Sona Doğru Son Seçim Yorumum

6
Süleyman Karagülle
Lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı.

Seçimler yaklaştı. Benim kararımı tekrar bildiriyorum. Oyumu İmamoğlu’na vereceğim. İmamoğlu’nu Yıldırım’dan daha layık gördüğüm için değil, Sermaye Yıldırım’ı Erdoğan’a karşı kullanmak istiyor. Onu da harcayarak Kemal Derviş’i getirecek. Binali Yıldırım Meclis’te kalmalıdır. İmamoğlu başkan olduğunda Erdoğan’ı uzaklaştırma gücünü bulamaz ve Sermayenin bu oyunu boşa gider.

Diğer oylarımı Ak Parti’ye kullanacağım. Çünkü Sermaye bütün oyununu Erdoğan’ı uzaklaştırmada bulmaktadır. Devlet Bahçeli bunu kavradığı için birden dönüş yaptığını söylemektedir. Şu an için bu açıklaması beni rahatlatmıştır. Bana göre Bahçeli bunları ordunun isteğine uyarak yapmaktadır, ülkenin çıkarı için yapmaktadır. Dilerim CHP de bu gerçeği görür ve gerçekten beka sorunu olduğu için o da Erdoğan’ın yanında, ordunun yanında yer alır.

İstiklal Savaşı henüz bitmemiştir. Lozan’da barış yapılmış ama Lozan’da söylenenler henüz yerine gelmemiştir. Sermaye son saldırılarını yapmaktadır. Bizim sıkı durmamız gerekmektedir. Erdoğan ne kadar yanlış yaparsa yapsın yanında olmalıyız.

*

Oylarımı beyan ettikten sonra seçim sonuçları hakkında da görüşlerimi açıklamak istiyorum. Bundan sonra seçim ile ilgili seçim bitinceye kadar bir söz de etmek istemiyorum.

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, ‘Bu millet daima isabetli oy vermiştir’ demiştir. Evet, hayırlarda isabetli oy vermiştir. Ama ben yanılmış olabilirim. Belki de savunma gereği tüm yetkiler bir yerde toplanmalıdır.

Mustafa Kemal tam yetkili komutanlık yaptığı gibi şimdi de Erdoğan Hulusi Akar’ı tam yetkili komutan atamıştır. Böylece savaşı zaferle kazanacağız. Başkanlık sistemi bunu sağladığı için yararlı olmuştur. Artık süresi dolduğu gerekçeleriyle yeni komutan aranmayacaktır.

*

Üç ihtimal görüyorum.

%50’lerle cumhur veya millet cephesi kazanır. Bunun anlamı her iki tarafı halk tasvip ediyor, siyasetinizi beğeniyorum, herkes eski siyasetini devam ettirsin diyor demektir. Ben ise bu siyaseti beğenmiyorum. Beka sorunu vardır. Muhalefet de iktidar da çözüm aramaktadır. Her iki taraf da bugüne kadar tarafsız bulunan, siyaset ile ekonomide 50 senelik deneyime sahip olan ve Kur’an ilimlerinin tek adresi sayılan Akevler’e kulak vermelidirler. Bu kulak verme Akevler’e değil Kur’an’a kulak vermedir. Üçüncü binyıl uygarlığına kulak vermedir. Bu haliyle Kur’an’dan uzak siyasete devam etmek uçuruma doğru hızla koşmaktan ibarettir. Ben durumu çok tehlikeli görüyorum.
Halk ne yapmalıdır? Oyların %60’a yakın olanını cumhur veya millet ittifakına vermelidir. Bu sayede uyarma yapmış olur. %60 oy alan iktidar Erdoğan’ı güçlendirir. Cumhurbaşkanı Erdoğan parti içinde güç kazanır. Yanındakilere daha kolay söz geçirebilir. Karşısındakileri daha kolaylıkla ikna edebilir. İktidarda olan adil olmalıdır ama aynı zamanda güçlü olmalıdır. Zalim de olsa güçlü iktidar ülkeyi yaşatır. Uzun zaman sonra zulmün acısı görünür. Güçlü olmayan iktidar adil olsa da ülkeyi çökertir. Bu sebeple %60’a yakın oyun Ak Parti’ye verilmesi isabetli oy kullanmadır. Ben bu yönde oyumu kullanacağım.
Üçüncü yol Ak Parti’nin oylarının %40’dan aşağı düşmesidir. Böylece Ak Parti ve Erdoğan hatalı yolda olduğunu öğrenir. Bu iktidarı zayıflatmaz. Tam tersine iktidar Akevler ve Kur’an ile işbirliği yapmak zorunda kalır. Erdoğan’ın muhalifleri artık susarlar. Erdoğan da bu sefer icraat yapma durumuna geçer. Ben oyumu bu yönde kullanıyorum. Çünkü ben Ak Parti’yi uyaran yazılarımı yazıyorum. Oyumu ona kullanmazsam onu eleştirme hakkım olamaz. Son tahlilde Ak Parti eskiden aynı sokaklarda beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızın bir partisidir. Gönlüm onun yola gelmesindedir. Bununla beraber Ak Parti’nin oyu yüzde 40’ın altına düşerse üzülmeyeceğim. Ben yüzde elli civarındaki bir sonuca karşıyım. Böyle çıkarsa ben artık siyaseti değerlendiremiyorum diyeceğim, Yalova’nın Teşvikiye’sine çekilip ömrümü tamamlamaya çalışacağım.
Allah’tan Türk milletinin isabetli oy kullanmasını diler, sizlere de içtihadınıza göre oy vermenizi salık veririm.

6 YORUMLAR

 1. Hiç bir şekilde yorumunuza katılmıyorum. Türkiye’nin hızla bir orta doğu ülkesine benzemeye başladığını kaçırıyorsunuz.

 2. partime oy verin o oy sizin kurtuluş beraatın olsun.oy verin cenneti garantileyin diyenlerden ne farkınız var.
  kuran sünnet diyorsunuz ama böyle bir yazı kaleme alıyorsunuz.
  hakkın hukuku olmadığı güçlüysen haksız ve hukuksuz istediğini ezme hakkının olduğu bir ülke.
  kuran ve sünnet diyorsun ama ya hiç okumadınız ya da okuduğunuz başka bir şeydi farkında değilsiniz.
  adalet deyince aklınıza parti değil Hz.Ömer gelsin.

 3. Yani Bin Ali Yıldırım’ı sermayenin aday yaptığı
  Erdoğan’a rakip olacağı yorumu saçma olmuş Yıldırım kadar yüksek gönüllü var mı başka ? Yok ne Davut oğlu ne Bülent Arınç. Yıldırım’ı tek gecerim oda gerektiği yerlerde Erdoğan’a riyazet Edip kendi doğrusunuda yapacağını bildiğim için. İstanbul belediyesi başkanlığında Yıldırım’a oyum diğer yerlerde saadet partisine. Hayirli olsun sayın Yıldırım Akp nin en çok çalışanı olarak hakettiniz

 4. Teşvikiye ye sığınmak için seçimi beklemeyin çok geç kalmışsınız.Ülkenin aydın/yazar ı bu halde ise sonuçlara cok sasırmamak lazım.

 5. Doğru ya. Şeker fabrikalarını sermaye sattırdı. Cumhuriyetin birikimlerini sermaye özelleştirdi. Tarımı da sermaye çökertti.

CEVAP VER