Çare Acun Dedik Dinlemediniz…! Murat Boz/Athena Gökhan İmamoğlu’nu Seçti.

8

21 Aralık 2018’de yazdığımız yazının başlığı “Ekrem İmamoğlu’na karşı çare Acun” idi. Biz nereden bilirdik Ekrem İmamoğlu’nun içinde Ecevit’ten Palme’ye, Brandt’tan Deniz Gezmiş’e, Pir Sultan’dan Köroğlu’na haksızlığa direnenlerin bir ortak paydası olduğunu.

İmamoğlu tam 1 milyon oy farkını kapayıp dünya sosyal demokratlarına unutulmaz bir selam çaktı.

AKP’yi kendi saha ve seyircisi önünde hezimete uğratmak zaten bir büyük başarı hikayesi idi. AKP üstüne bir de maç biter bitmez sahayı basıp maçı tekrar ettirdi. Normalde sahayı basanın puanı silinir sahası kapatılır. Türkiye’de kurallar adama kişiye zamana zemine göre. Sahası basılan Ekrem İmamoğlu olduğu halde maç tekrarı ve üstelik rakip dünyanın en pişkin formatında…

Seçim neden tekrar ediliyor diye soruyorsuna cevap veriyor: Çünkü çaldılar. Madem çaldılar. Tutuklayın /Vurun kellesini. Cevap yok. Yine soruyorsunuz. Madem çaldılar. Madem siz öndesiniz. Bu telaş, bu propaganda, “indirimler, tenzilatlar neden? Seçmen küsmüş de, karnı doymuş da, aklı uçmuş da…
Siz ne anlatıyorsunuz?”

31 Mart seçimlerinde haksızlığa uğradığını iddia eden parti seçim stratejisini değiştirmez. Aslanlar gibi aynı iddiasını, aynı dilini, aynı argümanını ortaya koyar. Seçimde bize haksızlık ettiler de biz de bari stratejimizi değiştirelim diyen belli ki seçimi neden kaybettiğini gayet iyi biliyordur.

Zaten Binali Yıldırım’ın tıpkı bizim yazdığımız üzere Acun’dan rol çalmaya girişmesi de seçimlerde hile falan olmadığını gayet iyi gösteriyor.

Bundan 1 yıl önce Sn. İmamoğlu’nun CHP adayı olacağını şu şekilde yazmıştım:
“CHP’nin adayı, Beylikdüzü’nün çalışkan Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olacak. İmamoğlu, klasik CHPli değil. Halkta teveccühü var.”

Tarih dediğimi aynıyle vaki etti. AKP’nin sandığa vurduğu tekmeyi normalleştirmeye çalışması 23 Haziran’daki seçimi, netice ne olursa olsun, AKP’nin yenilgi ve utanç hanesine iri puntolarla kaydetti.

Şimdi ise 21 Aralık yazımı bugüne teşmil edeceğim.
“Dünyadaki örneklerine bakarsan yaşlı Türkiye için ise neredeyse çiçeği burnunda” demiştim İmamoğlu’na. Açıkçası kendime ve İmamoğlu’na haksızlık ettiğimi anladım.
Seçim sandığına ve demokrasiye hakareti sıradanlaştıran AKP ve adayının yanında Ekrem İmamoğlu bundan sonra hep aynı yaşta kalacak.

AKP kendini tarihin benzer örnekleri ile geçmişe mahkum etti. Tarihin unutulan ya da acıyla hatırlanan misallerine karşın İmamoğlu Demokrasi bayrağını en yukarıda tuttu.

Binali Yıldırım Opera’da tepki görünce yazının sonundaki şu ifademi hatırladım:
“İmamoğlu pasta yemekle itham edilen yerlerle vakit kaybetmeyecek kadar zeki biri. Hal böyle olunca buralar AKP’ye kalacak. Ama Binali Bey iyi pasta yapamaz. Ona bir de yardımcı gerek. Benim tavsiyem AKP, CHP’nin bu çevre adayına karşı Binali Bey’i değil pastadan iyi anlayan bir adayı getirsin. Fantastik bulanlar olacaktır ama AKP bu seçimde Acun’a teklif götürse şaşırmam.”

Binali Yıldırım’ın önerilerimizi dinlemeyip 31 Mart’ı mırıltıyla geçirmesini buna karşın şansını tekrar denediği 23 Haziran için içine fenomen kaçmış gibi davranmasını bundan iyi ne açıklayabilir?

