Rızkı Kim Verir? AKP’nin Verdiği Nedir?

1

Günlerden bir gün, bir topluluk, Cüneyd-i Bağdâdî’nin yanına gelerek:
“Rızkımızı nerede arayalım?” diye sordu. 
Bağdadi, “Rızkınızın nerede olduğunu biliyorsanız, gidin orada arayın!” diye cevap verdi. Bunun üzerine: “Yani rızkımızı Allah-u Teâlâ’dan mı isteyelim?” dediler.
Bağdadi bu kez: “Eğer Allah’ın rızkınızı unuttuğu kanaatinde iseniz, bunu O’na hatırlatın” diye karşılık verdi.
“Yani bir eve kapanıp tevekkül mü edelim?” dediler.
Bağdadi: “Allah’ı tecrübe etmek şüpheciliktir” dedi.
“Peki çare ve tedbir nedir?” diye sordular.
Bağdadi: “Çare çareyi terk etmektir” dedi.

AKP’li Mehmet Metiner AKP’nin ekmek verdiğini iddia ettiği insanlara AKP’ye karşı durmaları halinde başlarına neler geleceğini söylerken Cüneyd-i Bağdadi’den belli ki habersiz.
Biz tabii ki Mehmet Metiner’in bu zamana kadar kayıtlara geçirdiği sözlerini bilenlerdeniz. Biz Metiner’e şaşırmayız. Bizim şaşırdığımız konu, ekmek verdiğini iddia ettiğinde ve iddiasını tehditle tamamladığında alkış tutanların söylenen sözün gittiği yerin farkında olup olmadıkları.

Ekmeğini kazanmak deyimi dünyadaki en güzel ifadelerden biridir. İnsan ekmeğini kazanır. Kimse ona ekmeğini vermez. Kuru ekmeğe muhtaç olmak vardır ama bu da insanlığın belki de en alt seviyesini temsil eder.

Allah Fussilet suresi 10. ayetinde der ki: “Yeryüzünde sabit dağlar var etti. Orasını bereketlendirdi. Orada dört mevsim güç/kuvvet kaynaklarını, isteyenler/ihtiyaç sahipleri eşit olarak yararlansın diye takdir etti.”

Bu ayetin bir yerinde ‘biz’ diyerek tanımlanan güruhtan bahis var mı?
Ben göremedim.

Ayrıca ekmeklerinden etme tehdidi konusunda Hud Suresi 6. ayeti hiç de aynı görüşte değil: “Allah-u Teâlânın rızık vermediği bir canlı yoktur.”

AKP bize ekmek veremez, bize kimse ekmek veremez. Bize ekmeği Allah verir, isterse vermez de. Bu denklemde AKP etkisiz eleman olarak yer alır.

Peki söylenen bütünüyle yalan mı? AKP gerçekten etrafındakilere, ama belediyede ama başka yerde, bir şeyler veriyor olmalı. Bu verilen rızk olmadığına göre, demek ki, bambaşka bir şey veriliyor. Rızkında olmayan ne ise AKP’den alanlar ciddi bir iç hesaplaşmaya mecburlar.

AKP’den ekmek alanlar kendilerini sorgulamalılar.

AKP’nin uzun yıllardır silahşörlüğünü yapanların itikadına dair söz etme selahiyetim yok. Ama benim itikadımda, Cüneyd-i Bağdadi’nin kitabında, Kur’an’ın dilinde, ekmeği Allah’ın takdir ettiğine şüphe bulunmuyor.

Parti devleti ile kendini özdeşleştirmiş birilerinin miting alanlarında serdettikleri sözlerin basit bir karşılığı var aslında. Bu karşılık, AKP’nin sadece oy için istihdam politikasının itirafı.

İnsanlar istihdamda kalmak için AKP’li olmak zorunda değil belki, ama AKP’li olmadıklarını göstermemeye mecburlar.

Sıkıysa Facebook’da Temel Karamollaoğlu’nun resmini paylaş, Instagram’da Ekrem İmamoğlu’yu göster, Mansur Yavaş için twit at. Kendini nerede bulursun, anlayacaksın.

AKP’nin MHP ile girdiği seçim aslında çoktan yapıldı. Bu seçimin kaybedenleri çoktan belli. Atı alıp Üsküdarı geçecek de olsa arkasında bıraktığı toz ve duman ile bu seçimler en az 1946 seçimleri kadar karanlık bir lekeye dönüşecek gibi.

Bu seçimde AKP alacağı her oyu tehdit dili ile sakatladı; MHP liderinin artık şaka olarak bile algılansa tad kaçıran galiz dili seçimin sahihliğini ziyan etti. Metiner ise bir kademe daha artırdığı tehdit diliyle partisini konumladığı mertebede inancımızın belki de en değerli öğretisini sorgulattı.

AKP belki kaybedebilir diye bu denli sakilleşen siyasetin sonunda AKP’nin kazanması haksız penaltı ile kupa kazanmak olacaktır. Siyasette VAR kamerası olsa, AKP’ye ve ortağına işledikleri kusurları gösterebilirdik belki. Yazık ki, kamera bırakın hatayı göstermeyi, rakibi bile göstermemenin yolunu arıyor.

AKP sadece iktidarını devam ettirmek istiyor.
Metiner, iktidarda ne yaptıklarını açıklıyor.
Hepsi toptan bir tiyatro gibi gözümüzün önünde cereyan ediyor.
Bu oyunda figüran rolü verilenler senaryonun mantıksızlığına itiraz ediyor.
Figüran olmadıklarını çok iyi biliyor.

Sözü yine Cüneyd-i Bağdadi’ye verip yazımızı bağlayalım :
“İnsan, Allah Teala’dan başkasına kulluk etmeyi terkettiği zaman, gerçek kul olur”

1 YORUM

  1. Ekmeğinin başkası tarafından verildiğini sanıp, rezzakı hakikiyi unutmak, en hafif tabir ile aymazlıktır. Bu hissiyatı taşıyan sözde müslüman önce önce peygamberi sorgular, sonra deist olur, sonra…

CEVAP VER