Edibali’nin Osman Gazi’ye vasiyeti ve …

3
Süleyman Karagülle
Lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı.

“Oğul! İnsanlar vardır, şafak vaktinde doğar, akşam ezanında ölürler.”

“Dünya, senin gözlerinin gördüğü gibi büyük değildir. Bütün fethedilmemiş gizlilikler, bilinmeyenler, ancak senin fazilet ve adâletinle gün ışığına çıkacaktır.”

“Ananı ve atanı say! Bil ki bereket, büyüklerle beraberdir.”

“Bu dünyada inancını kaybedersen, yeşilken çorak olur, çöllere dönersin.”

“Açık sözlü ol! Her sözü üstüne alma! Gördün, söyleme; bildin, deme! Sevildiğin yere sık gidip gelme; muhabbet ve itibarın zedelenir…”

“Şu üç kişiye; yani cahiller arasındaki âlime, zenginken fakir düşene ve hatırlı iken itibarını kaybedene acı!..”

“Unutma ki, yüksekte yer tutanlar, aşağıdakiler kadar emniyette değildir.”

“Haklı olduğun mücadeleden korkma! Bilesin ki, atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli (korkusuz, pervasız, kahraman, gözü pek) derler.”

“En büyük zafer nefsini tanımaktır. Düşman, insanın kendisidir. Dost ise, nefsi tanıyanın kendisidir.”

“Ülke, idare edenin, oğulları ve kardeşleriyle bölüştüğü ortak malı değildir. Ülke sadece idare edene aittir. Ölünce, yerine kim geçerse, ülkenin idaresi onun olur. Vaktiyle yanılan atalarımız, sağlıklarında devletlerini oğulları ve kardeşleri arasında bölüştürdüler. Bunun içindir ki, yaşayamadılar, yaşatamadılar…” (Bu düstur Osmanlı’yı altı asır yaşatmıştır.)

“İnsan bir kere oturdu mu, yerinden kolay kolay kalkamaz. Kişi kıpırdamayınca uyuşur. Uyuşunca laflamaya başlar, lâf dedikoduya dönüşür. Dedikodu başlayınca da gayri iflâh etmez. Dost, düşman olur; düşman, canavar kesilir…”

“Kişinin gücü, günün birinde tükenir, ama bilgi yaşar. Bilginin ışığı, kapalı gözlerden bile içeri sızar, aydınlığa kavuşturur.”

“Hayvan ölür, semeri kalır; insan ölür eseri kalır. Gidenin değil, bırakmayanın ardından ağlamalı… Bırakanın da bıraktığı yerden devam etmeli.”

“Savaşı sevmem. Kan akıtmaktan hoşlanmam. Yine de bilirim ki, kılıç kalkıp inmelidir. Fakat bu kalkıp-iniş yaşatmak için olmalıdır. Hele kişinin kişiye kılıç indirmesi bir cinayettir. Bey, memleketten öte değildir. Bir savaş, yalnızca bey için yapılmaz.”

“Durmaya, dinlenmeye hakkımız yok. Çünkü, zaman yok, süre az!..”

“Yalnızlık, korkanadır. Toprağın ekim zamanını bilen çiftçi, başkasına danışmaz. Yalnız başına kalsa da… Yeter ki, toprağın tavda olduğunu bilebilsin.”

“Sevgi davanın esası olmalıdır. Sevmek ise, sessizliktedir. Bağırarak sevilmez. Görünerek de sevilmez!..”

“Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez. Osman! Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın!..”

Bugünkü AK Parti iktidarının nasıl başladığını; Akevler’in (1967), Bağımsız Adaylıkların (1969), Millî Görüş (1970, 1972 ve sonrası) ve Adil Düzen’in anlatılarak anlaşılmasını, böylece geçmişin bilinmesini istiyorum.

Sermaye bundan rahatsız oluyor; çünkü o zaman AK Parti’yi emrine alamıyor, Adil Düzen’i unutturamıyor…

Ben size geçmişi hatırlatıyorum…

Sermaye’nin etkisiyle yazılarım okunmuyor.

Bu normaldir.

Ben www.akevler.org’da yazmaya devam ediyorum. Başta Reşat Erol olmak üzere belki ona yakın kişi benim yazılarımı okunur hale getirmektedirler.

Bugünkü nesiller okumuyor. Yarın Kur’an düzenini yani ortaklık düzenini kuracak olanlar geçmişlerini unutmasınlar diye yazıyorum. Kimse okumak zorunda değildir. Kendimiz yazıyoruz, kendimiz okuyoruz. Bu bize yeter de artar da; bu çalışmalarımız bizim ve gelecekte uygulayacaklar için ortak irfanı doğurmaktadır.

3 YORUMLAR

  1. Ben ocak medya kurulduğundan beri tek takip ettiğim online gazete diyebilirim. Ve sizin yazılarınız dikkatimi sürekli çekiyor vakit buldukça okuyorum. Akevlerle bir alakam yok ilk defa sizden duydum. Bence yazılarınıza yılmadan devam edin.

  2. Sizin kooperatifleşme dediğiniz kavramın öncül adımlarını TOKİ yapıyor denemez mi? Eğer yaptığı konutların yanına birde işyeri atölye vs. açsa işlem tamam olacak galiba.

CEVAP VER