Beka Sorunu ve Çözümü

0
Süleyman Karagülle
Lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı.

Türkiye’nin BEKA SORUNU vardır, bunu hepimiz kabul etmek zorundayız.

Dış Borçlar Bekası

1- Türkiye Abdülhamit döneminde borçlanmaya başladı, sonunda Osmanlı İmparatorluğu dış borçlar sebebiyle tarihe gömüldü. CHP borçları ödedi. Demokrat Parti borçlandırmaya başladı ve bugün borçlar artık devleti yıkacak duruma geldi. Borçları ödeyemez hâle geldiğimiz zaman devletimiz yıkılıp gider. Yeniden İstiklal Savaşı’nı bile yapamayız.

Ödeme gücümüz vardır: 1) Dış borç iç borca çevrilecek. 2) Dolar borcu mal borcuna çevrilecek. 3) Borç iştirake çevrilecek. 4) Devletlere borç halka borca çevrilecek.

Enflasyon Bekası

2- Ak Parti Batı’nın desteğini alabilmek için üretimi durdurdu. Yap işlet modelleri ile ekonomiyi yürüttü. Borçlanarak halkı refah içinde yaşattı ve deniz göründü. Sonuç olarak üretim durdu ve enflasyon yükselmeye başladı. Süratle enflasyon yükseliyor, dolayısıyla faiz yükseliyor. Hiper enflasyona gidiliyor. Enflasyon yüzde yüzlere varınca artık o devlet yaşamaz.

Acilen tedbir almamız gerekir. Ödemeler Türk Lirası ile yapılacak, borçlanmalar Altın Bonosu üzerinde yapılacak. Bu, enflasyonun etkilerini zararsız hale getirir. Üretim artar, ihracat patlaması olur, sonunda ekonomi sağlığa kavuşur. Devletimiz yıkılmaktan kurtulur.

Savaş Sorunu

3- Dünya üçüncü savaşa doğru organize olmaktadır. Sermaye dünyayı iki bloka ayırmaktadır ve savaş başlayacaktır. İran ve Türkiye bunlardan birinde yer almak zorunda kalacaktır. Savaşta Türkiye ve İran’ın olduğu taraf mağlup olacak. Türkiye ve İran haritadan kaldırıldıktan sonra mağlup olan tarafa yardım edecek, onu galip getirerek İran’sız ve Türkiye’siz bir dünya kurulacak. Sermaye’nin bugünkü planı budur. Yani biz ne tarafta kalırsak kalalım, biz yok edildikten sonra dünyada yeni denge kurulacak.

Bizim buna karşı yapacaklarımız; öncelikle üçüncü cihan savaşının çıkmasını önlemeliyiz. Adil Düzen, semt kooperatifleri ve altın bonosu ile önleriz. Önleyemeyip de savaşa girdiğimizde bizim tarafın yenilmemesini sağlamalıyız. Bunun için güçlü ordumuz olmalı ve bütün halk olarak birlikte olmak zorundayız.

İç Savaş Sorunu

4- Devlet geçici iç ve dış tehlikeleri silah zoru ile bastırır. Bunu yapmak zorundadır ve yapmalıdır. Ama yıllar hatta asırlarca sürecek bir halk direnmesini silah zoru ile bastıramazsınız. Halk sabreder, eder, eder ama sonunda patlar ve topluluk birden yok olur. Bizim sorunlarımız vardır. Kürt sorunumuz vardır, Alevi sorunumuz vardır. Şimdi de bunlara Gülen sorunu eklendi. Bir de bölge sorunumuz var; Karadenizliler, Doğulular, Egeliler. Şimdilik bunlar devleti yıkacak bir etki arz etmiyor. Silahlı güç gerekenleri yapmış bunlara hâkim olunmuştur. Yoğunbakımdan çıkarmıştır. Ama bu durumun devam etmesi birden çökmeye sebep olur.

Bunun için çözüm olarak yerinden yönetimi, hakemlik sistemini, güçlü ama sivillere müdahale etmeyen orduyu oluşturmamız gerekir. Böylece millî beraberliğimizi perçinlemeliyiz. Bu hususta bugün iyi durumdayız. Kürtler hala Ak Parti’ye oy veriyorlar.

Bu dört ana sorunumuzu ancak büyük ittifakla yenebiliriz. Bunun adımını atmak iktidara düşmez, atmaz da, atamaz da.

Bunun adımını atmak muhalefete düşer. Muhalefet iktidara elini uzatmalıdır. Şimdi seçim vardır. CHP “İstanbul seçimine ortak adayla çıkmalıyız” demelidir. İktidar kabul ederse sorun biter, etmezse muhalefet oyunu artırır. Ben birçok seçimin merkezinde bulundum. Seçim taktiklerle kazanılır.

CEVAP VER