Askerlerimiz sanatçılara morâl verdi!

0
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2018-04-03 07:54:51Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comi*ÿ÷%¿

Aralarında birçok seçilmiş sanatçı, gazeteci ve sporcunun da bulunduğu topluluk geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar önderliğinde bölge halkına ve orada görev yapan askerlerimize moral vermek amacıyla Hatay’a çıkarma yaptı.

Bu gezinin haberini alır almaz merak edip içlerinde kimler olduğuna şöyle bir baktım. Etkinliğe katılan isimlerin hemen hepsi iktidara yakın olan çehrelerden seçilmişti. Çok merak ediyorum iktidarı desteklemeyen kişiler vatanperver ve milliyetçi sayılmıyor mu? Burada bile fişleme devam ediyor. Onlardan olmayan kişilerle hiçbir şekilde yan yana gelinmiyor. Birlik ve beraberlik mesajları vermeyi amaçlayan etkinliklerde dahi ötekileştirici bakış açısı ne yazık ki iş başında.

Ayrıca aklıma takılan sorular arasında ziyaret için seçilmiş kişilerin herhangi bir sosyal sorumluluk projesinde yer alıp almadığı da vardı. Ben şimdiye kadar hiçbirini bu tür bir organizasyonda görememiştim ancak bu davete koşa koşa gitmeleri oldukça manidardı.

Uçak daha havadayken başlayan sazlı sözlü muhabbeti izlerken şimdiye kadar yitirmiş olduğumuz şehitlerimiz adına benim içimin acıdığını söylemeden geçemeyeceğim. 1 Nisan’a denk gelen seyahat nedeniyle uçağın Hatay’a değil de Afrin’e indirileceğini anons eden pilottan, selfie çekmeye çalışırken Hulusi Akar’dan zılgıt yiyen askere kadar her şey oldukça trajikomik görünüyordu.

Uçaktan indikten sonra donatılan sofralar, ziyaretin ruhundan uzakta çekilen poz poz resimler, bir dahaki sefere askeri üniforma giyip gitmek için ölçü vermeler, gülüşler cümbüşler derken bunca saçmalığa bakınca şu bir gerçek ki yapılan ziyaretin seçili topluluğa bayağı bir moral kaynağı olduğuna kanaat getirmemek elde değil.

Bizler için canını feda etmiş aziz şehitlerimizin daha kırkı çıkmadan bu lakaytlık neyin nesidir bir anlam veremiyorum. Hepimiz gayet iyi biliyoruz ki güneş gözlüklerini takıp, bölgeye giden ünlülerimizin yapmaya çalıştığı sadece ve sadece kendi ekmeklerine yağ sürmekten başka bi’şey değildi. ‘Aman bu cenaha yakın duralım da böylece gelsin ekstralar, havuz kanallarında yayınlanan dizilerde iş teklifleri, yaz geliyor cepte Belediye etkinlikleri, reklam gelirleri şunlaaar bunlar.

Şehit olan Memetçikler mi? ‘Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar’ bu kesinlikle böyle.

Tüm bunlar bir tarafa, konukların içinde gördüğümde kan beynime sıçradı diyeceğim bir isim de başköşede yerini almıştı. 2007 yılında Şırnak’ta tam 13 askerimizin şehit olduğu akşam canlı yayın yapan İbrahim Tatlıses’in programının akışını değiştirmeyip dansöz oynattığını inanın bugün gibi hatırlıyorum. Kendisi gelen tepkilerden sonra olayı yalanlamıştı ancak, ben gözlerime inanırım ona değil! Balık hafızalı olan organizasyon yetkilileri için hemen şuraya o günlerde çıkan bir haberi bırakmak istiyorum.

Şehadet makamına karşı bu tutumda olan birinin başköşede konuk edilmesini, seslendirdiği türkülere el ele eşlik edilmesini aziz şehitlerimizin ruhlarına büyük bir saygısızlık değildir de nedir!

Sanat, iş ve spor camiasının gövde gösterisine dönüşen, Mehmet ve Mehmetçiği rencide etmekten başka bir işe yaramayan bu gezinin ordumuzun saygınlığına gölge düşüreceği endişesi taşımak hiç de yersiz sayılmaz.

Tekrarı yapılacağına dair söylentilerin dolaştığı organizasyon eğer yinelenecekse, bu sefer katılacak isimlerin sadece ‘Televole’ sanatçılarından değil de yurdun her mozaiğini yansıtan rengarenk profillerden seçilmesini ve geziye katılan kişilerin işin ruhuna uygun, maksadını aşmayan, saygılı ve ağırbaşlı tavırlar sergilemesini dilerim.

CEVAP VER