rahmet eylesin Srebrenitza ve Bosna şehitlerine. Allah rahmet eylesin Kosova şehitlerine.

Unutma “onlar” amaçlarından bir santim bile vazgeçmediler. Onların zaferleri bizim gafletimizden olacak.

Saraybosnada askeri talebe olan Mirsat Bezdrop 16 yaşında çocuk haliyle durumu şöyle yorumluyordu:

“Askeri okulda talebe idim, o gün Sırplar birden her yerden üzerimize ateş etmeye başladı, nedenini uzun süre anlayamadım. Halbuki artık kız alıp vermeye bile başlamıştık. Diskolar müşterekti. Mahalleler de karışıyordu yavaş yavaş. O zaman ne oluyordu, bu olanlar neydi? Yaşadık ve öğrendik, ben 17 yaşımda cephe sorumluluğu aldım, komutan oldum. Savaş bize anlattı ki, biz farklı bir millettik, bize ateş eden bu adamlar “Türk bunlar” deyip öldürmeye çalışıyorlardı. Sırpların kurşunları bizi bir millet yapmıştı.

Sevgili okurlar daha da uzatabiliriz Mirsat’ın anlattıklarını, sadece unutmayın bu zalimleri diye yazıyorum, bunlar Srebrenitza’yı ve onun gibi katliamlarını tekrarlamak isteyeceklerdir. Uyanık olmayı asla elden bırakmayın.

Rabbim Srebrenitza şehitlerine inşallah Cenneti lutfeder.

BU videoyu izleyin lütfen:

http://www.dunyabizim.com/dunyada-kultur/17622/srebrenitsa-acisi-hl-taze-video

 

 

 

2 YORUMLAR

 1. Srebrenitsa’dan sonra sıra size gelebilir!
  ***
  ‘Srebrenitsa… Âh Srebrenitsa…’
  Bir Balkanlı, bir Bosnalı, bir Boşnak olarak da, Millî Gazete’deki bu köşemde, bu başlıkta bir yazıyı yıllar önce yazabilmiştim! Srebrenitsa katliamının her yıldönümünde bir daha yazmayı denedim ama yazamadım! Artık yazamıyorum! Yaşlandıkça, demek ki daha da duygusallaşıyor ve yüreğim dayanmıyor! Başlıyor ama tamamlayamıyorum! Siz yine de bu kadar hatırlatmamı bile bir yazı sayın ve Srebrenitsa vesilesiyle Balkanlar’daki kardeşlerinizi unutmayın! Evet, sakın unutmayın! Unutursanız; Srebrenitsa’dan sonra sıra size gelebilir!
  Bu da İKİ olsun ve bu kadarı yetsin! Yetmez ama yetsin!
  ***
  http://www.akevler.org/AkevlerMakaleler/7514/SonEk/0/Resat-Nuri-Erol/Adalet-Sosyal-Tufan-Srebrenitsa-Adil-Duzen

 2. Rusya hakkinda cok dogru tespitler. Hem kultur hem jeo-politik olarak Turkiye’nin rakibidir. Ayrica cok acimasizdir. Elinde ABD’nin imkanlari olsa nasil ezer herkesi. Zaten SSCB doneminde de gorduk.

CEVAP VER