İnsanlıktan beraatımı istiyorum

0
Rodin-Düşünen Adam

Kızım senin derdin mi yok? Gidip morali bozulan bi dolu kadın gibi saçını başını boyatsana yahut kendini bir AVM’ye atıp aybaşı ekstrende kocana kalp krizi geçirtecek alışverişler yapsana.

Yok olmaz deme.

Senin, hiç tanımadığın halde öldürülen kadınlar, çocuklar, askerler için yas tutman, yalın ayak başıkabak mendil satmaya çalışan çocuklar için hayıflanman, sanki birileri seni duyuyormuş gibi ülkenin sorunlarına dikkat çekmek için bıdı bıdı etmen mi lazım!

Sende çoğunluk gibi yan gelip yatsana, ne derdin var da dün iki ayyaş dendiğinde alkış tutanlara acayip bozum olmuşken, bugün bir hap yutup birdenbire Kemalist kesilenlerle 10 Kasım’da Anıtkabirde sözleşenlerle dalaşıyorsun. Onları kendi hallerine bıraksana.

Dün seçim barajını geçip geçememe derdi kendine dokunmadığında gıkı çıkmayanlar, bugün niyeyse % 5 e insin diye açıklamalar yapınca niye kızıyorsun. Gidip tiki french ojenle cool bir kafede afilli bir bardak kahfe içsene.

Ne diye -ne olacak bu milletin hali- diye gamlanıp caanım saçını başını bembeyaz ediyosun. Arabana atlayıp TÜYAP’a varıp kitapların arasında kendini kaybetsene ya da ÜTOPYA sergisinde Stendhal Sendromuna kapılsana.

Haksız yere içeri tıkılıp tam bir yıl sonra salıverilen gazetecilere üzülüp üzülüp kendini kahredeceğine bu yaz çıkacağın tatili şimdiden planlasana.  Ya da hâlâ kodeste kurunun yanında yanan yaşlar için hiç durmadan hayıflanacağına ön dişime pırlanta taktırsam mı taktırmasam mı muhabbetlerine takılsana.

AKM Barok mu olsun Selçuklu mu diye düşüneceğine kafanda dolaşan kırk tilkinin kuyruğunu birbirine gotik stilde bağlasana.

Niye bizde çiftçilik, hayvancılık bitti, biz niye eti bile ithal ediyoruz diye diye tırnaklarını kemireceğine tavaya attığın kuzu kavurma yanına soğanlı maydanozlu sumaklı garnitürünü masana koyup ambiyansa hoş bir hava katmak için mumunu yaksana.

Benzin fiyatları almış başını yürümüş ‘dünyada en yüksek fiyatlı benzini neden biz kullanıyoruz, enayimiyiz biz’ diyeceğine beş yaşını geçmiş arabanı hangi modelle yenileyeceksin onun hesaplarını yapsana. Kırmızı mı olsun dört çeker mi üç gün üç gece bunu konuşsana.

Yok o başkan gitmiş bu başkan gelmiş, yok yarım kalan projeleri kim tamamlayacakmış diye düşüneceğine çocuğun okul taksidini nasıl ödiycem diye plân proje yapsana.

Taaa Hindistan’da canlı canlı yakılan filler için, Arakan’da zulmedilen Müslümanlar için karalar bağlayıp yas tutacağına sende o haberi hiç okumayıp gözlerini yumsana, kulaklarını tıkasana, ağzını hiç açmasana.

Nedir senden çektiğim kurtulamadığım eyyy beni boğan vicdanım, derya deniz merhametim ve bu dünyaya sıkı sıkı aidiyetim. Benim de artık aklımı alsana, insan olmaya çalışmaktan bıktım beraatımı versene. Çektiğim bu eziyetten beni kurtarsana.

 

 

CEVAP VER