Hemen Harekete Geçmelisiniz

0
Süleyman Karagülle
Lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı.

1960 yılında DP’li olmadığım halde “Sen DP’lisin!” diyerek beni Ankara’daki bürokratik görevimden affettiler…

Bir sene sonra İzmir Hava Eğitim Komutanlığı’nda şantiye mühendisi olarak işe başladım…

1967 yılında Akevler Kredi ve Yardımlaşma Kooperatifi’ni kurduk…

Bu vesileyle Sermaye’nin bir taktiğini öğrendim.

Dünyanın her yerinde adamlarını yerleştirmiştir, Sermaye’nin desteklemediği hiçbir ekonomi işletmesine hayat hakkı tanımazlarr. Dolaylı dolaysız her işletme Sermaye tarafından denetlenmektedir. Kim ne yaparsa bilinmektedir ve ona karşı ne yapılacağı da bellidir; ajanları tarafından bu görev yürütülmektedir.

Eğer siz yeni bir şey yaparsanız, o zaman ajanlar onu merkeze sorarlar. Bu merkez İngiltere veya Amerika’dadır. Bunun için en az 6 aylık bir zamana ihtiyaçları vardır. Veriler toplanacak, veriler değerlendirilecek, öneriler alınacak ve karar verilecek. Sonra ajanlarla pazarlık edilecek ve ihale yapılacak.

İşte bunun için en az altı aya, en çok da iki seneye ihtiyaçları vardır.

Buna karşı koymak için şunlar yapılacaktır.

1- Bilinen bir girişime asla girişmeyeceksiniz. Mutlaka yeni tür ve tipte bir girişim yapacaksınız. Böylece altı ay kazanırsınız.

2- Öyle bir işe girişeceksiniz ki gerektiğinde o iş durabilmeli, faaliyet göstermese bile iş dağılmamalı. Altı ay sonra duracağınızı bilmelisiniz.

3- Altı ay sonra size saldırı gelir. Mukavemet etmemelisiniz, hemen tatil etmelisiniz. İhaleyi alan şirket bedelini alır, size fazla zarar vermez. İlerde yeni bir şey yapmalısınız ki o da yeni bir ihale alsın! Bu sebeple sizi çökertmez.

4- Bu arada siz hemen başka yeni bir girişime girişeceksiniz. Aracılar baştan sizi destekler ve büyütürler. Altı ay veya bir sene geçtikten sonra saldırırlar. Böylece yeni konuda hareket yaparak hep altı aylık faaliyetler gösterirsiniz.

5- Altı ay sonra veya bir sene sonra Sermaye sizinle uğraşmaktan vazgeçer. Siz yeni bir proje ile ama eski başladığınızı değerlendirecek bir proje ile çıkarsınızı. Böylece yeni bir altı ay kazanırsınız. İlerde bu taktiklerle Sermaye Akevler karşısında mağlup olur.

6- Bu siyaseti yalnız Akevler’de uyguladık. Millî Görüş hareketinde de uyguladık. Bu sebeple 50 senedir varız.

7- Şimdi Türk Ordusunun da 6 ayı vardır. Hulusi Akar’ın Millî Savunma Bakanı olmasından dolayı Sermaye şaşkına dönmüştür. Bu onların akıllarına bile gelmiyordu. Şimdi bu konuyu Sermaye incelemeye alacak. Önce verileri toplayacak. Sonra değerlendirecek, yeniş proje yapacak ve ihale edecek. En az altı ay ve en çok iki sene vaktiniz vardır.

8- Benim bu haftaki birinci makalemde askere yaptığım önerileri değerlendireceksiniz, ordumuzu yenilenme kararını alacaksınız ve/ya aldıracaksınız, altı ayda tamamlayacak bir operasyonla harekete geçeceksiniz. Aksi halde altı ay veya iki sene geçtikten sonra iş işten geçmiş olur.

9- Mustafa Kemal’in ileri görüşlülüğü vardır.

a) “Yurtta sulh dünyada sulh” demek, bizim kimsenin toprağında gözümüz yoktur ama bir karış vatan toprağı için ölürüz demektir. Bu anlayış ulusal devlet anlayışıdır.

b) “İşimiz bitmemiştir, muasır medeniyetin fevkine çıkacağız, elimizde tuttuğumuz meşale müspet ilimdir.” Bu ifade ile içtihat sistemi kabul edilmiştir. Muasır medeniyetin merkezi ilim olacaktır.

c) “İstikbal göklerdedir.”

d) “Devletçilik” halkın yapacağı işleri halkın yapması, halkın yapamayacağı işlerin devlet işletmelerince yapılmasıdır.

e) Meclis tedirgin edilebilir veya korkutabilir ama Meclis devre dışı bırakılamaz.

CEVAP VER