Zeytin Dalı Yeniliğin Sembolü ise…

0
Sinan Eskicioğlu
1974 yılında İzmir'de doğdu. İzmir İlahiyat'ta lisans eğitimini tamamladı. 2003 yılından beri Almanya'da yaşıyor. Çeşitli kuruluşlarda Din Eğitim ve Öğretimcisi olarak faaliyette bulunuyor. Yayınlanmak üzere kaleme alınmış çeşitli roman ve kitapları bulunmaktadır.

Anlatılır ki; Nuh peygamber büyük tufandan sonra gemideki güvencinleri salar ve onlardan haber beklermiş.

Güvercinleri bir salmış, iki salmış ama her seferinde güvercinler gagaları boş gelmişler. Son defa tekrar güvercinleri salıp beklemeye başlamış.

Aradan zaman geçmiş ve güvercinler gagalarında zeytin dalı ile gelmişler.

Nuh peygamber çok sevinmiş. Çünkü bu zeytin dalı, suların çekilip ağaçların belirdiği ve çıkılabilecek kara parçasının bulunduğunun habercisiymiş.

İşte o gün bugündür zeytin dalı barışın sembolü olmuştur.

Türkiye’nin güneyine yapılan operasyonun adı da zeytin dalı. Yani Türk ordusu barış için operasyonda.

Bu operasyona toplumun her kesiminden büyük destek var. Partiler bile aynı fikirdeler ve operasyonun başarılı bir şekilde sonlanması için ellerinden geleni yapıyorlar.

Savaş karşıtı olanlar için zor bir dönem. Zilzal suresinde geçtiği gibi zerre miktarı ifadesi çok yerinde olacak. Bu operasyon için zerre miktarı olumsuz ifade kullanan adeta linç kampanyasıyla karşı karşıya.

Netleşmeyen resimler var ama tabii büyüklerimiz daha iyi düşünmüşler ve ona göre planlar yapmışlardır.

Operasyon için ortalıkta olmayı bırakıp, köşeye çekilen ülkeler ve örgütler,

Türkiye ile sorunları olan ülkelerin operasyona destek mesajları (Hollanda bile destek veriyor ki, bu ülke ile ülkemizin bakanını ülkeye sokmadıkları için diplomatik kriz çıkmıştı),

Suriye hakkında uzun uzun demeçler veren liderler sanki kış tatilindeler,

Açıkçası garip bir sessizlik var. Tabii bu benim yorumum.

Bunu olumlu ve yüceltici olarak görenlerimiz çok olup, bütün ekranlarda fikirlerini anlattıkları için, insanlarımız da hoşlanıyor bu yorumlardan.

Türkiye o kadar güçlü ülke oldu ki, bunu anladılar ve o yüzden sustular, susmak zorunda kaldılar.

Türkiye, hem AB’ne hem ABD’ye ‘ortadoğu’da karar veren ülke benim’ mesajını çok güzel verdi.

Acaba gerçekten de öyle mi?

Askerlerimizin mücadele ettikleri kimler.

PYD ve YPG.

Güçlenen ülke Türkiye’nin karşısındaki güçler herhangi bir ülkenin askerleri değil. Üzerine düşününce bunun ne kadar garip bir durum olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Dünya kamuoyu bir anda Türkiye ile bu örgütleri karşı karşıya getirdi ve Türkiye’yi içinden çıkılmaz bir dönemece soktu.

Dünya kamuoyu dediğim de, ABD ve Rusya.

Bu iki güç mücadelesinin arasında kalıp tehlikeye atlayan ülke de Türkiye oldu.

Resmin netleşmesini bekliyorlar. Resim netleşirken de Türkiye, Suriye’ye doğru yürüyüşünü arttıracak. Türkiye toplumu da bundan rahatsız değil.

Neden mi.

Çünkü:

Türkiye toplumu hazırlanmış durumda. Haber ve yorumlarla, dizilerle, hayır adı altında dağıtılan bayrak ve kızıl elmalarla…

Kimse kusura bakmasın buna hayır denmez. Dini motifler de kirletildi ki, ne diyelim.

Ordumuzun o topraklarda olması insanlarımızı mutlu ediyor. Bastırılmış duygular ortaya çıkıyor.

Peki bu operasyon ne zaman bitecek?

Başka önemli bir soru da bu.

Şöyle bir manzara çıkıyor:

Genç yaşta vatan için canlarını verenler zaten şehit, artı puan bir.

Millet ve insanımız da bu durumdan çok memnun. Damarlarımızdaki savaşçılık ortaya çıkıyor ve millet kendini buluyor, artı puan iki.

Operasyon ortamı, partileri bir araya getirdi ve toplumsal mutabakat sağlandı. Yenikapı ruhu gibi Afrin ruhu oluştu, artı puan üç.

Operasyon uzadıkça siyaset aynı düzlemde devam edecek. Belki de 2019 seçimlerine kadar da devam eder. Böyle bir ortamda muhalefet de olmaz. Tek yürek olmak lazım, artı puan dört.

Fetöyü çok iyi tanıyan, onları yüreklendiren ve önlerini açan kızıl elmacılar da riske girmeden devleti ele geçirmiş olacaklar, artı puan beş.

Bu kadar artılar var, tamam.

Bir artı daha olsun o zaman.

Bir zeytin dalı operasyonu da ülkemiz için yapılsın.

Suriye’ye yönelik yürütülen zeytin dalı operasyonu barışın sembolü.

Başta ifade ettiğim gibi, gagalarında zeytin dalıyla dönen güvercinler yeniliğin işaretiydiler. Yerleşme imkanı olan yeni kara parçası…

Ülke içine yönelik zeytin dalı operasyonu da bu yönde gerçekleşmeli.

OHAL’in kaldırılması, eşit şartlarda siyaset yapmanın ortamının sağlanması, fetöyle ilgili belirsiz davaların sonuçlandırılması, özgürlüklerin tesis edilmesi gibi.

İşte yeniliğin habercisi olan bu zeytin dalı ortamı sağlanırsa, Suriye’ye yönelik zeytin dalı operasyonunun samimiyeti ve gücü artacaktır.

Sabırla ümid ediyoruz.

 

Sevgi ve Bilgiyle kalın.

CEVAP VER