Belediye Başkanlarına Açık Mektup – II

1
Süleyman Karagülle
Lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı.

Birinci mektubumda belediyede reformu nasıl yapabileceğinizi anlatmıştım.

Mevcut düzene hiç karışmıyorsunuz. Siz bir Ar-Ge başkan yardımcısını seçiyorsunuz ve sonra orada uygulamalı Ar-Ge yapıyorsunuz. Kitapları okumanın yanında sosyal denemeler yapacaksınız. Bir örnek Semt Kooperatifi kuracaksınız. Orada Ar-Ge çalışması yapılacak, uygulanacak, görülecek ve ondan sonra tüm belediyelere teşmil edilecek. İmamoğlu olsa da bunu yapmalı, Binali Yıldırım olsa da bunu yapmalı.

50 senelik çabalarımızla Necmettin Erbakan’a bir beldede bile bunu denettiremedik.

Sizin bu söylediklerimizi yapacağınızı ümit ettiğimiz için değil, Allah bize bunları söylememizi emrettiği için söylüyoruz.

Şimdi de böyle bir çalışmanın nasıl yapılacağını anlatacağım.

1- Bir işi yapabilmek için kaynağa ihtiyaç vardır. Kaynak sermaye ve emektir. Tekel Sermaye’nin ortaklığını kabul etmeyeceksiniz, dolayısıyla şirket değil kooperatif kurmalısınız, devletin kredi ve yardımını da kabul etmeyeceksiniz. Belediyeniz Semt Kooperatiflerine yardım etmeyecek, ortak olacak. Kârlı olduğu için katılacaktır; arsa koyabilir, altyapı yapabilir, kredileşmede müşteri olur. Halka güvence sağlar. Semt Kooperatifi çalışmaları belde halkının ortaklığı ile kurulacak ve kendi kendilerine yeterli olacaktır.

2- Önce ‘Dayanışma Ortaklıkları’ kurulacak. Birisine bir musibet isabet ettiğinde hep birden karşılayacaklardır. Aidatlı sigorta yerine paylaşımcı sigorta. Yani olay olmadan kimse bir şey ödemiyor, olay olduktan sonra ortaklar zararı birlikte bölüşerek ödüyorlar. Semt Kooperatifleri kendi aralarında bunu sağlayacaklar, sonra merkez kooperatiflerde tüm halk birbirinin dayanışması içine girer. Belediyeler birliğini kurarak bunu genişleyebildiği kadar genişletebilirsiniz. Bu ortaklığı kurmak için sadece sözleşme gerekir, başka bir şey gerekmez.

3- Semt Bonosu çıkaracaksınız. Semt ortakları semt içindeki tüm işlemleri bu bono ile yapacaklardır. Semt içine nakit girmeyecektir. Böylece semt halkı bir taraftan faizden kurtulacak, diğer taraftan sermaye sıkıntısı olmayacaktır. Semt sakinleri ürettikleri malları tüccarlara Semt Senedi ile satacaklar, buraya getirdikleri malları da Semt Senedi ile semt sakinlerine satacaklardır. Tüccarların da sermayeye ihtiyacı kalmayacak ve onlar da faizden kurtulacaklardır. Semt Bonosu ile tüm Ar-Ge sorunlarını ve yeniden yapılaşma sorunlarını çözersiniz. Semt bonolarından sonra Belde Bonosu çıkaracaksınız. Mevzuata tamamen uygun olan bu bono beldenize bağımsızlığı da sağlayacaktır. Artık merkezden yardım istemeyeceksiniz, İller Bankası’ndan para çekmeyeceksiniz. İller Bankası’na kredileşme ilkesi içinde siz nakit yatıracaksınız.

4- Çözeceğiniz bir sorun daha vardır, bu sorun da hakemlik sorunudur. Türkiye Cumhuriyeti mevzuatı içinde yer alan ve bugün tüm dünyaca benimsenen ‘Hakemlik Sistemi’ ile belde halkını yıllar yılı süren yargılanma sisteminden kurtarmış olacaksınız.

Akevler Kooperatifleri bunlar üzerinde 50 senedir uygulamalı olarak çalışmaktadır. “Adil Düzen” Akevler’de üretilmiştir. Deneylerimizi kimseden bir kuruş talep etmeden herkesle her zaman paylaşmaya hazır bulunmaktadır.

Burada bir şeyi açıkça ifade etmek isterim. Tekel Sermaye ortaklık sistemine şiddetle karşı çıkmış, bizimle kıyasıya mücadele etmiştir. Kendi kurduğumuz partiler bile bize saldırdılar. Ama ne oldu? Dünya bize doğru adımlar attı. Biz varlığımızı koruduk. Faizsiz düzen dünyada konuşulmaya başlandı. Din düşmanlığı ortadan kalktı.

Bizim önerdiğimiz senet sisteminin mevcut faizli sisteme herhangi bir zararı yoktur. Piyasada mal dolaşacağına senetler dolaşmakta, para malları alıp satacağına senetleri alıp satmaktadır. Faizli para yine varlığını sürdürmektedir. Sermaye’nin parası da değerini korumakta, hatta artırmaktadır, çünkü üretim çoğalınca paranın değeri kendiliğinden artar.

Sizin bu Ar-Ge çalışmanıza Sermaye engel olmaya çalışacaktır. Siz kanun dışı olarak yapılmakta olan Sermaye’nin bu müdahalesine dayanabilmelisiniz. Bunu göze alan başkanlar Türkiye’yi ve dünyayı değiştirebilir.

1 YORUM

  1. Sn Hocam, semt kooperatiflerinin kurulup gelişmesi gayet güzel bir fikir; halka-yararlı yenilikler, AR-GE vs, desteklenmeli. Mutlaka faydalı olur. Ancak, sermaye dediğiniz teşekküllerin çalışma prensibi olarak rüşvet ve yolsuzlukları desteklediği fikri ima ediliyor sanki (sermayeyi temsil ettiğim falan akla gelmesin). Rüşvet ve yolsuzluklar konusundaki fikrimi yazınızın ilk bölümünde ifade ettim..

CEVAP VER