Öteki Taraf

0

Türk filmleri gişelerinin yapımcıların yüzünü güldürdüğü son günlerde yepisyeni bir Türk filmi daha gösterime girdi. Yönetmenliğini Özcan Deniz’in yaptığı 2011 İspanyol yapımı ‘The Hidden Face’ filminden uyarlama gerilim türünde bir yapım olan Öteki Taraf.
Yapımcılığını Avşar Film ve DNZ Filmin ortaklaşa üstlendiği yapımda rol olan oyuncular ise Özcan Deniz, Aslı Enver, Meryem Uzerli, Osman Wöber ve Ayten Uncuoğlu’ndan oluşmakta.
Hali vakti yerinde olan Çetin (Özcan Deniz) Ece ( Aslı Enver) ile mutlu bir beraberlik sürmektedir. İkilinin hayatı Çetin’in eski sevgilisi Sara’nın (Meryem Uzerli) yaşamlarına girişiyle tamamen değişecektir. Çetin ‘e başka bir şehirde çalışmaya başlaması için reddedilmeyecek bir teklifle gelen Sara, aslında eski aşkını hâlâ unutamamıştır. Ve kendisi kişilik olarak kaybetmeyi hiç sevmeyen bir portre çizmektedir. İkilinin aralarındaki bu yakınlaşmadan hiç hoşnut olmayan Ece ise hayli ilginç bir karar alacak ve sevgilisinin ona karşı olan sevgisini paranoyakça sınamak isteyecektir.
Özcan Deniz Ya Sonra ile başladığı yönetmenlik kariyerine hayli başarılı bulduğum Öteki Taraf filmi ile pırıltılı bir yıldız çakmayı başarmış görünüyor. Daha önce çektiği romantik komedi-dram türündeki filmlerden sonra makas değiştirerek gerilim türünde çektiği bu film Türk sineması adına yüz ağartıcı bir iş olmuş. Film baştan sona izleyiciyi koltukta diken üstünde oturtmayı başarmış. Sinema salonunu dolduran izleyicilerden bazılarının film sırasında gerginlik yüzünden yüksek sesle yorum yapmaları ise işin ne kadar başarılı olduğunun sağlaması gibiydi.
Film boyunca kullanılan flashbacklerle canlı tutulan merak hissi bir süre sonra taşların tık tık tık yerine oturmasıyla sonuçlanıyor. Başrolü paylaşan iki kadın karakterin de oyunculukları çok başarılı, ancak özellikle Meryem Uzerli Sara karakterine verdiği hayatla şahane bir iş çıkarmış. Müzik ve seslerle kuvvetlendirilen sahneleri izlerken büyük keyif aldığımı söylemem mümkün. Sadece ışık konusunda birkaç sıkıntılı bulduğum plan dışında görüntü olarak da film emsâlleriyle karşılaştırıldığında hayli başarılı görünüyor.
Cesurca atılan bu hamlelerle Türk sinemasının dünya çapında hak ettiği yeri bulacağına inancım artıyor. Bir uyarlama olsa da sinemamız adına farklı bir işe imza atmayı başaran Özcan Deniz’i candan kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Gişesi bol olsun.

CEVAP VER