Şimdi de AK Parti’ye Söylüyorum

2
Süleyman Karagülle
Lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı.

Evet, şimdi de Ak Parti’ye söylüyorum.

Diğer partilerin elinde ise bir şey yoktur.

Ya Adil Düzen’i kabul eder hem kendinizi hem ülkeyi kurtarırsınız ya da 1960 ve/veya 1980 benzeri müdahaleleri beklersiniz.

O zaman askerin başaramayacağı ile ilgili endişem yoktu.

Şimdi ordu da perişan edilmektedir.

Böyle giderse devletimiz Osmanlılar gibi yıkılır gider.

Net ve açık söylüyorum; şu tepenin arkasında uygun adımlarla düşman gelmektedir.

Sn. Cumhurbaşkanına tavsiye ederim, düşman geldiğinde Türk ordusuna iktidarı teslim etsin, katiyen direnmesin.

15 Temmuz’da askerler dahi karşı operasyonla darbeyi etkisiz hâle getirdiler.

Bunun bilincinde olmanız gerekir.

Sermaye’nin bir taktiği var. Okunmayan gazetelerde yalan haberler yazdırır. Kimse okumadığı için o günlerde cevap veren olmaz. Unutulur gider. Bir gün bu haberleri kullanarak kendisinin yıllar önce yayınlattığı yazıları belge deyip tarihi, sahte tarihi olağan zannettirir. Tarihi kandıramazsın ama insanları kandırabilirsin.

Yazılanlara ve okutulanlara inanmayın. Kimse inanmasın. İktidar inanmasın, muhalefet inanmasın, ordu inanmasın, halk inanmasın. Kur’an’ın emri böyle. Haberi tebeyyün etsinler. “Yer gök yeminlidir” diye bir atasözü vardır. Er geç gerçekler ortaya çıkar.

Benim 50-60 seneye varan varsayımlarım vardır. Bunların çoğu onaylandı. Birkaçı hemen olmadı, geç oldu.

1969 seçimlerinde Süleyman Demirel’in başaramayacağını seçim konuşması olarak söyledim. Demirel iktidar oldu, şahane yönetmeye başladı. ‘Sözlerin ve söylediklerin tutmadı’ dediler. ‘Yanılmışım’ dedim ama 1971’de Demirel iniverdi.

‘Turgut Özal da başaramaz’ dedim. Çok başarılı başbakan oldu. Sonunda kurşunlandı, bir rivayete göre zehirlenerek öldürüldü; yetmedi, partisinin adı bile kalmadı.

Tüm dünya anlaşamadığı için Osmanlılar yaşadı ama sonunda yıkıldı.

Biz de cumhuriyetimizi kurduk.

Bir gün düşmanlarımız anlaşırlarsa yahut bir taraf galip gelirse, Türkiye bugünkü perişan haliyle kendisini savunamaz. Ülke cumhur-millet cephelerine ayrılmış durumda. Evet, bu kötü bir şeydir, zillettir ama cepheleşmeyi başlatan tarafın zilletliği daha fazladır.

Ben Devlet Bahçeli’ye bir şey demem.

Ama Recep Tayyip Erdoğan birlikte yürüdüğümüz arkadaşımızdır. Kırgızistan’a geldiği zaman evime gelmiş ziyaret etmiştir. Benim, Millî Görüşçülerin, tüm İslam camiasının hakları vardır. Söylemek görevimdir. Kendi adıma değil, ona oy verecekler için söylüyorum. Birçok hareketi tasvip edilmiyor. Basın kendisinin yanında değildir. Yukarılara çıkarıp birden bırakmak için Sermaye’nin sözcülüğünü yapıyorlar.

Akevler’de çalışan bağkurlu ortağımız var. Bağkura aidatları muntazam olarak kooperatif yatırıyor. Dün hastaneye gitmiş, bize ortak olmadan önce bir borcu varmış, onun için bakmamışlar. Önemli değil, kooperatifimiz onun hastalığını tedavi edecek imkâna sahiptir. Ama belki 15 yıl öncesinden kalan borç şimdi hatırlatılıyor ve tedavi etmiyorlar.

