Dini böyle kullananlar, ne kadar faydalısınız

0
Sinan Eskicioğlu
1974 yılında İzmir'de doğdu. İzmir İlahiyat'ta lisans eğitimini tamamladı. 2003 yılından beri Almanya'da yaşıyor. Çeşitli kuruluşlarda Din Eğitim ve Öğretimcisi olarak faaliyette bulunuyor. Yayınlanmak üzere kaleme alınmış çeşitli roman ve kitapları bulunmaktadır.

Bir milletvekili mahşerden bilgi aktarmış ve demiş ki: ‘Allah o emaneti bize verdiğinizden dolayı, size inşallah hiçbir hesap sormayacak’.

Sonra da demiş ki:‘Neden kullanmayayım ki arkadaşlar? Sen de kullan. Din benim tekelimde olan bir şey değil…’

Parti ismi vermeye imtina ettim, kendime yakıştıramadım.

Eskiden beri yönelttiğim bir soru vardır: ‘Müslümanların inşallahı mı, yoksa normal inşallah mı?’

Çünkü Müslümanların inşallahı ile normal inşallah arasında Dünya ile Neptün kadar mesafe vardır.

Normal inşallah, Mutlak Varlık olarak Yaratıcı’nın dilemesidir. Allah’ın iradesi ve Nedensellik problemi üzerine tez yazmış birisi olarak, Rabb’in dilemesinin nasıl güçlü olduğunu araştırarak ortaya koydum.

Bir de Müslümanların inşallahı var ki, bu da olmayacak işler, yerine getirilmeyecek sözler, mümkün olmayan konular için kullanılan ve ‘hallederiz’ mantığı ve yaklaşımı ile günü kurtarma tasdiklemesi.

…..

Bu yazıyı yazarının sesinden dinleyebilirsiniz de:

…..

“Bu kişi de cümlesinde Allah adına konuşmuş, O’nun memuru gibi ahkam kesmiş, buna İslam’da ne denir?” diye bir soru yönelteyim gene de…

Sonra da müslümanların inşallahı ile konuyu tasdik ettirmeye çalışmış.

Sonrasında verdiği cevap ise çok pragmatik ve makyavelist. Daha dünkü yazımda siyasetin bu değişimini ifade etmiştim.

Benim biraz anlamadığım da ne biliyor musunuz?

Birçok değerli köşe yazarı ve hatta İlahiyat hocaları bu cümleler için akıllı-ayakları yere basan cümlelerle, temkinli ve dikkatli olunması gerektiği uyarıları içeren yazılar kaleme alıyorlar.

Temel konu da dinin siyasette kullanılmasının zararları.

Böyle cümleleri kullananlar için akıllı-mantıklı-ayakları yere basan ve İslami cümleler kullanmak israftır. Zaman, akıl, düşünce ve cümle israfı.

Ya, biz bu yaklaşımın tepe noktasını gördük. Alın size örnek: Muaviye, süngülerin ucuna Kuran nüshalarını taktırmış ve ‘siz Kuran’a karşı mı savaşıyorsunuz’ demişti.

Muaviye varken bu gibi cümleler nedir ki?

Mahşere gitmiş gelmiş, zamanda yolculuk yapmış, sanki Allah’la direk iletişime geçmiş (ki birçok Peygamber insani özelliklerinden dolayı bunu kaldıramamıştır ve hatta dağ yerle bir olmuştur) ve ricacı olmuş.

Sorunumuz; bu akıldışı, gerçeklerden ve İslam’dan uzak cümleler için ciddi ciddi yazılar kaleme alıp, işin tehlikesinden bahsetmek ve toplumsal sorunlar ortaya çıkaracağını ifade etmek.

Bırakalım ne isterse söylesin insanlar.

Neden hep kötü tarafından bakıyorsunuz ki?

Bu ve benzeri kişilerin tavırları, yaklaşımları, sözleri, iddiaları hep güzel gelişmeler, emin olun.

Neden mi?

Anlatayım.

İslam’dan önce gelen dinlere tabi olanlar yanlışlıklar yapmışlardı ve bu yanlışlıklar da İslam’ın kitabı olan Kuran’da örneklendirildi.

Müslümanlar, bakın bu ve benzeri davranışlar yanlıştır diye, ‘yanlışlık’ üzerine yoğunlaşılması istendi. Bunu yanlış anlayan Müslümanlar ne yaptı?

O dinlere ve tabi olanlara yanlışlık atfettiler ve yanlış davranışları ıskaladılar. Aynı yanlışları yapmaya devam ettiler. İşte bu kişiler yukarıda demek istediğim İnşallah Müslümanları.

İslam geldikten sonra Müslümanların yaptığı yanlışlıklar nasıl ortaya çıkacak ve yanlış olduğu gün gibi aşikar hale gelecek? Çünkü İslam son gelen din ve başka gelmeyecek.

İşte bu İnşallah Müslümanlarının davranışları geleceğe yön verecek.

Gençlerimiz, aklı başında Müslümanlar ve geleceğin insanları İnşallah Müslümanlarının sözlerine, davranışlarına, yaklaşımlarına bakacaklar ve yanlışlıkları bu örneklerle görecekler.

Yanlışlıkları görenler de işin aslını öğrenmek için araştırmaya başlayacaklar.
‘İşin aslı nedir,

Kuran bizlere ne söylüyor,

Hz. Muhammed (sav) nasıl bir hayat yaşamış,

Kuran, yaşadığım çağ için nasıl yol gösterici olabilir’ gibi sorular….

‘İyi de, bu riskli’ diyeceksiniz belki de.

‘Bu düşünceye sapanlar olacaktır’ diyeceksiniz.

Haklısınız.

Böyle düşünceye sapanlar da kendi imtihanlarını yaşayacaklar, bu kadar basit. Kabe’nin derdine düşmeye gerek yok, Abdulmuttalip gibi biz develerimizin derdine düşelim. Kabe’nin sahibi O’nu nasıl koruduysa, gönderdiği İslam’ı da öyle korur.

Riskli olmasına gelince.

Hayat zaten risklerle dolu ve imtihan.

İnşallah Müslümanlarının sayısı arttıkça yeni nesiller bu tip İnşallah Müslümanlarından uzaklaşacaklar. ‘Bunlar müslümansa ben değilim’ diyecekler.

İnşallah Müslümanlarının olması, bu yüzden faydalı.

Özgürlük çok önemli. Bu ve benzeri söylemlerden korkmayalım derim.

Her şeyde bir GÜZELLİK ve YARAR vardır…

 

Sevgi ve Bilgiyle kalın

CEVAP VER