Konu Sanat, Umudumuzsa zor cevaplarda

0

Yeni sezon 15. İstanbul Bienali, Contemporary İstanbul, Fuar ve sergilerle büyük bir şaşaa ile açılış yapıyor. Galeriler sanatçıların sizlerle buluşmayı bekleyen muhteşem eserleriyle dolu.
15. İstanbul Bienali 16 Eylül ve 12 Kasım tarihleri arasında sizler için ücretsiz olarak kapılarını aralıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen Bienal’in direktörlüğünü Bige Örer, küratörlüğünü ise sanatçı ikili Elmgreen & Dragset üstlenmiş.
‘İyi Bir Komşu’ başlığını taşıyan 15. İstanbul Bienali, 32 ülkeden 56 sanatçının 30’unun ilk kez olmak üzere 100’ün üzerinde eserini sizlere sunacak olmanın haklı gururunu taşıyor.
Etkinlik İstanbul Modern, Pera Müzesi, Galata Rum İlköğretim Okulu, Ark Kültür, Küçük Mustafa Paşa Hamamı ile Sanatçı Atölyesi olmak üzere birbirine yakın sayılabilecek altı komşu mekânlarda gerçekleştirilecek.
İki ay boyunca sürecek olan ilk ve son haftasında sergilerin yanı sıra Zeyno Pekünlü’nün koordinatörlüğünde kamusal bir program oluşturulacak. Bu kapsamda sempozyumlar, tartışmalar, gösterimler ve atölye çalışmalarının yapılacağı etkinlikler düzenlenecek.
Hepimizi ‘iyi bir komşu’ kavramı üzerinde düşünmeye çağıran bienal; evimiz, işimiz ve hatta coğrafi olarak ülkemizin komşuluk ilişkilerini yeniden gözden geçirmemize neden oluyor.
Bienal dünyanın mülteci kriziyle boğuştuğu, yan binada yaşayan ırkçı birilerinin terör saldırılarıyla dehşete düştüğümüz, artık asansörde karşılaşan insanların dahi birbirinden korktuğu ancak herkesin birbirine bir tık uzaklıkta komşu olduğu bir dönemde hepimizi durup bir dakika düşünmeye zorluyor.
İyi bir komşu hasta olduğunuzda size tavuk suyuna çorba pişiren mi? Gürültü yaptığınızda anlayışlı davranan kişi mi? Bir tıkla o gün ki özgüveniniz için yeteri kadar like atan kişi midir?
Siz, Trump Meksika sınırına duvar örme programıyla oy toplarken alkış tutanlardan mı; yoksa savaştan kaçıp size kapısını ardına kadar açan komşu ülke vatandaşları için dağdan gelip bağdakini kovduranlardan mısınız?
Yapay olmayan, gerçek komşuluk kavramını yeniden içselleştirmeyi hedefleyen, beraberce özgürlüklere saygılı yaşamayı hedefleyen bir dünyada nefes almak için kafamızı karıştıran sorular sormak istiyorlar. Umudumuzsa zor cevaplarda…

CONTEMPORARY İSTANBUL ‘MOVEMENT’/‘HAREKET’
Her yıl İstanbul’u Uluslararası sanat merkezlerinden biri haline getiren Contemporary Istanbul (CI) Çağdaş Sanat Fuarı bu yıl geçtiğimiz senelerden farklı olarak ilk kez Kasım ayı yerine 15. İstanbul Bienali ile birçok sanat kurumun ve galerisinin sergileriyle eş zamanlı olarak 14 – 17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.
Akbank’ın desteği ve Ferko Ortak Sponsorluğunda İstanbul Kongre Merkezi ve İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek olan fuar pek çok yerli ve yabancı sanatseverlerle buluşmayı planlıyor.
Çağdaş sanatı odak noktası alarak Türk sanatını dünya sanatıyla buluşturan Contemporary İstanbul bu yıl ‘MOVEMENT’ / ‘HAREKET’ ana temasıyla yola çıkıyor.
Hareket kavramına sanatsal bir bakış açısıyla yaklaşan etkinlik mekan, tasarım, teknoloji, mimari konularını işlemeyi hedef alıyor.
Program boyunca gerçekleştirilecek paneller ile; uluslararası alanda önde gelen mimar, tasarımcı, akademisyen, teorisyen, sanatçı ve koleksiyonerler bir araya gelecek. Sergi bugün yapılacak VIP açılış sonrası tüm sanatseverleri bekliyor olacak.

CEVAP VER