Halkımız Çok İsabetli Oy Kullandı

1
Süleyman Karagülle
Lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı.

“Halkımız daima isabetli oy kullanmıştır.”

Em. Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu

Hayatımda görüşlerimi değiştirdiğim kişiler çok az olmalıdır.

Bunlardan biri Mustafa Kemal ve arkadaşlarıdır; Mustafa Kemal hakkındaki görüşlerimi zamanla değiştirdim, yaptıklarının doğru olduğunu anladım.

Diğeri, Cumhuriyet Halk Partililerin kötü olduklarına olan kanaatimi değiştirdim.

Ordu müdahalelerinin tamamının isabetli olduğunu anladım.

Bir dördüncüsü, halkımızın isabetli oy kullanmasıdır.

Başkanlık sistemi ile ilgili anayasa değişikliğinde isabetli oy kullanmadığı görüşümü ise hala koruyorum. Hatta oradaki yanılmam beni siyasetten vazgeçirir duruma getirebilir.

İmamoğlu kazanmasaydı kendi bilgilerimden şüphe etmeye başlayacaktım.

Evet, halkımız çok isabetli oy kullandı.

1-Büyükşehir belediyelerini Cumhuriyet Halk Partisi’ne vererek Ak Parti’ye ders verdi. Aklını başına topla, gidiyorsun dedi. Büyükşehir Belediyesi ile iktidara geldin, onunla gidiyorsun dedi. Cumhurbaşkanı’na da; yanlış yapıyorsun, sen hem parti başkanı hem cumhurbaşkanı olmayacaksın dedi. Ülkeyi ikiye bölersen sonunda dikta rejimine geçmek zorunda kalırsın. Diktatör olmak kolay bir şey değildir. Mustafa Kemal ve İsmet İnönü bile olamadı, siz nasıl olacaksınız dedi.

2-Türkiye’deki belediyeleri Ak Parti’ye vermekle de muhalefete ders verdi. Ak Parti’ye muhalefet etmekle, Erdoğan’a karşı çıkmakla bir şey elde edemezsiniz dedi. Sen İmamoğlu gibi barışçı siyaseti yürütürsen başarıya ulaşırsın. Hareket Partisi iktidarın yanında oldu, oylar iki misline çıktı. Biraz sonra İyi Parti tasfiye olacak ve Hareket Partisi’nin oyları yüzde yirmilere yükselecek.

3-Basına ders verdi. Geçti Bor’un pazarı… Artık basın-yayın halka etki etmiyor. Binali Yıldırım iki-üç yüzde farkı ile kazansaydı basın-yayının bir etkisi oldu derdik. Türkiye basını seçimlere sıfır etki etmektedir. Türk basını bu durumdan ders almalıdır. Bu basını yönlendiren Sermaye de böylece avucunu yaladı.

4-Seçimin en büyük başarısı doğru dürüst seçim olmasıdır. Bunu İstanbul seçimi kanıtladı. Tüm basının bastırmasına rağmen Yüksek Seçim Kurulu oylara sahip çıktı ve milli iradenin kuşkular içinde olmasını önledi. Org. Cemal Gürsel ihtilalin komutanı Recai Seçkin’e, Osman Bölükbaşı için ‘kulağından tutun atın’ dedi. O da beyanat verdi; “Yüksek Seçim Kurulu kararları kesindir ne kendisi ne de başkası değiştiremez” dedi. O günkü bu söz demokrasiyi kurtardı. Şimdiki YSK Başkanı’nın da İmamoğlu’nun oyu şu kadardır demesiyle seçimlere düşen tüm gölgeleri yok etti. Tehditler savuran bir cumhurbaşkanının tehdidinden korkmadı.

5-Recep Tayyip Erdoğan da sesini çıkarmadı, yargının kararına ve milletin oyuna saygılı oldu. Aksini denemeye gitseydi başaramayacaktı. Deneyebilirdi ama ülke uçuruma giderdi. Umarım Muhterem Başkanımız bundan ders almıştır; almalıdır. Artık hem parti başkanı hem cumhurbaşkanı olamayacağını anlamıştır. Ona tavsiye ederim; yerine bir orgenerali cumhurbaşkanı yap, sen parti başkanı ol. Türkiye’de partiler güçlüdür. Mustafa Kemal bile Meclis’i dağıtamadı.

6-HDP’lilerin hapishaneye konması yanlıştır. Ne oldu? Daha çok etkili oldular. İstanbul ve Ankara’yı Ak Partiye karşı kazandırmış oldular. Ayrıca bu seçimlerde Ak Partiye doğudaki oylarla güç vermiş oldular. Yasak ve baskılar bir işe yaramadı. Daha da güçleştirdi. Bunu bilhassa ordumuz iyi değerlendirmelidir. Kürtlerin dışlanması veya onlara baskı yapılması hassas bir konudur. Burada Sermaye’nin oyununa gelinmemesi gerekir. Gereksiz baskılar yapılarak Kürtler zorla PKK’nın kucağına atılmamalıdır.

7-Temel Karamollaoğlu (Saadet Partisi) Ak Parti’nin yanında olsaydı, İstanbul şimdi Ak Parti’nin elinde olurdu. SP İstanbul’da kendi adayını gösterdi. Millet ittifakına girseydi muhtemelen aday olarak Bekaroğlu çıkardı. Neticede CHP’nin adayı İmamoğlu kazanamazdı.

8-Millî Görüşsüz bir politika Ak Parti’yi iktidarda tutamaz. Bu seçim aynı zamanda milli görüş gömleğini çıkaran Ak Parti’ye bir ders olmalıdır…

1 YORUM

CEVAP VER