Makedonya seçimlerinde Arnavut partisi BESA neden bekleneni veremedi?

2
Adelina Sfishta
1987 yılında Kosova-Podujeva'da doğdu. Kosova savaşını militan bir kız çocuğu olarak yaşadı. Üniversitede radyo televizyon eğitimi aldı. 2009 yılında Balkan TV'de çalışmaya başladı. 9 yıldır TV haber ve programcılığı yapmaktadır. Araştırmaları Balkan ülkeleri ve Türkiye eksenlidir.

Makedonya mahalli seçimleri 15.10.2017 tarihinde gerçekleşti. Katılım yaklaşık %60.

Önemli hedeflerle kurulan Arnavutların partisi BESA, beklenmedik şekil mahalli seçimlerde büyük başarısızlığa uğradı.

Parti, parlamento seçimlerinde 5 milletvekili çıkararak önemli başarı elde etmişti. Ali Ahmeti’nin partisi BDİ’den sonra en büyük 2’inci Arnavut partisi olmuştu.

İlk neticeler çerçevesinde mahalli seçimler Makedon partisi ve halen hükümette olan LSDM, Zaev’in liderliğinde seçimlerin kesin galibi oldu. Zaev ve partisi LSDM 80 belediyeden 40 adedini alarak tam bir zafer elde etti. Bir önceki hükümetin Başbakanı VMRO’nun başkanı Gruevski ise 80 belediyeden ancak 13 adedini alarak büyük bir hezimet yaşadı.

LSDM’nin lideri önemli bir anlayış yerleştirmeye çalışıyor ve kendi partisini etnik ayrımcılıktan uzaklaştırmaya ve klasik Makedon partisi görüntüsünden kurtarmaya çalışıyor. Bu nedenle Arnavutları da partisinden milletvekili ve belediye başkanı olmaya teşvik ediyor.

Bu anlayış Makedon ırkçılığı yapan VMRO’nun anlayışının tam tersi ve görüldüğü kadarı ile Arnavutlar tarafından da önemli oranda benimsendi. Birçok Arnavut LSDM hattından milletvekili ve belediye başkanı oldu. Zaev ayrıca hükümet ortağı Arnavut BDİ partisinin güçlü olduğu belediyelerde Makedonları Ali Ahmeti’nin partisi BDİ’ye oy vermeye teşvik etti. Bu konsept de başarılı oldu.

Esas beni şaşırtan, büyük ümitlerle ve önemli medya desteği ile kurulan Arnavut partisi BESA’nın parlamento seçimlerde aldığı başarıyı mahalli seçimlerde tekrarlayamamış olması. BESA hiçbir belediye başkanlığını alamadı.

Seçimler öncesi BESA partisinde önemli bir soru işareti belirdi. Partiyi destekleyen işadamı Adnan İsmaili beklenmedik şekilde bir başka partinin, lideri Memduh Taçi olan PDSH’nın, parti içi kadrolarına ait seçimlerinde, bu partinin lideri ile çok yakın oldu ve seçim günü partinin kutlama toplantısına katıldı. Bu durum elbette BESA’nın destekleyicisi olan ve 2 adet televizyon kanalına sahip olan Adnan İsmaili’nin BESA ile problem yaşadığı söylentilerine sebep oldu. Bu durumu ilgililere sorduk 1 ay kadar önce, hepsi durum normal diye cevap verdi.

Seçimlerde BESA’nın aldığı düşük oy oranı toplumda yaratılan “BESA’nın geleceği olmayacak” imajı ile yakından alakalı. Adnan İsmaili’nin geçmişi temiz olmayan bir partinin toplantısına gidebilmiş olması beni oldukça düşündürmüş ve üzmüştü. Yetkililerin ‘durum normal’ cevapları ile bir müddet rahatlamıştım, ama seçim neticeleri endişelerimde haklı olduğumu gösterdi. Tetova gibi tamamı Arnavut olan yerlerde bile, hakkında bir sürü yolsuzluk iddiası olan diğer Arnavut partisi BDİ’nin adayı karşısında hiçbir şey yapamadı ve Tetova seçimlerini kaybetmek üzere. Tetova’da BDİ 13.246 oy aldı. BESA ise 8755 oy alabildi. Aynı şekilde Gostivar’da BDİ 12095 oy alabilirken BESA 3104 oy ile yerlerde süründü.

BESA’nın seçimleri kaybetmesinde önemli iki etken olduğunu düşünüyorum. Birincisi Partiyi destekleyen Adnan İsmaili’nin BESA’dan desteğini çekti görüntüsü vermesi ve BESA’nın belediye seçimlerinde bir sürü yanlış stratejiler uygulaması. Söz gelimi; BESA halktan uzaklaştı, iyi isimleri belediye başkanı adayı yapamadı, medyayı etkili kullanamadı…. gibi

Sonuç olarak; iki önemli sonuç gözüküyor Makedonya mahalli seçimlerine ilişkin. Birincisi LSDM Zaev liderliğinde başarılı ve Zaev’in NATO ve AB yanlısı demokratik duruşunun neticesini güçlü bir şekilde alması. Ve LSDM partisinin etnik Makedon partisi görüntüsünden çıkma gayretlerinin netice verecek gibi gözüküyor olması. Bu Makedonya için çok önemli bir stratejik açılım. İkinci önemli netice ise, büyük ümitlerle kurulmuş olan ve önemli desteğe sahip BESA partisinin başarısız olması ve hiçbir belediye başkanlığını kazanamamış olmasıdır.

Seçim sonuçları; demokratik güçlerin daha da güçlenmesi ve Makedonya’ya AB yolunda önemli mevziler kazandırması ile çok mühimdir. Arnavut partisi BESA’nın ise, seçim öncesi yaşadığı Adnan İsmaili’nin partiden desteğini çekiyor görüntüsü vermesi sonucu, seçimlerde büyük başarısızlığa uğraması ile Arnavut siyasetinde BESA ümidinin heba edilmesi çok mühimdir. Bu iki netice gelecek dönem Makedonya siyasetini şekillendirecektir.

2 YORUMLAR

  1. BESA Partisi büyük ümitlerle ve çok güçlü maddi destek ve medya desteği ile kuruldu.Arnavut halkının hakları için yeterli bilgi birikimine ve entellektüel kapasiteye sahip kadrosu ile halkın dikkatini çekti. Yerel seçimlerde ben büyük başarı bekliyordum açıkcası çok şaşırdım.

  2. LSDM partisi (SDSM) hiçbir Arnavut’u milletvekili olarak aday koymadı bir de ‘birsürü’ demişsiniz.Amma uyduruyorsunuz.. SDSM’den kazanan bütün milletvekilleri MAKEDON ırkından.Yalan haber yapmayın.Drzavna Izborna Komisija sitesine girip kazanan SDSM belediye başkanlarına bakın.Hepsi Makedon

CEVAP VER