İki Güzel Film, izlemenizi tavsiye ederim

0

Bu yazımı iki ayrı filme ayırdım. Biri dostum kardeşim Talip Karamahmutoğlu’nun; Osman Şahin’in hikayesini senaryosunu yazıp yönettiği “Mezarcı” isimli filmi. Önceki akşam galasına iştirak ettim. Heyecanına ortak oldum.

Dalaman, Dalyan ve Şerefler köyünden eşsiz güzelliğinden bol kesitin sunulduğu filmin konusu şöyle: Yeni bir hayat kurmak umuduyla gittiği Almanya’da mezarcılık konusunda ustalaşan Ejder, babasının ölümü üzerine memleketi Dalaman’a döner. İlçenin milyon dolarlık yaşam alanları, Ejder’in mezarcılık konusununda ki birikimlerine yeni ufuklar açar.

Bu zengin insanları, öldükten sonra köy mezarlığına defnetmek fikrine karşı çıkan Ejder, ölecek her varlıklı insana ölümsüzlüğü simgeleyen zeytin ağaçları altında sonsuz bir yaşam vaat eder.

Geçen ayın siyasi simgesiydi zeytin ağaçları… Ne de olsa “Zeytin ağaçları bereketti, umuttu ayakta durdukça”

Kişiye özel mezar tasarımları ile cennete giden bu yolda müşterilerine eşlik eden Ejder, kasabaya sonradan yerleşen Bektaş’ın travmatik hikayesi ile yüzleşir filmde.

Filmin çekme aşamalarının bütününün maddi ve manevi ne kadar meşakkatli olduğunu iki film tecrübemden bildiğimden, zahmetini, yıpranma oranını, stresini tahmin edebiliyorum.

Kardeşim Talip Karamahmutoğlu; emeğin zayi olmasın. Filmin başrollerinde Emre Altuğ ve Nilay Erdönmez var. Film cuma günü vizyona girdi.

Diğer film ise, tv de izlediğim festival filmi Se Dio Vuole, orjinal adı Insha Allah God Willing. Türkçesi; Allah İzin Verirse. Cesar ödüllerinden en iyi yönetmen (Edoardo Maria Falcone) ödülüyle ayrılan eğlenceli yapımda “Acap” filminde de izlediğimiz Marco Gialli’yi izliyoruz. Alessandro Gassman ve Laura Morante eşlik ediyor.

Katı bir ateist olan kalp cerrahının oğlu, rahip olmak isterse ne olur? Tomasso, işinde son derece başarılı, hayatı bilimin yasaları üzerinden açıklamak gerektiğine inanan bir kalp cerrahıdır. Aşırı duygusallık ve maneviyattan hoşlanmayan Tomasso’nun oğlu sürpriz bir kararla rahip olmak istediğini söyler. Dünya umurunda olmayan kızı Bianca, içgüveysi saf damat ve mutsuz karısı Carla’nın aksine bu karar Tomasso için oğlunun aklını çelen peder ile her şeyini ortaya koyacağı bir savaş demektir.

Tomasso ne yaptıysa pederin bir açığını bulamaz. Pederin samimiyeti karşısında pişmanlık ve hicap duyar. Kaderin garip bir cilvesi ateist doktorun oğlu peder olmaktan vazgeçer kendiliğinden. Baba ise hem pedere hem de dine ısınmış ve iman etmiştir.

Ne de olsa hepimiz bir gün mutlaka ama mutlaka “Allah” deriz.

Muhteşem oyuncu kadrosu, bol kahkaha ve sıcacık bir dostluk, hayat, aile, yaşam ve ölüm üzerine dokunaklı ve neşeli bir komedi. Her dakikasında sizi güldüren, düşündüren sürpriz dostlukları anlatan sıcak bir aile filmi.

Her iki filmi de izlemenizi tavsiye ediyorum. Bir farkla; “Mezarcı”yı sinemada izleyin. Biletinizle sinemamıza destek olun. Gişen bol olsun Mezarcı.

CEVAP VER