Bekanın Merkezi İstanbul

0
Süleyman Karagülle
Lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı.

Beka sorununu ortaya koyup iktidar olmaya çalışmak demek, seçimleri şaibeli hale getirmek, halkın demokrasiden ümidini kesmesini sağlamak, beka sorununu üretmek demektir. İstanbul dünyanın merkezindedir, Türkiye’nin ise kendisidir. Ülkenin her beş ailesinden biri İstanbul’dadır, kardeşi değilse bile amcaoğlu İstanbul’dadır. Türkiye İstanbul’u çözerse diğerlerini çok kolaylıkla çözer.

İstanbul’un sorunları İstanbul’un değil, Türkiye’nin değil, dünyanın sorunlarıdır, en büyük tehlike içindedir.

Elektrik Sorunu

1- İstanbul’un elektriği kesilse halkı kaç hafta yaşayabilir? Elektriği sabote etmek son derece kolaydır, trafolara bir bakır tel atarsınız, hat çöküp gider.

O halde İstanbul’un elektrik sorununu çözmek gerekir. Hava hatları, yeraltı hatlarına çevrilmelidir. Yedek santrallerle iç üretim yapılabilmelidir. Yani her sokağın ayrı yedek santrali olacak ve elektrik kesildiği zaman o sokak santrali hemen devreye girecektir.

Su Sorunu

2- İstanbul’un su sorunu vardır. Şehir şebekesi her zaman sabote edilebilir. Kimyasal veya biyolojik katkılarla şehir suları içilemez hale gelir. İçenler ölür, içmeyenler de ölebilir.

Bu sorunun çözülmesi için her sokakta yedek su deposu ve pompası bulunacaktır. Şehir suyu kesildiği veya zehirlendiği zaman bunlardan halk güğümlerini doldurarak yaşayabilmelidir.

Yakıt Sorunu

3- İstanbul gazla ısıtılmaktadır. Savaş hâlinde gaz gelmez olunca İstanbul donabilir. Bunun için İstanbul’un kömür ve odun stoklarının olması gerekir, bir sene idare edebilmelidir.

Terör Sorunu

4- Silah yasağı insanları terörün avı yapmaktadır. Hiçbir yer güvende değildir. İstanbul’u polisle güven altına alamazsınız.

“Semt Kooperatifleri” kurulacak. Kooperatiflerin güvenlikleri olacak ve semt sivil savunma eğitimi ile teröre karşı dayanıklı hale getirilecektir.

Trafik Sorunu

5- İstanbul’un her yıl araba kapasitesi artıyor, trafiğe katılan araçlar artıyor, İstanbul trafiği gittikçe daha da çıkmaza giriyor. Bu sorun çözülmelidir.

Bu sorunun çözümü de işyerlerinin meskenlerin olduğu yerde olmasıyla sağlanır.

Savunma Sorunu

6- İstanbul henüz hava saldırılarını havada durduracak teknoloji ve imkânlara sahip değildir. Zelzele veya savaşta İstanbul yaşanmaz hale gelebilir.

Bunun için İstanbul’u boşaltma planımız olmalıdır. Gerektiğinde İstanbul’u Anadolu’ya taşıyabilmeliyiz. Bunun için büyük bir organizasyona ihtiyaç vardır.

İstanbul’un bekası Türkiye’nin bekasıdır, dünyanın bekasıdır.

Binde bir oy farkla başkan olan belediye bu sorunu çözemez.

İktidarda olanlar kulaklarını tıkadıklarından bizi duymuyorlar.

Muhalefet bizi duymalıdır.

Bu yazım İmamoğlu’na ve Kılıçdaroğlu’na ulaşmalıdır. Kılıçdaroğlu AK Parti’ye demelidir ki: “Gelin ortak bir adayda anlaşalım. Biz anlaşamazsak hakemlere gidelim, hakemler ortak aday seçsinler ve beka sorununun çözümüne İstanbul’dan başlayalım.”

İmamoğlu ve Yıldırım da; ‘böyle bir anlaşma olursa biz ona yardımcı olmayı isterlerse kabul ediyoruz’ diyecekler.

Bu öneri Cumhuriyet Halk Partisi’nden gelmelidir. AK Parti’nin tutumuna bakarak ondan sonraki adımları halkla birlikte belirleyerek çalışırız.

Uzlaşma yalnız İstanbul için değil, yalnız ülke için değil, yalnız insanlık için değil, bizzat AK Parti için de hayati önem taşımaktadır.

Benim bu söylediklerim bana ait değildir, Kur’an’dan anladıklarımdır; yanlışlar bana, doğrular ona aittir. Önerimi şeriata aykırı gören varsa, sayfalarımız herkese açıktır. Doğru söylüyorsam destekleyiniz.

CEVAP VER