Erdoğan Yenilmez Değildir

1

Cumhurbaşkanı Erdoğan; yenilmez biri mi? Sınırsız bir güce mi sahip? İlk kez, belki de en çok bu kez endişeli. Endişesi, Abdullah Gül’ün adaylığına karşı aldığı tavırdan ve henüz yalanlanmayan Akar-Kalın ziyaretinden de belli.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı için grup kararı alacaklarını belirttikten sonra yukarıda bahsi geçen görüşme için şunları söyledi:

“Konunun tarafları muhtemelen bilgi verecektir. Böyle bir iddianın arkasına sığınan muhalefetin ne kadar sığ işlerle uğraştığının bir somut örneğini yaşıyoruz. Genelkurmay Başkanımızın görüşüp görüşmediklerini bilmiyorum. Bir lider zaten Genelkurmay Başkanı ile görüştüm diye adaylıktan vazgeçiyorsa, hiç lider olmaz. (-Ki Bülent Turan’ın bu açıklamasına katılıyorum. Burada dik duran bir Abdullah Gül, oyları siler süpürür ve 25 Haziran sabahı farklı bir Cumhurbaşkanı ile yeni Türkiye’ye uyanıyor olabilirdik.)
Böyle bir şey olmadığına adım gibi eminim. Biz demokratik kültür yerleşsin diye 15 yıldır çok büyük bedeller ödemiş bir partiyiz. Biz seçimlerin demokratik zemin içerisinde şeffaf, adil yapılmasını savunuyoruz” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu dünden itibaren Cumhurbaşkanı adaylık başvurularını almaya başladı. Meral Akşener’i aday gösteren İYİ Parti ve Doğu Perinçek’i adayı olarak gösteren Vatan Partisi’nin ardından, Cumhurbaşkanı adayını resmi olarak açıklayan üçüncü parti Saadet Partisi oldu. Adayı da partinin lideri Temel Karamollaoğlu…

SP Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, “Cumhurbaşkanlığı adaylığı için ilgili mercilerde titiz ve özverili çalışmalar yürütüldü ve bir karara varıldı. Duruşu ile söylemleri ile asalet ve nezaketi ile bir isim hep ön plandaydı. Bilge başkan Temel Karamollaoğlu, Saadet Partisinin cumhurbaşkanı adayıdır” dedi. Bilge Başkan tabirini şahsen sevdim ve Karamollaoğlu’na yakıştırıyorum ayrı konu ama! acizane kanaatim; Temel Bey’in partinin başında kalması ve meclise girmesi yönünde karar alınsa daha doğru olacağı şeklindeydi. Allah mahcup etmesin. Adaylığı kendisi partisi ve ülkemiz adına hayırlı olsun.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de dediği gibi son yılların en popüler siyasetçisi olan Karamollaoğlu; muhalefetin çatı adayı belirlemesi noktasında elinden gelen gayreti gösterdi. Her türlü takdire layıktır. Muhalefet liderleriyle iki-üç kimi zaman dört defa görüştü gün içerisinde. Ama olmadı. Muhalefet ‘her parti kendi adayını belirlesin, açıklasın, ikinci tura kim çıkarsa, muhalefet olarak toplu destek olunsun’ ilke kararı aldı. Tabii ilk turda seçilen olmazsa.

Saadet Partisi’nin mecliste grubu yok. Dolayısıyla 100 bin imza toplaması elzem. Desteklenmesi gerekir. Demokrasiye gönül verenlerin seve seve yüzbin imza için destek olması şart. Her ne kadar 500 bin imza toplanacağı söylense de YSK’nın hem Meral Akşener hem de Temel Karamollaoğlu adına imza vermek isteyenler için yeterli donanıma sahip olup olmadığı şüpheli.

HDP’nin adayı da yüzde 99 ihtimalle Selahattin Demirtaş olacaktır. 59 vekil ve yüzde 11 oy oranının mimarıdır. (Şu anda 10 vekil içeride) Ki hakkıdır. Demokrasinin de gereği budur. Tabii 8 Haziran’da devam eden davada alınacak kararla adaylığı engellenmezse… Umarım ceza almaz ve seçime girer. Sağlam adaylarla, sağlam bir seçim gerçekleşsin OHAL şartlarının tüm olumsuzluğuna rağmen.

Son olarak da CHP adayını cuma günü açıklayacağını söyledi. Açıklamanın son günlere bırakılması ters köşe yapmak için midir, bekleyip göreceğiz. Adaylar İlhan Kesici, Muharrem İnce, Özgür Özel ve sürpriz iki aday daha olabilir: Abdullatif Şener veya Ali Babacan…

Makalenin başlığındaki soruya burada cevap vermekte fayda var: Erdoğan yenilmez değildir. Bu saatten sonra da muhalefet doğru strateji ve hamlelerle Erdoğan’ı yenebilir ve 25 Haziran sabahı Cumhurbaşkanı’nı yenileyebilir. Nasıl mı? Her türlü aykırılığa, uçlarda bulunmaya rağmen, önyargıları bir tarafa koyup CHP, İYİ Parti, HDP ve SP ittifak ederek, bunu başarabilir.

1 YORUM

  1. Muhalefetin, Gül’ü çatı aday değil; “bağımsız aday” olarak (ki, bunda Kılıçtaroğlu’nun ekmeği gözardı edilemez) çıkar(a)mama başarsızlığından sonra, CHP”nin Babacan’ı Cumhurbaşkan adayı olarak açıklaması taşları yerinden oynatmak şöyle dursun sökme gibi bir etki ortaya koyacak, siyasete gökkuşağı renkliliğini katacaktır.

    CHP, bu büyük sürpriz ile tarihinde görmediği bir başarının altına mühürünü basmış olacaktır.

    Tabi ki, yazar da olduğu gibi, benimki de bir temenni olmaktan öte bir şey değil..

CEVAP VER