Türk sinemasının komedi ile imtihanı

0

Fırsat buldukça vizyona giren yerli – yabancı yapımları takip etmeye çalışıyorum. Son zamanlarda komedi türünde izleyicinin beğenisine sunulan film sayısında artışı eminim sizlerde fark etmişsinizdir. Gülse Birsel’in ‘Aile Arasında’ filminin gişe olarak yakalamış olduğu başarıyı Cem Yılmaz ‘ArifV216’ filmi ile takip ediyor.

Adı geçen filmlerin hem senaryoları ile hem de görsel olarak yaratmış oldukları ambiyansla eski Yeşilçam filmlerine benzerlikleri, dolayısıyla elde ettikleri başarı yadsınamaz. 

Bunun yanı sıra yeni tarzlar deneyip izleyicisinin kalbindeki tahta kurulmak isteyenler de olabiliyor. Geçen hafta absürd komedi türünde vizyona giren Ali Atay’ın yönetmenliğini üstlendiği ‘Ölümlü Dünya’ filminden söz ediyorum. Film, benim için tam bir hayâl kırıklığı oldu.

Oyunculukların başarısı bile senaryodaki kopuklukları, mantık hatalarını, karakterlerin sığ ve yavan kalışını kapatamamıştı. Tüm bunlar bir tarafa beni en çok rahatsız eden şey, ömrüm boyunca duymadığım kadar çirkin argo sözcük ve gün yüzü görmemiş küfürlerin iki cümlede bir araya sıkıştırılmış oluşuydu. Film bittiğinde adeta ruhumun kirlendiğini hissettim. Önlerden gelen çoluk çocuk seslerinden anlaşılan o ki minik izleyiciler de salonda yerini almıştı. Kim denetliyor bu 7+ ları, 13+ ları!!! Vallahi ben utandım. Üzgünüm hâl böyleyken böyle.

Asla yanlış anlaşılmak istemem. Var edilmeye çalışılan sanata, yönetmeninden set işçisine sarf edilen emeğe, dökülen paraya, ortaya bir performans koyan sanatçıya her zaman anlayışla ve saygıyla yaklaşma taraftarıyım. Eminim Türk halkı da aynı benim gibi düşünüyor. Ancak; izleyicisinin emekçiler için esirgemediği alkış ve özeni bir eser vücuda getiren kişilerin de izleyicisi için göstermesi gerektiğini de söylemeden geçemeyeceğim.

Yaptığım tatlı-ekşi soslu bu girizgâhtan sonra dün izleyicisiyle yepisyeni filmi ‘Kayhan’ ile yeniden buluşma heyecanı yaşayan Şahan Gökbakar’a gelelim.

Şahan Gökbakar beyaz perdeye kazandırdığı Recep İvedik tiplemesiyle çekmiş olduğu beş devam filminin ardından yeni bir karâkterle karşımızda. Ünlü oyuncu, Recep İvedik’le hayata geçirdiği hikâyelerin sonuna gelmiş olmalı ki yoluna Kayhan’la devam etme kararı aldı.

Şahan Gökbakar yeni filminde 2007 yılında NTV’deki ‘Kime Diyorum’ programında yaptığı skeçlerde canlandırdığı ‘Kayhan’ karakterinin yıldızını sinemada da parlatmayı amaçlamış görünüyor.

Şahan Gökbakar’ın senaryosunu kardeşi Togan Gökbakar’la yazdığı filmin yönetmenliğini de tüm filmlerinde olduğu gibi yine Togan Gökbakar yapmış.

Film, Kayhan’ın mezun olduğu okulun geleneksel pilav gününe lise arkadaşlarını görmek için yirmi yıl aradan sonra heyecan içinde katılmasıyla başlıyor. Bu sırada kendisine hediye edilen -daha önce görmediği- yıllıkta arkadaşlarının kendisiyle ilgili nahoş düşüncelerini okumasıyla intikam yemini içen kahramanımız, herkesten öcünü almak için yola koyuluyor.

Geçtiğimiz günlerde ‘Kayhan’ tiplemesinin Metin Akpınar’ın ‘Kibarcık’ karakterine benzemesiyle ilgili çıkan dedikodular ardından ‘dişlerinin şekli’ dışında bir benzerlik olmadığı açıklaması yapan Şahan Gökbakar’a ben de katılıyorum.

Bana göre ‘Kayhan’ Recep İvedik’in azıcık da olsa mürekkep yalamış hali denebilir. O kadar. Kılık kıyafeti biraz daha modern, konuşurken arada sırada yabancı kelimeler kullanıyor onun dışında kaba saba halleriyle, jest ve mimikleriyle ise İvedik karâkteriyle ortak noktaları çok fazla.

Filmin içine yedirilen espriler buram buram naftalin kokuyor. Kıvrak bir zekâ ürünü komik anlar yok denecek kadar az. Film, baştan sona değin ana karâkter etrafında dönüp duruyor. Bunun yanı sıra geçişler ve senaryonun akıcı bir biçimde devam edişi ise gayet başarılı olmuş. Ancak filmin ne bir derdi var, ne de sizi tatmin edecek adamakıllı iki güzel replik söylüyor.

‘Yahu bırak şu sosyal mesaj kaygısını, yalnızca kafa dağıtıp, boş boş gülmek için gideceğim’ diyecek olursanız o da ‘nanay’. Ben anlamıyorum bu yapımları nasıl 7 milyon kişi izliyor?

Nerde o Kibar Feyzo’lar, Banker Bilo’lar, Çiçek Abbas’lar, Hababam Sınıf’ları…

Maalesef çok eskide kaldılar.

 

CEVAP VER