Biz niye herkesle kavgalıyız?

2

ABD Büyükelçiliği, iki gün önce Türkiye’den yapılan vize başvurularını süresiz olarak durdurduğunu açıkladı. Söz konusu olayın benim gibi, gündeme bomba etkisiyle düşeceğini sananlar acayip bir biçimde yanıldı. Açıkçası tarihinde ilk kez böyle bir kararın alınıyor olması ABD ile diplomatik ilişkilerimizin ne boyutta kötü olduğunun altını çizer gibiydi. Ancak, halkın konuya bir o kadar serin yaklaşması ise ilginçti. Malumunuz olduğu üzere para piyasaları bile şöyle bir dalgalandı, o kadar. ABD vizeleri kaldırmış kimin umurunda, vatandaşın hali cep delik cepken delik sevgili okurlarım. İnsanlar ayın sonunu nasıl getiririm derdine düşmüş. Mortgagela aldığı evin kredisini nasıl ödeyecek onu düşünmekte olanlar mı dersiniz, sonuç olarak hep beraber bir yıldır başımıza gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiş olduğundan haber beklenilen oranda ses getirmedi.

***

Biz niye böyleyiz arkadaş? Neden tüm dünyayla aramız nane molla. Dün Türkmenistan liderinin Putin’e yavru bir alabay cinsi çoban köpeği armağan ettiği görüntüleri izlerken, ben bir kıskan. Bir haset et. Olmaz böyle bir şey.

***

Ben,  biz neden dünyanın tamamıyla kavgalıyız diye hayıflanıp dururken Anadolu Ajansının haberine göre Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi, Ekonomi Bakanlığı’nın 9 Ekim itibariyle Rusya’dan ithal edilen dokuz tarım ürünü için konsolosluk ya da ticari ateşe onay şartı aramaya başlandığını okudum. Bunun üzerine Rusya Tarım Bakanı Tkaçev’ de Rusya haber ajansı TASS’a şöyle bir açıklama yapmış: ‘Bunu hiç beklemiyorduk, tam tersine gümrük rejiminin kolaylaştırılması gerek. Dolayısıyla bu tür gelişmeler olunca sebze, meyve, mandalina, portakal gibi narenciye ithalatına uygun karşılığı vereceğiz’ demiş olduğunu da öğrendim. Bir gol de burdan yedik. Geri kalan yorumu size bırakıyorum.

***

Gol deyince geçtiğimiz Pazartesi günü EAFF Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası finalinde İngiltere’yi 2-1 yenerek şampiyon olan Türkiye Ampute Milli Futbol Takımı oyuncularına Ali Ağaoğlu birer daire hediye etmiş. Kendisinden pek hazzetmeme rağmen ayakta alkışladım ve bu ‘ağa’ hareketeyse ne sevindim bilemezsiniz.

***

Dün Dünya Kız Çocukları Günüymüş. Canım kızımın ve tüm kızların bu güzel gününü içtenlikle kutlarım. Ve bastığı yeri titreten, değiştiren, dönüştüren tüm tatlı kızlara hadi be kızım kim tutar bizi demekten kıvanç duyarım. Haydi kızlar! Siz yönsünüz, ışıksınız. İster rüzgâr olur eser, dilerseniz şimşek olur çakarsınız. Varlığınız her ortamda fark yaratır bunu çok iyi bilirsiniz. Verin elinizi yanınızdakine, biz böyle hep birlikte daha güzeliz. Buna inanın.

 

2 YORUMLAR

  1. ”Biz niye herkesle kavgalıyız?”
    Kendimizden Aysun hanım. Kendi kendimizle kavgalı olduğumuz için.. bu halimiz, bütün çevremizi de etkisi altına alıyor.

  2. Size yürekten katılıyorum Hasan bey. Yurdumuzdaki bu ayrışmış hâl tüm dünyayla olan ilişkilerimize de sirayet ediyor. Umarım gereken olumlu yaklaşım tarzı ile hep birlikte daha umutlu yarınlara yürürüz. Sevgiyle…

CEVAP VER