Kosova’da hükümet kuruldu! Nihayet…

2
Adelina Sfishta
1987 yılında Kosova-Podujeva'da doğdu. Kosova savaşını militan bir kız çocuğu olarak yaşadı. Üniversitede radyo televizyon eğitimi aldı. 2009 yılında Balkan TV'de çalışmaya başladı. 9 yıldır TV haber ve programcılığı yapmaktadır. Araştırmaları Balkan ülkeleri ve Türkiye eksenlidir.

Kosova parlamento seçimleri 11 Haziran 2017 tarihinde yapılmıştı bildiğiniz gibi. Yani 3 aydır hükümet kurulamadı.

Parlamento aritmetiği bıçak sırtında.

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi kendi partisi PDK ve koalisyon ortakları AAK ve NİSMA’nın hükümeti kurmasını sağlamaya çalıştı ve başardı, demokrasi kaybetse de.

Sonunda olan oldu ve “etik değerler” çöpe atılarak çözüm bulundu. Karşı koalisyondan, yani LAA koalisyonundan AKR partisini, “uygun yöntemlerle!” ikna edip, kendi yanlarına geçmesini sağladılar. Tam bir “güneş motel” atraksiyonu. Yani komple bir parti karşı gruptan çözdürüldü ve PDK, AAK ve NİSMA’nın yanına geçmesi sağlandı. Ayrıca Lista Sırpka denilen Sırbistan’a bağlılığını açıkça belirten parti de bu ekibin yanına dahil edildi.

Ve nihayet 9 eylül 2017 tarihinde parlamentoda 62 milletvekilinin desteği ile hükümet kurulmuş oldu.

Hükümet umuyorum Kosova için hayırlara vesile olur, ama durum böyle değil. Baskılarla, siyasi entrikalarla, güneş motel tarzı transferlerle hayırlı bir hükümet kurulamaz. Kurulan hükümetin ömrü olmaz ve Kosova’ya da zarardan başka birşey vermez. Hükümeti kuranlar kendilerini kurtarmayı öncelikli görüyorlar kanaatindeyim.

Hükümetin bir çok konuda sıkıntıları var ve bu sıkıntılar ömrünün kısa olmasına neden olacak.

PDK, AAK ve NİSMA’nın ortak bir özelliği var, bu partilerin hepsi Kosova Kurtuluş Ordusu UÇK’nın mensupları. Başbakan olan Ramush Haradinaj bile UÇK komutanlarından birisi. Bu ekipten birçok siyasi yakında Hollanda’da kurulmuş olan “özel mahkeme” ile yüzleşecekler. Bir kısmı tutuklanacak ve hükümet yetersizlik sayısı ile parlamento tarafından düşürülecek.

Ekonominin son derece kötü olması, oranları %30’larda dolaşan işsizlere iş bulunabilmesi. Memur maaşlarını ödemede sıkıntı duyan hükümetin yatırım için alt yapıları yapmasının imkansızlığı.

Eski özgürlük savaşçılarının Sırbistan’a bir çok konuda taviz vermek zorunda olması. Aksi halde bu koalisyona destek veren Lista Sırpka partisinin desteğini çekmesi ile yüzleşilebilir. Bu da hükümetin yıkılması demek. Hükümetin ayakta kalabilmesi için Lista Sırpka partisine vermek zorunda olacağı tavizler, Lëvizja Vetëvendosje’nın protestoları ile karşılaşabilecek ve sokak eylemleri artabilecek. Bu durum Lëvizja Vetëvendosje’nın oylarının daha da artmasına neden olur. Belki de bu hükümeti “sokak” düşürecek.

Çok garip, ama Kosova’da hükümet kurulabilmesi için Sırpların partisine muhtaç olundu. Hem de UÇK’cılar.

Hükümet herkese “mavi boncuk” dağıtabilmek için suni olarak aşırı şişirilmiş, 20 bakanlıktan oluşmak zorunda bırakıldı. Sırplara bile 3 bakanlık verildi. Azınlıklara ilgili ilgisiz bakanlıklar dağıtıldı. Bunun için şube müdürlüğünden bile etkisiz bakanlıklar oluşturuldu. İşte “yönetim” denilen yapının “yönetilemez” vaziyete getirilmesi, küçük küçük bakanlıkların farklı parti ve menfaat gruplarına dağıtılması, devletin yönetimini de hayli zorlaştıracak. Yolsuzluk için pasta da hayli küçülmüş olacak.

Bu risk alanları yakında bu hükümetin güvensizlik oyu ile düşürüldüğü haberini sizlere yazmama neden olacak.

Hükümeti kuran isimler çok büyük, ama riskler onlardan daha da büyük.

Hayırlısı.

2 YORUMLAR

  1. Üç sorum olacak;
    1- Kosova Türklerine ait parti var mı? Koalisyonda yer aldı mı?
    2- Kosovalı Müslüman Arnavutlar ile Müslüman Türk’ler neden ortak hareket içerisine giremiyorlar? Etnik köken inancın önünde değil mi? ( böyle bir his taşıyorum)
    3- Dergahlar neden tuğla görevi görmüyorlar bu konularda?

    Kosovada geçmiş zamanlarda 2-3 gün geçirmiş biri olarak yazdım. Başkaca bir bağım yok, ama ilgim çok. Müslüman yurdu olarak görüyorum/görmek istiyorum.

CEVAP VER