Sana ihanet ediyorlar, sayın başkanım.

Bir yere kadar seni gerçek sevenler yanında olur. Bugün ordu koruyor, çünkü halk seni destekliyor. Halk seni destekliyor, çünkü ordu seni koruyor. Tepenin arkasında kötü günlerin sesleri seni koruyamayabilir.

Ne yapayım demiyor, sormuyorsun? Ama ben yine de acilen yapman gerekenleri söylüyorum.

– Olağanüstü uygulamalarla ilgili kararlarını olağan hale getirip hapishanedeki siyasileri derhal dışarı çıkarabilirsin.

– Hulusi Akar’ı başkan yardımcısı yapıp, sana o vekâlet etmesini sağlayabilirsin.

– Akevler ile iş birliği yapıp altın bonosunu derhal çıkarabilirsin.

– Komşuların iç işlerine karışmayıp orada kim iktidarsa onun yanında olabilirsin.

(*) Bu makalem önceki “İLİM VE VARSAYIM” başlıklı makalemle birlikte okunmalıdır.

2 YORUMLAR

  1. Dört maddeyle igili görüşlerimizi bazı ilave noktalarla ifade etmiş olalım:

    -Hapishanelerdekiler bence de çok önemli bir konu. Umarım ilgililer artık bu işe kulak verirler. Gaztecileri, özellikle yaşlı kesime öncelik verilerek ve 15 Temmuz cemaat bakiyesi tabanda olup, yönetici kadrosunda olmayanları-15 Temmuz’un girişilen darbenin çok ciddi bir suç olduğunu anlatmalı-Bu konuda bir konsensus oluşturulmalı. Bunun için bir “Psikolojik ve Sağlık elemanı destekli “Akil insanlar kurulu” oluşturulmalı. İçlerinde düşünürler ve Hülya Koçyiğit-Orhan Gencebay-Mustafa Keser gibi değerli sanatçıların da olacağı bu ehil grub hapishanelerde bir seri seminerler vermek için görevlendirilmeli. İçerdekilerle interaktif samimi bir diyalog başlatılmalı. Bunlar bir süre sonra zamam zaman TVden de halka açık olarak yapılabilir. Neticede, bir rehabilitasyon sürecinden sonra hapishanedeki bu kişiler anlaşarak ve konsessus oluşturularak çıkarılmalı. Bazıları için ev hapsi uygulamasında da ısrar edilebilir.

    – Hulusi Akar Başkan yardımcısı olursa olsun. Bence daha önemli ve tariihi nitelikte olan başka bir nokta daha var. Hulusi Bey, Orduya üretim niteliği kazandıracak-kalkınma hizmetleri olarak orduyu yeni bir düzene kavuşturma görevini de yüklensin. Orduyu rotasyonlu ve fraksiyonlu olarak (misal %30 ile başlanabilir ve bu rakam daha da arttırabilir) ülke-yararlı kalkınma projeleri için (misal: su-enerji-toprak-orman-inşaat-yol/köprü/baraj vs) ucuz işgücü olarak engaje edilmesi çok çok önemli. Sn Erdoğan’ın cesaretlendirmesiyle ve tavsiyesiyle Sn Akar bu görevi üstlenir. Bu devrim niteliğinde üretici niteliği olan dönüşüm projesidir. Takbik edilirse Ordu daha zinde üretken ve etken bir ordu olur. Asli görevinden hiç bir taviz de vermemiş olur.

    – Sadece Akevler ile değil ülke-yararlı bütün teşekküllerle iş birliği yapılmalı. Altın bonosunun çıkarılması faydalı olacaksa, bunun tatbikatına geçmeden önce simulasyonla tekrar tekrar incelenmesi gerekir. Yöneticilerin ekonomistlerin kollektif olarak ikna olmuş olması gerekir. Faydalı olacaksa tatbikata geçilebilir.

    – Komşuların iç işlerine karışmayıp orada kim iktidarsa onun yanında olabilirsin. Evet doğru olan da budur. Sorunlu gibi gözüken komşularla birlikte çalışılır. İkna yoluyla iyileştirmeler gerçekleştirilebilir.

CEVAP VER