Seçim Doları ve Seçim Sonucu

1
Süleyman Karagülle
Lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı.

Ümran var, irfan var. Bunlar Kur’an kelimeleridir. Bugün Türkçede ümrana medeniyet veya uygarlık diyoruz, irfana ise kültür diyoruz. Medeniyet beşeridir, topluluklara göre değişmez. Kültür ise kavmidir, topluluklara göre yeni şekiller alır.

Dolar uluslararası para olarak beşeridir, ulusal para olarak kavmidir. Bugünkü sıkıntı doların kavmi para olduğu halde beşeri para haline gelmesinden ileri gelmektedir.

Aslında Türkiye doları beşeri para olmaktan çıkardı. Sermaye dolar üzerinde oynadı ve suni olarak değerini yükseltti ama Türkiye ekonomisine etki etmedi, Türkiye’de kriz oluşturmadı. Merkez Bankası’nın bunu hiç duymaması ve ilgilenmemesi gerekirdi, çünkü yapılanlar Türk ekonomisine etki etmedi.

Neden etki etmedi?

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer anayasa kitapçığını fırlattı diye Türkiye allak bullak olmuştu, şimdi ise duyan yok. Ekonominin bu güçlü haline dönüşmesinin sebepleri nelerdir, bunu üzerinde durulması gerekir. Tahlile baştan başlamamız gerekir.

Yeryüzü tarım döneminden sanayi dönemine geçti. Baştan çok iyi işleyen faizli düzen tam istihdam sağlandıktan sonra işe yaramadı. İki Yahudi firması anlaşmış, biri faizli para çıkarıyor, diğeri ise bu parayı faizli kredi olarak alıyor ve yeni yatırımlar gerçekleştiriyordu. Böylece yeni ülkeleri Sermaye fethediyordu. Önce Sovyetlerin (SSCB) yıkılmasından yararlandı. Sonra Çin yönetimi ile anlaştı, böylece Sermaye otlayacağı yeni bir alan buldu. Şimdi ise yeni yatırım yapacak bir yer kalmadı.

Rothschild Rockefeller’den yeni kredi talebinde bulunmadı. Rockefeller üçüncü cihan savaşını çıkarmak istedi. Rothschild’in işine gelmedi, çünkü savaş olsa kendi fabrikaları çöplüğe dönecekti. Demokratları destekledi. Böylece Rothschild devre dışı edildi. Ne var ki sorun çözülmedi. Faiz hala otlayacağı alan arıyordu. Sermaye şimdi yeni planlar peşinde.

ABD’de Bayan Clinton iktidar edilemedi, şimdi Trump ile anlaşmaya çalışıyor. Türkiye’de de Erdoğan gönderilemedi, onunla anlaşmaya çalışıyor. Doları ile onu dize getirdi.

Eğer Erdoğan Sermaye ile anlaşmışsa, bu hafta dolar aşağı seviyelerde seyredecek, Sermaye onun başkan olmasını istiyor demektir. Eğer bu son iki hafta içinde dolar yine fırlarsa, Sermaye onu desteklemiyor demektir.

Türk Ordusu Erdoğan’ı desteklemeye devam edecek mi? Onun da işaretini aslında Gül’ü ziyaretle verdi. Halk ne yapacak, Ordu tarafı mı yoksa Sermaye tarafı mı oy kullanacak? Sermeye Erdoğan’a karşı cephe alacak mı? Göreceğiz…

Erdoğan faize karşı iken mağlup oldu, Merkez Bankası durmadan faizi yükseltiyor!

Erdoğan seçimden sonra ne yapacak?

Erdoğan bu kadro ile çalışacaksa Sermaye’ye teslim oldu demektir. Sermaye de Türkiye’yi yıkmak için tüm planlarını hazırlamıştır. Türkiye’yi borçlandırmak ve Osmanlıları yıktığı gibi onunla yıkmak; faiz-enflasyon sarmalını oluşturmak ve devleti enflasyonla yıkmak. Sermaye savaş çıkaramadı ama bu silahları maharetle kullanıyor.

Erdoğan birinci veya ikinci seçimde başkan olacaktır. Çevremle yaklaşık olarak aynı görüşteyiz. Başkanlıkta Erdoğan’ı destekleyeceğiz. Parti olarak da Saadet Partisi’ni destekleyeceğiz. Seçimde beklediğimiz sonucu alacağımızı zannediyorum.

Bizim için asıl meçhul olan sonraki durumdur. Erdoğan mevcut kadro ile mi yola devam edecek ve Türkiye’yi faiz ile dış borç batağında batıracak? Yoksa silkinip başlangıçtaki Ak Parti kadrosu ve Akevler ile mi çalışacak? Ümitli değiliz ama başka seçeneğimiz yoktur.

Erdoğan mevcut kadro ile çalışacak ve Türkiye uçuruma doğru gidecek varsayımını hep göz önünde tutuyoruz.

Ondan sonraki durumda Türk Ordusu bu durumda ne yapacak; devletin yıkılmasını mı bekleyecek, yoksa müdahale mi edecek?

Bizim Türk Ordusuna verecek aklımız var. Türk Ordusu müdahaleyi Millî Güvenlik Kurulu’nda yapmalıdır. Orada korkmadan görüşlerini açıklamalı ve Ak Parti’yi uyarmalıdır. Bu anayasamızın ona verdiği görevdir. Komuta kadrosu değişebilir. Ama Körfez Savaşı’nda Ordumu bu kahramanlığını gösterdiği için Türkiye bugün dimdik ayaktadır.

1 YORUM

  1. Sizin Erdoğan’a oy verecek olmanıza şaşırıyorum. Bu kadar yazılarınızla sesleniyorsunuz, yol göstermek istediğinizi dillendiriyorsunuz, cevap alamadığınızı da yine siz söylüyorsunuz. Stockholm Sendromu bu olsa gerek.

CEVAP VER