Hükümet Düşüren Haberler !

0

Bein Movies Premiere kanalında izlediğim belgesel, bu makalenin yazımında etken oldu. Şu aralar; The Post filmiyle güncellenen hikaye ve baş kahraman Ben Bradlee’nin hayatını konu ediniyor.

Belgeselin orijinal adı: “The Newspaperman: The Life And Times Of Ben Bradlee” internetten izlemeniz de mümkün. 

Büyük skandalların kamuoyuna duyurulmasında kilit rol oynayan araştırmacı-gazetecilik, çok zor ve tehlikeli bir alandır.

Bradlee, Nixon’ı istifaya götüren The Washington Post’un ikonik editörüydü. Nixon’ın istifasından sonra daha da ünlenince, sinemaya da bu serüveni aktarmak istemiş. Robert Reddford ve Dustin Hoffman’ın başrolleri ile 1980’li yıllarda o döneme ait süreç sinemaya aktarılmıştı. 

‘Başkanın Tüm Adamları’ (All the President’s Men) isimli 1976 yapımı Hollywood filmi, muhteşem bir sahneyle kapanır. Sahnede bir teleks cihazı ardı ardına manşetler yazar. Son manşet, dönemin Cumhuriyetçi Partili Başkanı Richard Nixon’ın istifasıdır.

Kanal 24’ün gece haberlerini sunan moderatör Ardan Zentürk; 1998’de Kanal 6’da haberin başındaki isimdi. Ben de orada muhabirdim. Eyüp Aşık ve Alaattin Çakıcı’nın ses kaydı basına sızınca Mesut Yılmaz hükümeti için son başlamıştı. Eyüp Aşık için; politikada “çarıklı erkan-ı harp”liğe pek özenen birisi deniyor ve Çakıcı ile ilişkisi için hiç değilse gazetecilere, “Alaattin benim canım ciğerim. Tabii ki konuşurum da yemek de yerim” diyen (bu tavrıyla faturayı peşinen üstlenmişti) “eski Bakan aynı zamanda Trabzonspor eski Başkanı Mehmet Ali Yılmaz kadar (27 Ağustos 1998) yürekli davransın.” diye sesleniliyordu.

Haber merkezimizdeki hareketliliği anlatamam. Telefonlar susmuyor. Kaseti “az sonra, az sonra, az sonra” anonslarıyla yayınlayacağımız, haber spikeri aracılığıyla dillendiriliyordu. Muhabir olarak ne ben ne de diğer arkadaşlarım henüz rüştümüzü ispat edememiştik. Öyle ki benim ana haber için en uzun süreli haberim; o sıralar belediye başkanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın okuduğu şiir sonrasında; “Siyasi Hayatı Dumura Uğradı” başlıklı 4 dakikalık bir haberdi. Ki çok beğenilmiş ve izlenmişti. 

Ses Kaseti akşamı için hareketlilik aralıksız sürüyordu. En sonunda Ardan Zentürk; tüm ekiple birlikte dışarı çıkmamızı söylemiş, o ve baş editör kalakalmıştı stüdyoda. Sonrasında gelen talimatlar, gelen telefonlarla neler dillendirildi, neler söylendi, pazarlık yapıldı mı bilemiyorum. Zira dışarı çıkarılmıştık. En nihayetinde; ileriki günlerde hükümet düşmüştü.

Bizdekinin farklı bir versiyonu da Richard Nixon döneminde Amerika’da yaşanıyordu. 1980’li yıllarda Vietnam’da yaşananlarla ilgili halktan saklanan kötü haberlerin, Watergate skandalına uzanan öyküsünün başlangıcı da Washington Post gazetesi aracılığıyla ve ikonik editör Ben Bradlee’nin ısrarıyla gerçekleşiyordu. Bob Woodward (solda) ve Ben Bradlee, Amerikan siyasi tarihine damga vuran gazetecilik örneklerine imza atmışlardı.

Nixon da baskılara daha fazla dayanamamış ve istifa eden ilk Başkan olarak Amerikan tarihine adını yazdırmıştı. Hırsına ve egosuna yenik düşmüştü Nixon.

The Washington Post’un demir omurgalı editörü Ben Bradlee’nin hayatına kısa bir bakış sunan bu belgeseli hem her gazetecinin hem de her vatandaşın izlemesinde fayda var. Başkan olsalar bile bir beşer, bir insandır nihayetinde bu kişiler. Her türlü atraksiyon beklenmelidir bu zatlardan diye çıplak gözle görülecektir. Siyasilerin yalana sığınmaları; ileride yanacaklarının tescilidir.

“Bir araştırmacı gazetecinin görevi asla bitmez.”

Gazetecilerin, şahıslarına yönelik olası saldırılara rağmen bu tür haberlerin üzerine korkmadan gidebilmeleri için çalıştıkları kurum ve diğer basın kuruluşlarından destek görmeleri şarttır.

Cesur gazeteci ve cesur editör kadar; Amerikalı ödüllü araştırmacı gazeteci Nick Schou’un sözleri de durumu özetler:

“Asıl ihtiyacımız olan, cesur gazeteciler ve Ben Bradlee gibi hükümet yerine muhabirlerine arka çıkacak iradeye sahip editörleri içinde barındıran, işlevsel ve finansal açıdan sağlam bir basın.”

Haber, haberci kelimesi kutsal kitaplarda; Zebur, Tevrat, İncil ve Kur’ân-ı Kerim’de defalarca geçiyor. Bütün Peygamberler habercidir. Dolayısıyla gazetecilik, haber, habercilik mesleği de kutsaldır. Bu  işi yapan kişinin bu bilinçte olması gerekmektedir. Aksi olursa çöküş kaçınılmaz olur.

Bu dünyanın her yerinde böyledir.

CEVAP VER