Kosova’da neler oluyor?

0
Adelina Sfishta
1987 yılında Kosova-Podujeva'da doğdu. Kosova savaşını militan bir kız çocuğu olarak yaşadı. Üniversitede radyo televizyon eğitimi aldı. 2009 yılında Balkan TV'de çalışmaya başladı. 9 yıldır TV haber ve programcılığı yapmaktadır. Araştırmaları Balkan ülkeleri ve Türkiye eksenlidir.

Kosova seçimleri üzerinden iki ay geçti, hükümetin kurulması ile ilgili ciddi bir teşebbüs yapılmamakta, aksine kurulmaması için enrikaların “cirit attığı” bir politik ortam yaşanmakta.

Bildiğiniz gibi mevcut cumhurbaşkanı Hashim Thaqi (Haşim Taçi) PDK partisinden idi. Thaqi kendi partisi ve ortakları (PAN Koalisyonu) tarafından hükümetin kurulmasını arzu ediyor.

PDK ve ortakları (PAN Koalisyonu) diğer partilerden milletvekili devşirerek, sayılarını 61 ve üzerine çıkartmaya çalışıyor. PAN koalisyonunun toplam milletvekili sayısı 39. Karşı tarafın V.V. ve LDK işbirliğinin ise toplam milletvekili sayısı 31+27 toplam 58.

PAN Koalisyonu bugüne kadar yaptığı milletvekili transferi çalışmaları ile LDK’dan efsane lider RUGOVA’nın kızını kendi gruplarına transfer edebildiler. Rugova’nın kızının hiçbir “değeri” yok. Rugova ve kızı ayrı değerdeler. Rugova’nın oğlu Ukë 2013 yılında insanları yurt dışına göndereceğim, AB vizesi alacağım gibi kirli ahlakla aldatmış ve hukukun eline düşmüştü. Ayrıca İtalya devletinin iddiasına göre, uluslararası silah ve uyuşturucu ticareti yapmakla suçlanmışdı. Muhtemelen bu probleminin çözümü karşılığı, Rugova’nın kızı LDK’dan desteğini çekip PAN koalisyonunun yanına geçti. Resmi bir parti değişimi olmadı ama kirli politikanın atraksiyonlarının gördük. Böylece PAN koalisyonu sayısını 40’a yükseltti. 10 Sırp milletvekili ve 10 azınlıkların (Türk-Boşnak-Goran v.b.) milletvekili, hepsini hükümet çatısı altında toparlamayı başarabilse 60 sayısına ulaşabiliyor, ama bu, hükümeti kurabilmek için yeterli değil.

Yeni transferlerin yapılabilmesi için cumhurbaşkanı Hashim Thaqi (Haşim Taçi) işleri oyalıyor da oyalıyor.

Ağustos’un ilk haftasında PAN koalisyonu yeterli sayıya ulaştık diyerek parlamentoyu toplantıya davet ettiler, ama görüldü ki, yeterli sayıya ulaşamamışlar. Bu nedenle meclis başkanı seçimlerini de yapmadan-yarıda keserek- zaman kazanma yolunu tercih ettiler.

Yani sevgili okuyucular, iktidarı bırakmamak için aklınıza bile gelmeyen “pis siyaset” örneklerini gösteriyorlar.

İçinde bulunduğumuz hafta içerisinde parlamento muhtemelen yeniden toplanacak ve parlamento başkanını “bu siyasi hileler içinde” seçecek veya seçmeyecek. PAN koalisyonu parlamento başkanını kendinden seçerse milletvekili sayısı 39’a inmiş olacak ve etnik grupların toplamının desteğini alsa bile hükümeti kuracak sayı yeterliliğini kaybedecek.

İşte böyle, bir yanda “hileli siyaset”, diğer yanda gücü elden bırakamama. Ortam herşeyi yapmaya müsait. Bir konu var ki, bütün oyunlar bozulabilir. Temmuz 2017’de işaretlerinin ortaya çıkmasını beklediğimiz, “savaş suçlusu” milletvekillerinin yargılanması için kurulan “özel mahkeme”nin yargılama işlemine ağustos ayında başlayıp başlamaması meselesi.

Merkel yaptığı açıklamada bu konuya dikkat çekti: “Hükümet kurma çalışmalarını geciktirmeyin, Kosova’ya demokratik hükümet gerekiyor, kriminal-otokrat-polis devleti gerekmiyor.”

Buradan ne anlaşılacak? PAN koalisyonunun hükümet kurmak için siyasi hileleri bırakması mı? Sanırım.

Zahmetsiz “Rahmet” olmuyor. Bir hafta daha bekleyelim, görelim ne olacak. Halkın tercihlerinin “kriminal ekibi alaşağı edeceği”, “adaletin yerini bulacağı” kanaatindeyim. Kosova’nın kurtuluşu burada gözüküyor.

Hayırlısı.

 

 

CEVAP VER