CHP, Her Hamlesi İle Şaşırtıyor..!

0

Kim demiş CHP, HDP’yi ittifak dışı tutmuş diye. CHP yaptığı listelerle hem HDP’ye hem Saadet Partisine hem de İYİ Parti’ye barajı aştırdı.

CHP her hamlesiyle herkesi şaşırtıyor…

Her seçim dönemi aday adaylarının çokluğu, partilerin aday belirleme süreçlerinde yıpratıcı olmuştur. Siyasi anlamda bir kriz ve ciddi bir karar verme noktasıdır bu anlar, her parti için…

CHP’nin 24 Haziran milletvekili listesi dün basına yansıdı. Aslında bir nevi kıyamet koptu. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin, “Sesim kısıldı. Bir iki mitingi iptal edebiliriz” sözüne aldanmayın. “Ben Ankara’da olacağım, itiraz edeceğim.” demektir bu…

Çünkü; Fikri Sağlar, Barış Yarkadaş, Mustafa Balbay, Ali Şeker, Eren Erdem, Gülsün Bilgehan, Şenal Saruhan, Haluk Pekşen, Zeynep Altıok, Musa Çam ve Necati Yılmaz gibi partinin önemli isimlerinin liste dışı kaldığı kulaklara geliyor. Ki bunların hemen hepsi İnce’nin sevenleri, ekibi, muhipleri…

İnce’ye yakın milletvekillerinden Namık Havutca, Rıza Yalçınkaya, Bülent Öz, Bülent Bektaşoğlu, Mazlum Nurlu, Yakup Akkaya, Akın Üstündağ, Şerafettin Turpcu, Erdin Bircan tekrar aday yapılmayanlardan.

Bu arada AKP kurucusu Abdüllatif Şener de Konya’dan aday gösteriliyor.

Deniz Baykal da Antalya 1. sıradan vekil adayı oldu. Yukarıda saydığım isimleri çizenler Baykalcı. Baykal’ın Erdoğan’ın güçlenmesine destek olduğu eleştirisi her daim yapılıyor. Muharrem İnce’nin ekibinin tırpan yemesi, sivri ve çalışkan vekillerin aday yapılmaması ve Kürtlere yakın ve sempati duyanların tasfiye edilmesi bir handikaptır.

Buradan HDP’ye geçeyim. HDP’de de liste savaşı vardı dün, birebir şahit olduğum. İstanbul’da tek Kürt kökenli aday bırakıldı, o da partinin eş başkanı Pervin Buldan. İstanbul komple sol ve Türk kökenlilere bırakıldığına göre, partide de bir fırtına koptuğu belli oluyor. İstanbul’dan vekil seçilen kimi adayların seçilebilecekleri kentlerden, Anadolu’nun herhangi bir ilinden aday gösterilme teklifleri de, partide sert rüzgarların esmesine neden oluyor.

İYİ Parti’den de ses seda çıkmaması, miting görmememiz içten içe bir liste kapışması yaşandığına işaret ediyor. Partide Koray Aydın’ın listede kendi ekibini aday göstermeye çalıştığı ısrarı dillendirildi. Ki geçen hafta pazartesi günü Ankara’da partinin merkezine yaptığım ziyarette bu izlenimi edinmiş, yapılan kulisleri birinci kanaldan müşahade etmiştim.

Burada bu badireyi kazasız atlatan iki parti var belli ki. Biri MHP, diğeri de SAADET. MHP adaylarını erkenden açıklamakla çıkması muhtemel kavganın önüne geçti. Saadet de CHP ile anlaşıp, kontenjandan meclise girebilme şansı olduğundan tartışma üretmedi. 5 ila 15 arası vekil çıkarmaya çalışacaklar.

Biliyorum ve görüyorum. Hemen her partide kırgın ve üzgün olanlar var.

Listeler herkesin ezberini bozdu. Ama önümüzde çok önemli bir seçim var. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri… Bu seçimleri, hak, hukuk, adalet, demokrasi; bu topraklarda yaşayan insanlar kazanmalı…

Daha müreffeh, daha özgür, daha fazla üreten, ötekileştirmeyen, güzel Türkiye için…
Çocuklarımızın geleceği için…

24 Haziran’a kadar gece gündüz demeden çalışılmalı, elele vermeli ve birlikte başarmalıyız.
Buna mecburuz.

Gâzi Mustafa Kemâl Atatürk’ün veciz bir sözüyle noktayı koyuyorum:
“Çağdaş bir CUMHURİYET kurmak demek, milletin insanca yaşamasını bilmesi, insanca yaşamanın neye bağlı olduğunu öğrenmesi demektir.”

CEVAP VER