Cinsiyetçilik/Sexismus ve Irkçılık/Rassismus

1
Sinan Eskicioğlu
1974 yılında İzmir'de doğdu. İzmir İlahiyat'ta lisans eğitimini tamamladı. 2003 yılından beri Almanya'da yaşıyor. Çeşitli kuruluşlarda Din Eğitim ve Öğretimcisi olarak faaliyette bulunuyor. Yayınlanmak üzere kaleme alınmış çeşitli roman ve kitapları bulunmaktadır.

Cinsiyetçilik ve Irkçılık.

İkisi de Almanya’da özel önem verilen konulardan. Cinsiyetçilik/ Sexismus/ Sexism nedir, biraz açayım.

Bir cinsin diğerinden üstün olduğunu savunan görüş, düşünce yapısı. Hemen itiraz edeceksiniz öyle değil mi, böyle bir durumun olmadığını savunacaksınız.

Cinsiyetçilik dilin kullanımlarında bile bulunan bir gerçeklik. Almanya’da, özellikle üniversitelerde ve resmi kurumlarda,  dilin yapısından kaynaklanan cinsiyetçiliğe karşı dahi olsa özel çaba harcanıyor. Dilden kaynaklanan cinsiyetçiliği ortadan kaldırmak için çareler aranıyor. Kadın cinsinin hakir görüldüğü ya da kadın cinsinin konuşma hitaplarında yer almamasından dolayı özenle buna vurgu yapılarak farklı bir dil kullanılmaya çalışılıyor.

Bu durum sadece Almanca’da değil, her dilde ve dillerin kullanımlarında ve kalıplarında mevcut. Erkek ve kadın cinsi diye ayrılan bütün dillerin gramerlerinde olan bir özellik.

Türkçemizde de mevcut olan birçok yanlışlıklar var. ‘Bir işi adam gibi yapmak’ tabiri aklıma gelen ilk örnek. Adam yani erkek gibi yapmak. Hakkını vererek yapmayı sadece erkekler yapabiliyor imajı sergileyen bir kullanım. Daha sayamadığım bir sürü örnek.

 

Özel önem verilen konulardan diğeri de Irkçılık/ Rassismus/ Racism. Bu da nedir? Irklardan bir tanesini diğerinden üstün gören düşünce yapısı. Irklar içerisinde bir tanesi diğerlerinden daha üstün ve bu durum da sadece o ırktan olunduğundan kaynaklanmakta. Almanya bu konuda sabıkalı olduğu için özenle dikkat edilen bir husus. Federal Anayasa Koruma Teşkilatı (Bundesamt für Verfassungsschutz) bu hafta yaptığı açıklamada ‘Aşırı sağcılığın arttığını ve bu kişilerin mercek altına alındığını’ belirtti.

E tabii, 2. Dünya Savaşı zamanında 6 Milyon Yahudi kökenli insanın yok edilmesi gibi bir sabıkası var. Dile kolay, tam 6 milyon insan.

Anayasa Koruma Teşkilatı da bu konuda özel çalışma başlattıysa gerçekten rakamlar rahatsız edici demektir.

Alman ırkının üstünlüğüne inanan ve yabancılardan rahatsız olan ve ülkelerine dönmelerini isteyen insanlar.

Yazdıklarım hepinize normal geliyor öyle değil mi?

Yani okuyorsunuz/ okuyoruz ve geçiyoruz. Bazen üzerine yorum yapıyoruz ve tekrar geçiyoruz. İnsanın suratına ‘bam’ diye vurması gereken iki konu bunlar.

Neden mi?

Çünkü ikisine de biz insanlar karar veremiyoruz. Üzerine karar veremediğimiz iki konu için utanmadan, sıkılmadan ve hatta yüzsüzce tarafcılık yapıyoruz.

İnsana sorsalar bunu sen kendi çalışmanla mı kazandın?

Hayır.

Kadın ya da erkek olmayı sen mi seçtin? Ya da erkek ya da kadın olmak için ne çaba harcadın?

Kocaman bir hiç.

Alman, Arap, İngiliz, Türk olmayı sen mi seçtin? Hayır.

Hangi milletten olacağına zerre kadar karar veremeyen aciz varlık ırkçılık yapıyor.

İşte bu yüzden, bu ikisi en alt insan grubu diyebileceğimiz kişiler tarafından kutsanıyor. Çünkü elle tutacak başka şeyleri yok. Ellerinde olan da, üzerine karar veremedikleri cins özellikleri.

Almanya’da bunlar konuşuluyor. Almanya’daki Türkiyeliler açısından bir tanesi çok önemli. Aşırı sağcılar, Irkçılık. Çünkü vatanlarından uzakta yaşamak zorundalar. Irkçılık’a karşı yapılan bütün çalışmaları yürekten alkışlıyorlar, ne güzel öyle değil mi? 
Peki alkışlayan bu Türkiyeliler kendileri nasıllar?

Onlar da ırkçı mı?

Doğduğu ırkla övünen, gururlanan insan ırkçıdır. Peki buna sen mi karar verdin? HAYIR.

Eee o halde?

Cevap yok.

Neden dönüp kendimize bakıyorum?

Ülkemizde hala konu seçimler. Oyların tekrar sayılması ve kararı verilemeyen İstanbul. Seçimlerin kaybedenleri ve kazananları.

Kazananları sayılırken, artık ne hikmetse, sürekli MHP’nin en kazançlı olduğundan bahsediliyor.

Yorumcular şunu da ifade ediyorlar:

‘Partisini cezalandırmak isteyen sağ kesim, dindarlar ve hatta CHP’liler bile ikinci tercih olarak MHP’yi tercih ederlermiş’

Dini boyutuna hiç girmeyeyim. 

Sadece akli olarak cevaplamak için tekrar sorayım: ‘Ne olacağımıza/olduğumuza karar veremediğimiz ırkımız ve cinsiyetimiz için gururlanmak, övünmek, diğerlerine üstünlük taslamak, Allah aşkına nedir? ‘

Sevgi ve Bilgiyle kalın

1 YORUM

CEVAP VER