AKP’nin sadece kendi fanatiklerine ve siyaseti “karın doyuranlara” oy verme işi görenlere makul gelen tekrar seçim senaryosu birkaç boyutta anlaşılmalı. Görünürde ortaya konulan Halkla İlişkiler çalışması devam ederken diğer tarafta 3 koldan asıl hikaye, high business, yüksek siyaset takip ediliyor.

Abdullah Öcalan’ı “Sayın” ifadesi ile zikreden Sabah yazarı bunu sehven diyerek düzeltirken, gelecek tepkilerin üzerinden İstanbul ittifakının çatlatılmasına çaba harcanıyor. 31 Mart’tan önce AKP’nin ve ortağının “bir arkadaşa beka’caktık” söylemini nedense bugün duymuyoruz. Gece gündüz beka seçimi olduğu ifade edilen 31 Mart geçti seçim bitmedi, ama beka falan da gitmedi.
Kimsenin umursamadığı dolgudan müteşekkil söylemlerle bugüne kadar her seçimi kazananlar bu defa işler istediği gibi gitmeyince düşük yoğunluklu propagandaya girdiler.

İşin ilginç yanı şu ki, 31 Mart’a girerken Acun’u aday gösterebilirlerdi. Bu fırsatı teptiler. Şimdi ise Acun’un en iyi iki adamını kaptırmış durumdalar. Athena Gökhan ve Murat Boz “herşey çok güzel olacak” diyor.

Bizim 21 Aralık’ta teşhis ettiğimizi bu saatten sonra uygulamaya koyma şansı yok AKP’nin. Zaten olup bitmiş bir seçimden söz etmiyor muyuz? Bitmiş seçimin davası ülkeyi meşgul etmeye devam ediyor. Burada kaybedilen zamanın, enerjinin nasıl telafi olacağı ise meçhul.

Biraz daha bekleyelim. Herşey çok güzel olacaksa buna değer. AKP’nin intihal sloganı dahi bunu ifade etmiyor mu? Daha güzel olması için önce bir güzel olsun bakalım…

Yazarımızın arşivinden (10 Kasım 2018): 

Atatürk’ün Bileği 80 Yıldır Neden Bükülemiyor?

8 YORUMLAR

 1. Veysi bey! Sizde hiç modayi takip etmiyorsunuz! : Çünkü çaldılar dün ve öncesine aiti, onun modasi geceli saatler oldu.
  Bugünün modası YSK iptal etti.
  Bakalım yarin ne olacak.

 2. Yukarıda yapılan yorum ve değerlendirmelere , gönülden katılıyorum, özünde, Atatürk’ün vatan severliği ve devrimci ruhunu ,Türk Milletinin hakkı hak edene teslim edebilme ahlâk’ını anladığım bu gençlere gözüm kapalı yurdumu ve insanlarını teslim ederim.Milletini her fırsatta yalan ve hayali ufuklar ,tehlikeler,beka lar yaratarak oyalayanlara ,bu ülkenin bir çakıl taşını bile emanet edemem.Örnek mı; Milletin kendisine emanet ettiği fabrikaların yanında kaç fabrika açtı? Yok.Kaç fabrika sattı.Hepsini.

 3. Peh peh yazdıklarına kendinde inanmıyorsun ekrem o farkı HDP oyları ile kapattı. Malum PKK sı HDP sı fetö sü bütün vatan hainleri düşmanları ekremi destekledi. Herşey güzel zaten inşallah Binali Yıldırım ile daha güzel olacak .

  • Herkes vatan haini , hanimefendi nene hatun misali .Yahu hiç mi çevrenizden duymuyorsunuz imamogluna oy veren akpli secmenleri.Hersey guzel dedigin nedir vergiler zamlar işsizlik uretim mi nedir guzel kardesim.

 4. Siz iptal ettirince adalet yerini buldu ama AKP iptal edince sahtekarlık dimi size herşey mübah zaten maden kendinize o kadar güveniyorsanız susun seçim günü halk konuşsun bence korkmayın da eğer kazandiysanuz tekrar kazanırsınız siz HDP bin isteklerini yerine getirmeye çalışın yoksa oy vermiceklermis size dimi ama …

 5. Çünkü çaldılar. Kimse sahayı filan basmadı.Sadece oyunu kuralına göre dürüstçe oynamadılar. Şike karışan maçta iptal edilir.. Ne diyordu İmamoğlu, feberbahçe için STV ekranlarında, şike yapmışlardır, diyordu.. