Haşmet Babaoğlu İki Tekere Karşı

0

İktidarın her yaptığı faaliyeti olumlamak için yazılı ve görsel medya personelinin davranışları sıkça gündemde yer alıyor. Bu kadın ve erkeklerin yazıp çizdikleri aslında kendi dar çevreleri dışında çok fazla anlam ifade etmiyor. Ne yazıp çizdiler ise, bir şekilde standart iktidar jargonu içinde algılanıp ona göre muameleye mazhar oluyor.

Misal “ver mehteri” deyip bütün sosyal siyasal meseleleri çözen de var. Dış mihrak, baronlar, faiz lobisi terennümü ile beğenmediği her gelişmeye kulp takan da. Bu kadronun hedefinde veba ile malul HDP ve benzeri kesimler olunca işleri daha kolay. FETÖ, Adnan Hoca vs de aynı kolay hedeflerden.

Herkesin üzerinde muvafık olduğu bu genel kara keçiler gibi kolay lokmalar, bu kadrolarca işlerin bu hale gelinmesinin alt yapısı irdelenmeden ezber ve şablon yazılarla tabir caizse avlanıyor. Bu gazetecilik görünümlü orta oyunu gösterisi arka plandaki reklam paylaşımının; iktisadi tablosu akılda tutulup, olağan demokrasilerde eleştiri hak etse de, memleketin Orwellian ortamında bir şekilde kanıksandı.

Buna rağmen bu kadroların bitmek bilmez göze girme çabası akıllarının ermedigi sulara girince acayip neticelere varıyor. Konumuz Haşmet Babaoğlu. Babaoğlu etrafta yeterli muhalif bulamamış olmalı ki, durup dururken bu defa Eurosportun bisiklet yorumcularına kılıcını savurmayı uygun bulmuş.

Babaoğlu attığı twitte ayrıca muhatapları gezici ve solcu ortak paydasında tanımlayan son derece orijinal bir tespit de ortaya koymuş. Ömürlerini bisiklete vakfetmiş insanları bilmediği anlaşılan bisiklet terimi ile sözde eleştirmiş…!

180 bin twitter takipçisinden bisiklet sporunu bilen kaçından beğeni aldı bilinmez, lakin turun ilk günlerinde kaleme aldığım yazıdaki belirlemelerden nasibine düşen miktar acıyı aldığı su götürmez.
Bu acı öyle bir gözü karalığa yol açmış ki iktidarın tarım politikalarını beğenmeyen çiftçilerin turu sabote etmek için samanlarla yolu kapamalarına müdahale eden polis nedeniyle turun teknik tabirle “nötralize” olmasını anlayamamış ve bu ifadeyi kullanan yorumcuları olayı hafife almakla ve tam yansıtmamakla suçlamış.

Polislerin bisikletçilere dahi zarar veren bu tavrını eleştiren yorumcuları dinlemediği ya da bir sebeple yarım dinlediği aşikar. Bisiklet terminolojisi kifayet etmediği için bir de bisiklet ahalisinin kendisini tiye almasına yol açıyor. Buna karşılık henüz bir yanıt yok ama bildiğiniz gibi su geçirmeyen sağlam malzemeler var.

Babaoğlu ayrıca durumdan vazife çıkarıp Eurosport yorumcularına da saldırabiliyor.

Ancak kendisine iyi bir haberim var: Türk çiftçisi Cumhurbaşkanlığı turunda yola saman döküp turu sabote etmez. Dolayısı ile Türk polisine de müdahale gereği düşmez. Neden diye soracak olursanız, samanı ithal eden çiftçimiz dolar 5 lirayı bulmuşken hayatta samanı israf etmez.

CEVAP VER