Ayşe Hür, Yılmaz Özdil’e Neden Hakaret Etti?

1

Türkiye’de birbiriyle hiç benzemeyenlerin kesişim kümeleri oluşturması sıkça oluyor. Yılmaz Özdil ile Kadir Mısıroğlu’nun kesişim kümesini yazmıştım.

Yazım o kadar ilgi gördü ki 2 gün sonra o yazıdan intihal ile Mine Kırıkkanat’ı Mısıroğlu’na eşleyen Ahmet Hakan annesinden papara, Basın Konseyi’nden ikaz yedi.

Mine Kırıkkanat sevdiğimiz bir hanımefendidir. Gerçi yakında yazacağımız yazımıza da malzeme olacak ters köşeler de yapmadı değil.

Yine de günün kesişim kümesi Ayşe Hür ile iktidarın sonsuz destekçileri arasında. Geçen defa kümeler bahsinde gördüğümüz Yılmaz Özdil bu defa kesişimi teşekkül ediyor. Konu malum.

2500 liralık kitap olur mu?

İktidar basınının bilinen sarkastik dili ile Yılmaz Özdil’e ve onunla aynı kareye giren Müjdat Gezen’e, Metin Akpınar’a laf sokmasına, hakaret etmesine, iktidar gölgesine yayılıp kelimenin uygun ifadesi ile “çemkirmesine” aşina idik. Bu defa düet Ayşe Hür hanımdan geldi. Kendisi kitabı “keriz silkelemek” olarak tanımlayıp gönüllü bir yere kendisini teçhiz etti.

Ayşe Hür’ü benzemediği bir grupla birleştiren Yılmaz Özdil’e dönük eleştirellik değil aslında. Bu eleştiriyi yaparken kullanılan ifadelerin sarkazmi.

Yılmaz Özdil’i Akit’in de Ayşe Hür’ün de sevmediğini biliyoruz. Ama bu ifade için Ayşe Hür’ün kullandığı kavramın izdüşümünün seviyesi şaşırtıcı.

Yılmaz Özdil’i bir borsa terimi ile vuran Hür’ün neden bu kaba dile ihtiyaç duyduğunu ve kendisi ile hiç de hoşlaşmayanlar ile ruh ikizi bir çizgiye vardığını analiz için başvuracağımız asıl referans kuşkusuz farklı olmalı.

İktidarın eteklerini toplama vazifesini Atatürk’ün istismarına üzülmesini (!) ifade ederken kullandığı kedi-fare metaforunda yaratıcılığın sınırlarını zorluyor. Ayşe Hür de hür iradesi ile kitap alanları keriz, böyle bir kitap için çaba harcayanları da borsa simsarları için kullanılan bir ifade ile aşağılıyor.

Türkiye’de benzemezliği tescilli cephelerin beğenmediklerini hakaret ile tecziye etmedeki maharetleri aslında düşüncelerine değil de karşı tarafı ezmeye odaklı olduklarına delalet ediyor.

Ülkenin iktidar tarafından talan edilmiş yandaşlara emanet edilmiş kitabevlerine, gazete dağıtım sürecine, yayınevlerine olan muhabbetini bildiğimiz için Kırmızı Kedi’yi fare avına yollama zekasını az çok anlarız. Ayşe Hür’ün Enis Batur’un editörlüğündeki Kırmızı Kedi’ye saldırısını anlamak için ise farklı patolojilerin izini sürmek gerekir.

O çok bilindik nobran ve kaba söylemi ödünç almaktan çekinmeyen Ayşe Hür’e bu özgüveni veren de aslında tam da iktidarın haiz olduğu bu özgüvene sırtını dayamanın rahatlığı.

Attığı twit yüzünden hapis cezası alacak kadar muhalifliğinden kuşku duymadığımız Ayşe Hür nasıl oluyor da suç da teşkil edecek bir hakareti kurumlara kişilere yazarlara çekinmeden edebiliyor.

Twitter laf sokma geleneğinin o cazibeli beğenilme hali diyebiiriz. Ama onun da ötesinde Yılmaz Özdil’e yapılacak atışın iktidar süzgecinden rahatça geçeceğine olan ferah inanç olmalı.

Eleştirinin sınırlarını aşan hakaretin kesişim kümesinde buluşanların muhataplarına ortak bir cephe açıp farklı gerekçelerle saldırmaları aslında ülkenin bu iki ucunun da birbiri ile gayet iyi anlaşabildiğine delalet ediyor.

AKP’nin hoşuna gidecek bir hakareti yapma konusunda Ayşe de Hür, yandaş basın da yıllardır hür.

Hayatında görmemişler olabilir ama kitabın pahalısı ne makbuldür ne mahcup. Herşeyin olduğu gibi kitabın da pahalısı olur ucuzu olur. Belli ki iktidarın kredi kartını ödeyemeyenlere ucuz kredi kartı kredisi satması gibi yahniyi ucuz etten yapmak isteyenler var. Ama pahalı yahni için bazen de Nusret’e gitmek gerek (Ahmet Hakan’dan rol çaldım ama kusura bakmasın, o da benden fikir aldı.)

Yandaşlığın bu konudaki cehaletini duruşu itibariyle affederim ama Ayşe hanım biraz ofsayttan gol atıyor gibi.

Benim de biraz ekstra bütçem olsa Atatürk kitabını değil ama şu seriden bir yada bir kaçını alırdım.

Tabii kesişim kümelerinden tahkir olmak pahasına.

Not : Sabah saatlerinde ekli twitte yer alan ekip Beyoğlu’nda beni de çevirip görüşümü sordu. “Akşam yazarım okursunuz” dedim. Okurlar mı Allah bilir ama 2 dakikalık video için bayağı mizansen yapmşlar belli ki. Allah kimseyi yandaşlıkla terbiye etmesin.

Yazarın sosyal medya hesapları:

https://www.facebook.com/veysi.dundar.3344

https://twitter.com/VEYSDNDAR1

https://veysidundar.home.blog

1 YORUM

  1. Yandaşlığın bu kadar tavan yapacağını hiç tahmin etmezdim Pes.Bu sınırlı sayı baskı satışının anlamını bilmenizi sizden bekliyemezdim zaten

CEVAP VER