Yerel seçimin sürprizi Saadet Partisi olabilir mi?

2

Dostum bu soruya “Olabilir” cevabını veriyor…

Önce şu muhavereyi okuyun:

“Ben: -Epeydir aramıyorsunuz; görüşmeyeli neredeyse bir yılı bulacak…

Muhatabım: -E, sen de o kadar zamandır tek satır yazmadın.

Ben- Yazılara bugün yeniden başladım, ara sıra yazacağım.

Muhatabım: -Ben de seni aramaya başladım işte.”

“Muhatabım” dediğim kişi son yıllarda bana verdiği küçük tüyolar ve farklı bakış açılarıyla yazılarıma sıkça katkıda bulunmuş bir dostum.

Yazılarımda kendisinden ‘dostum’ diye söz ettiğim kişi genellikle odur. Sıkça ve genellikle sabahın köründe arardı; bir süredir kendisiyle iletişimimiz bütünüyle kesikti. Dünkü yazımı siteye koyduktan hemen sonra yeniden ilgisine muhatap oldum.

Ve tabii sevindim.

Uyarısı, partilerin kendilerini şimdiden hazırladığı fark edilen, zamanında yapılırsa 2019 Mart ayında sandık başına gideceğimiz yerel seçimler hakkında.

“Seçim daha erkene alınabilir” görüşünde o.

AK Parti, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın genel başkanlığı üstlenmesinden sonra, yine onun koyduğu ‘metal yorgunluğu’ teşhisi istikametinde önemli illerdeki belediye başkanlarını değiştirme telaşında.

İstanbul belediye başkanı Kadir Topbaş görevini kendiliğinden bıraktı; Ankara belediye başkanı Melih Gökçek ha ayrıldı ha ayrılacak, gün sayıyor. Ardından başka büyükşehirlerin başkanlarının koltuklarını boşaltmasına sıra gelecek.

Benim kanaatimin aksine bu yenilenmenin partiye heyecan getireceği kanaatinde dostum. “Üzerlerine ölü toprağı serilmiş gibi” diyor bazı belediyeler için…

“Gözünü açmak için bizim mahalleden bir-iki fotoğraf göndereceğim” dedi ve gönderdi de..

Yukarıdaki görüntülerin İstanbul’un bir mahallesinden olduğunu söylersem inanır mısınız? İnanın..

Aa, bir baktım, gönderdiği fotoğraflar bizim mahallenin bir aydır yürünmez hale gelmiş sokaklarını andırıyor. (Ben de onun gönderdikleri yerine bizim mahallenin fotoğraflarını yayınlıyorum. TK.)

Unutmayın ki, burası, muhafazakar bir bölge, ancak son yerel seçimde AK Parti zorlanarak kazanabilmişti. Şimdi görüyorum, “Belediyemiz çalışıyor” yazılı levhaların yanından geçerken insanlar gülüyor.

Neyse.

Dostum AK Parti ve CHP’nin isimler üzerinde çalıştıklarını hatırlattı. Gazetelere de yansıyan Beypazarı ilçesinin MHP’li belediye başkanı olduğu halde geçen seçimde CHP’den aday gösterilmiş Mansur Yavaş‘ın yeniden CHP adına Ankara’da yarışa katılabileceği haberini yanlış buluyor.

“Benim bildiğim” dedi bana, “Mansur Bey Meral Akşener’in partiyi kurmasını bekliyor; beklendiği gibi kapsayıcı bir parti doğarsa oradan adaylığını koyacak ve CHP’lilerden de oy isteyecektir…”

İlginç.

Daha da ilginç gelen, hiç beklemediğim bir adrese dikkatimi çekmesiydi: Saadet Partisi’ne…

“Yıllar öncesini gençler hatırlamıyor: Tayyip Erdoğan ile Melih Gökçek Refah Partisi’nin adayı olarak girdikleri seçimde belediye başkanı seçildiler. Her ikisi de oylar bölündüğü için az bir oran ve kıl payı farkla seçilebildi. Başarılarında partilerinin katkısı büyüktür.”

Evet, öyledir.

Peki de, bunu hatırlatmanın anlamı ne?

“Anlamı şu: O çizginin bugünkü temsilcisi olan Saadet Partisi 1994’te yaşananı şimdi tekrarlamak umudunda. Büyükşehirlerden başlayarak halkın karşısına genç ve istikbal vaadeden adaylar ile parlak bir hizmet programı sunarak çıkma çalışmasını çoktandır sürdürüyor. Sıfır kilometre bir Melih Gökçek düşün; Ankara’ya öyle biri aday olarak çıkarsa ne olur, bir de bunu…”

Dostuma göre, mevcut partiler zaten bilinen isimleri öne sürecekler. AK Parti geçen yerel seçimde İzmir’den aday gösterdiği şimdinin başbakanı Binali Yıldırım‘ı bu defa İstanbul için düşünüyor. CHP’den beklediği, Eskişehir’in başarılı belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen‘i İstanbullulara aday olarak sunmaları…

“Eskiler ve yeniler yarışı 1994 seçiminde RP’ye zafer getirmişti. Bu defa Saadet bunu deneyeceğe benziyor” dedi dostum.

“İsim ver” dediğimde şunu söyledi:

“Geçenlerde bir toplantılarına tesadüfen katıldığımda, SP kadrolarının gencecik yüzlerle dolu olduğunu gördüm. O gençler arasından epey isim çıkar. Partinin başına hep bildik isimler geldiği için bu durum gözden kaçıyor. Genel başkan Temel Karamollaoğlu kadrolarını gençlerden takviye etmiş. Saadet’in AK Parti ile kan kardeşi olduğunu, seçmen tabanları arasında geçişlilik bulunduğunu da unutma.” 

O ister görünmedi, ama işte söylediklerini sizlere de duyuruyorum.

….

2 YORUMLAR

  1. SIZCE SAADET PARTISI BÜYÜK ŞEHIRLERDE IŞLERI YÜRÜTEBİLE CEĞİ GÜVENİNİ. VEREBIL ECEK Mİ KAMUOYUNA?
    BU YÜZDEN SAADETTEN YENI BIR AKP ÇİKMAYACAKTİR

  2. “Dost”unuzun dediklerinde, “ümit fakirin ekmeği” denen cinsten bazı realiteler var ise de Saadet Partisi “hayvanat Bahçesi’nde uyutulan timsah”a benziyor. Uyanır, çabalar ve dirayetli ADAYlar bulabilirse, “niye olmasın” diyesi geliyor, insanın. Seçim öne alınırsa o ihtimal de azalır. Bu dostun dediğinin olması için bu işe Saadetin, bir kere, kendisinin İNANMASI gerekir. Ona göre de AK Parti seçmenini ikna etmesi gerekir ve o zümreye çok ters düşmemesi lazımdır. Bu ihtimaller zayıf. Allah cümlemize BASİRET versin.

CEVAP VER