İslam ve Milliyetçilik

2
Sinan Eskicioğlu
1974 yılında İzmir'de doğdu. İzmir İlahiyat'ta lisans eğitimini tamamladı. 2003 yılından beri Almanya'da yaşıyor. Çeşitli kuruluşlarda Din Eğitim ve Öğretimcisi olarak faaliyette bulunuyor. Yayınlanmak üzere kaleme alınmış çeşitli roman ve kitapları bulunmaktadır.

Aktüel- Haziran 2018

Sevgili Gençler, kendini genç hissedenler ve ileride genç olup merak içinde yeni bilgiler öğrenmek isteyecek bugünün çocukları,

İslam ve Milliyetçilik konusu eskiden beri ele alınmış ve üzerine birçok şeyler yazılmış bir konudur. Kimi zaman olumlu, kimi zaman da olumsuz.

Olumlu ele alınmasının sebebi de o zamanki şartlar olmuştur. Özellikle de ‘komünizm’e karşı yürütülen devlet politikaları sebebiyle milliyetçilik muhafazakarlıkla birleştirilmiş ve yeni nesilleri komünizmden korumak için methiyeler bile düzülmüştür.

Siz gençler, o zamanları belki de çok araştırmamışsınızdır, bu yüzden size anlatmak isterim.

Eskiden muhfazakarlar ve milliyetçi olanlar beraber hareket ederlerdi. Birlikte birçok dernekler de kurmuşlardı.

Bu derneklere örnek olacak en çarpıcı olanı da Milli Türk Talebe Birliği’dir. İnternette bulabilirsiniz, tavsiye ederim bir göz atın. Araştırdığınızda göreceksiniz, dernek hep milliyetçi çizgide olmaya gayret göstermiştir.

Milliyetçilerle muhafazakarlar hep birlikte hareket ederek ‘komünizm’le mücadele etmişler. Bu mücadele çok acıdır ki, komünizmin ne olduğunu bilmeden olmuştur. Komunizmle dinsizliği bütünleştiren bir kesim, (ki bu kesim de hep milliyetçilerdir) muhafazakarları hep kandırmıştır. Muhafazakarlar da milliyetçi olanları kendilerinden sanmışlar ve hep kandırılmışlardır.

Bir gün ki, Metin Yüksel şehit edilmiştir, o zaman muhafazakarlar için dönüm noktası olmuştur.

İslami kesimden olan Metin Yüksel, MHP’liler tarafından öldürülmüştü. Evet, daha sonra MHP milletvekili olacak bir milliyetçi Metin Yüksel’i şehit etmiştir.

Ama bu olay bile milliyetçileri sorgulama başlangıcı olmamıştır. En acı olan da budur.

Milliyetçiler dini duyguları kullanarak muhafazakarları her dönem kandırmışlar ve muhtemelen bugün de kandırmaya devam etmektedirler.

Bu yüzden sizlerle paylaşmak istediğim konu da bu: Milliyetçilik.

Nedir bu milliyetçilik?

Milliyetçilik bir açıklamaya göre şudur: ‘Bireylerin ait oldukları milletin varlığını ve birliğini sürdürmesi ve yüceltmesi için diğer bireylerle ortak çalışma bilincine sahip olmasıdır’.

Bu açıklamaya bakınca hiç rahatsız edici bir durum yok gibi görünüyor. Ait oldukları milletin kalkınması ve yücelmesi için çalışma.

Başka ülkelerde yaşayanlar, yaşadığı ülkede başka milletten olanlar için peki durum nedir?

Mesela Avrupa’da yaşayan Türkler…

Bunun açıklaması yok, olamaz da.

Peki milliyetçiliği günümüzün milliyetçileri nasıl algılıyor?

Hemen bakalım.

‘Milliyetçilik; kişinin, mensubu olduğu (üyesi bulunduğu) cemiyet birimleri içinden, milleti tercih ederek, en çok değeri o’na vermesi ve cemiyet birimleri sıralamasında, o’nu birinci sıraya yerleştirmesi demektir’.

Bu nedir biliyor musunuz.

Bu, bir tür IRKÇILIKTIR….

Evet, şimdi bunun İslam’da, dinimizde ne olduğuna bakalım.

Irkçılık için İSLAM ne demektedir?

Bu önemli mi. Evet, çok önemli. Çünkü başta Ak Parti olmak üzere toplumun büyük bir kısmı müslümandır ve İslam, ülkemiz için çok önemlidir.

İlk başta KUTSAL KİTABIMIZ KURAN bu konuya ne der ona bakalım.

 ‘Andolsun sizi yarattık, sonra size şekil verdik, sonra da meleklere, Âdem’e secde edin! diye emrettik. İblis’in dışındakiler secde ettiler. O secde edenlerden olmadı’

‘Allah buyurdu: Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir? (İblis): Ben ondan daha üstünüm. Çünkü beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi’ (Araf, 11-12)

‘İblis: Ben ondan hayırlıyım! Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi. (Sad, 76)

Bu ayetlerde gördüğümüz nedir?

Bizleri ve kainatı yaratan, İslam’ı DİN olarak gönderen Mutlak Varlık olan Allah, Adem’i yaratmış ve İblis’e secde etmesini söyleyince de, İblis açıkça IRKÇILIK yapmış ve ayette geçenleri demiştir.

‘Ben ondan üstünüm. Beni ateşten onu topraktan yarattın’.

İşte ırkçılık budur.

Kendini diğer milletlerden ÜSTÜN görmek.

Bu yüzden de açıkça yasaklanmıştır.

Sadece ayetlerde mi böyle kötü görülmüştür? Hayır. Hz.Muhammed (as) de her seferinde bunu dile getirmiştir.

En son da ‘veda hutbesi’nde bu konuya tekrar değinmiş ve şunları söylemiştir:

“Ey insanlar! “Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Ademin çocuklarısınız. Adem ise topraktandır. Arabın Arab olmayana, Arab olmayanın da Arab üzerinde üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerinde siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allahtan korkmaktadır’.

Sevgili gençler, ayetler ve Hz. Muhammed’in (as) söyledikleri ortada. Şimdi düşünüp karar vermek sizlere kalıyor.

Bizleri yaratan yüce varlık Allah ve O’nun Resulü mü doğru söylüyor, yoksa bugün konuşanlar mı?

Karar sizin.

 

Sevgi ve Bilgiyle kalın.

2 YORUMLAR

  1. MTTB li olarak Rahmetle Metin Yüksel kardeşimizi anarım. şehadetiylede müslümanlarla ırkıçılar arasının belli olmasına neden oldu.
    maalesef dünün mücahitleri bu günün müteahitleri çıkarları gereği ırkçılarla sarmaş dolaş.

  2. Önce Mücahit-sonra müteahhit şimdi de her şeye müsait olmak bu olsa gerek. Tıpkı günümüzde başı eşarplı tesettürsüzler ile namazsız kuru mücahitlerin türediği gibi. Şimdi artık susuyor ve köşemden olanları ve olacakları ibretle izliyorum.

CEVAP VER