%10 İndirim Yetmez Ama Evet !!!

1

Enflasyon ile mücadele için %10 indirim kampanyası başladı. Düşünenlerin aklına sağlık. Ama bence %10 az olur. Enflasyon’u hızla indirmek adına indirim oranı %100 olsun. Hatta daha da ileri gidiyorum; her şey bedava olsun. Kimse para kullanmasın, böylece paranın değer kaybı ortadan kalkmış olsun.

‘Yetmez ama evet’ diyorum.

Ekonomi’de “fiyatlar arz ve talebin kesiştiği yerde oluşur” diye öğretilir. Bu dersi geçemeyen sınıfta kalır. Ekonomi fakültelerini derhal kapatalım. Ekonomi kitaplarını da doğalgaza ihtiyacımız olan bu günlerde toplu olarak yakmak suretiyle enerji ihtiyacımızı karşılayalım.

Tabii ekonomi diye bir bilim olmadığı için kendisine ekonomist diyerek ortada dolaşan tüm akademik vb. kesimin de unvanlarını elinden alıp mümkünse yeteneklerine göre kendilerine alternatif iş alanı açalım. Hatta ekonominin kural ve kaideleri nasıl bu kabil hamlelerle yerli ve milli bir dokunuş ile revize oluyor ise konuyu başka bilim dallarına da sirayet ettirelim. Azla kifayet etmeyelim.

Mesela Newton mekaniği çok eskide kaldı. Elma kafasına düştü diye oturup yerçekimi kanunu icat edilmesinin mantıksızlığı ilgili kurullarda tartışılsın. Yerçekiminde en az %10 indirim yapılsın. Bu sayede hiç kuşku yok önemli bir yakıt sarfiyatı sağlanacak, yerli ve milli göklerde süzülen uçağımız da daha az yerçekimi ile daha az benzin yakacaktır.

Tarih ilminin de foyasını meydana çıkaran Sn. Bahçeli’nin önceki gün “duyunu umumiye değildir” dediği McKinsey yazılır Makkenzi okunur şirketin ertesi gün “biz bize yeteriz” diyerek dışlanmasını da bu minvalde zikredelim.

İsmet Paşa’nın Amerikaya “yeni bir dünya kurulur, Türkiye orada yerini alır” diyerek posta koymasına karşın ayağına kadar gelen Amerikan Başkanına kibarlık olsun diye Türk ve Amerikan bayrakları ile jest yapmasının da aslında yaşanmamış olduğunu da bu vesile ile teyit edelim. Bunu yazan tarih kitaplarını da yakalım. İlber Ortaylı’ya ve benzerlerine de tarih ilmine gerek olmadığı için ekonomistlerle benzer sektörde iş bulalım.

Fizik alanında kural ve kaideleri yeniden tanımlamalı suyun kaldırma kuvveti en az %25 yükseltilmeli ve daha hafif yerli ve milli gemiler inşa edilmelidir.

Enerjinin sakınımı yasası olan E= mc2 yeniden tanımlanarak E=mc2-1000 yazılmak suretiyle her enerjide 1000 birim tasarruf edilmelidir.

Tıp alanındaki kural ve kaideler yeniden tanımlanmalı, ameliyatlar için anestezi yerine muhtelif yayın ve yapımcılardan destek alınmalıdır. Bilimsel kesinliği haiz uzun süreli narkoz etkisinin sağladığı avantajlardan bu alanda sonuna kadar istifade edilmelidir.

Matematik alanında yapılacak düzenlemelere ilave olarak döviz kurunda hesaplamada kullanılan bölme işleminde doları TL’ye bölerken TL’ler bir miktar daha yüksek hesaba katılmalı parite 6 olsa da bölme işleminde sonuç 4 çıkmalıdır.

Kimya alanında yapılacak kural değişikliği ile suyun içinde 2 Hidrojen ve 1 oksijen yerine, 1 hidrojen 1 oksijen kullanılarak artan hidrojenle çalışan yerli milli araba yapılmalıdır. Bir taşla iki ve daha fazla kuş vurulacağı katidir.

Biyoloji alanında belediyeler bugün olduğu gibi dikey olarak yol kenarlarına yaptıkları yeşil alanlara uygun insan yetiştirmeye öncelik vermeli, dikey alanlarda yürüyebilecek nitelik ve özellikte vatandaş için çalışmalar başlatılmaldır.

Uzay alanındaki çalışmaların kolaylaştırılması için atmosfer basıncı düşürülmeli, yüksek basınçlar alçak basınçla yer değiştirmelidir. Aya seyahat için gece, güneşe seyahat için kış tercih edilmelidir.

Ekonomi nasıl bilim değilse ve siyaset fiyatlara düş deyince düşerse bilimin de aslında var olmadığını Karl Popper çok uzun süre önce kanıtlamıştı. O yüzden Karl Popper’in heykelini dikelim.

“Bilgimizin önünde sonunda bir sonu vardır. Ama cahilliğimizin asla sonu yoktur.” Karl Popper

1 YORUM

CEVAP VER