Adalet Kurultayı

0

“Adalet Yürüyüşü”nün devamı niteliğinde Gelibolu yarımadasında gerçekleştirilecek olan “Adalet Kurultayı”, daha önceki birkaç yazı ile görüş ve önerilerimi paylaştığım bazı hususların da icra edileceğini gösteriyor.

Malumunuz, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a gerçekleştirdiği “Adalet Yürüyüşü”, iktidar kanadı başta olmak üzere dünya kamuoyu tarafından da etkin bulundu.

Özellikle yürüyüşün ilk günlerinde iktidar sözcüleri tarafından alaylı üslüp ve ciddiye alınmaz tavırlar, kamuoyu ve özellikle “Hayırcılar Partisi” destekçilerinin de katılımlarıyla yerini sükûnete, hatta “lütfedilme” beyanlarıyla önemsizleştirilmeye çalışılmıştı.

Milletle(!) birlikte dünya kamuoyunun da merakı, adalet yürüyüşünün devamının gelip gelmeyeceği! Gelirse de neler yapılabileceği üzerine yoğunlaşmıştı.

Hatta CHP içinden dahi yapılan itirazlar, küçümsemeler olduğunu ve halen de devam ettiğini özellikle sosyal medya üzerinden görebiliyoruz…

Şimdi önemli ve sıra dışı bir adım daha atılıyor.

5 gün boyunca ve sekiz başlıkta yapılacak olan “Adalet Kurultayı” dikkatle incelendiğinde, Kılıçdaroğlu ve “Hayırcılar Partisi”nin gönüldaşlarının isabetli adımlar attıklarını, girişimlerde bulunduklarını, toplumun farkındalıklarına dair değişiklikler katabileceklerini görüyoruz…

Neydi bu sekiz başlık hatırlatalım;

“Mahkemede adalet”

“Devlette adalet”

“Seçimde adalet”

“Geçimde adalet”

“İnançta adalet”

“Eğitimde adalet”

“Yaşamda adalet”

“Medyada adalet”

* *

Her bir oturumda, alanlarına göre de adalet mağdurlarının tanıklıklarını, yaşadıklarını ilk ağızdan anlatacağı, daha sonra ise sorunların kaynağı ve çözüm önerilerinin tartışılacağı bu kurultayın, toplumumuzda pek görülmeyen önemli bir adım olduğunu söylemek sanırım doğru olacaktır.

Siyaset sahnesinde, özellikle de muhalefet eden kesimler tarafından, başta kendileri olmak üzere muhalefet mücadelesi veren tüm kesimler için de bir çıta yükseltiliyor..!

Siyaset, adeta versiyon değişimine gidiyor!

 Söz uçar, yazı kalır! Anıtlar hep hatırlatır…!

Çok değil. Daha birkaç hafta önceki bir yazımda örneklemelerle adalet vurgusunun yapılabilmesi için bazı önerilerim olmuştu.

Mesela uygun boş arazilerde ve sembolik mülklerde, “adalet temeli” atma törenleri düzenlenebilir diyerek, hatta, temellerin kalıpları “adalet terazisi” şeklinde olabilir demiştim..

Referandumda “hayır” tercihinde ağırlığı olan il, ilçe ve beldeler olmak üzere “adalet terazisi” heykelleri  dikilebilir mesela diyerek de öneride bulunmuştum.

Bazen sözlerle ifade edemediklerinizi, daha kalıcı ve somutlaştırılan eylemlerle yapmak gerek..

“Hayırcılar Partisi” ve CHP’nin şimdiki organizasyonunda, işte bu adımlardan birisinin anıt olarak ele alınması, şahsen benim hoşuma gitti.

Kurultayın anlamını vurgulamaya dönük olarak, “Adalete bir tuğla da sen koy” adını verdikleri girişim ile Çanakkale il merkezinde, tüm kurultay katılımcılarının katkılarıyla “Adalet Anıtı” dikilecek olması çok anlamlı.

Dileğim bunun yaygınlaşması…

Kurultay alanında, Türkiye’de haksızlık ve adaletsizliğe uğramış, terör mağduru olanların anılacağı “Hafıza sokağı” oluşturulacağı da ifade edildi.

Bence bu sokak adı daha kalıcı ve göz önünde bir yer olmalı. Örneğin anıtın dikileceği meydana, sokağa, caddeye “Hafıza” adı verilebilir..

“Hafıza Meydanı”, “Hafıza Bulvarı”, “Hafıza Caddesi”, “Hafıza Sokağı” gibi.

Hatta, “Hayırcılar Partisi“ üyesi belediyelerin hakim olduğu il, ilçe, beldelerde de, “Adalet Meydanı”, “Adalet Bulvarı”, “Adalet Caddesi”, “Adalet Sokağı” ile isim değişiklikleri de düşünülebilir.

CEVAP VER