Afrin Operasyonu Bir İllüzyon mudur?

0

Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada; Abd’nin sorumsuz davranışlarının barışçıl çözüm sürecine zarar verdiğini ifade ettikten sonra, Abd’nin kontrolsüz modern silah sevkiyatlarının Türkiye’yi operasyona ittiğini öne sürdü.

Abd Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “Abd Suriye’de, IŞİD’in yeniden ortaya çıkmamasını sağlamaya odaklı askeri varlığını sürdürecek. Suriye’deki askeri misyonumuz koşullara bağlı olacak” dedi. Diğer bir deyişle, Abd’nin Suriye’deki askeri varlığının bitiş tarihi veya kamuoyuna açıklanmış başarı ölçütü yok. Ne zaman sonlanacağına dair bir emare de yok.

Suriye aslında Trump’ın var olma ya da yok olma savaşı olarak de adlandırılabilir.

New York Times ise; “Abd Türkiye ile çatışabilir” başlığı altında şöyle bir habere yer verdi dün: “Amerikan askerlerinin NATO müttefiki Türkiye ile çatışması konusunda karanlık bir ihtimali ortaya çıkarıyor.”

Filhakika Afrin, Abd’nin Türkiye’ye uzattığı bir tuzaktır. Astana sürecinden sonraki gelişmeler ve dün başlayan Afrin Zeytin Dalı Harekatı; ilerde Şii-Sünni savaşının başlangıcı olacak ehemmiyettedir, dikkatli olunmazsa…

Suriye, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun “yazılı bildirim yaptık” sözlerinin aksine harekattan haberdar edilmediklerini bildirdi.

Yapılanın toprak bütünlüğüne saldırı ve işgal girişimi olduğunun altını çizen Şam; Ankara’nın 1936-39 döneminde Hatay’a uyguladığı taktiğin aynısını tatbik ettiğimizi iddia ediyor. Yani;
“Direkt alamıyorsan, önce kopar, sonra bağımsız ve egemen bölgeler inşa et, en nihâyet bir referandum ile ilhâk et” sürecini çağrıştırıyor diye itirazları var.

Hükümetin Suriye’deki yanlış dış politikası ve yanlış hamleleri ile, ne yazık ki Türkiye’nin güvenliği açısından zora girilen bir dönemdeyiz. Zeytin Dalı Harekatını; iktidar ve Tsk’nın mevcut üst kadroları, bu operasyonu ve ondan daha önemlisi operasyonun sonrasını umarım doğru yönetirler.

CEVAP VER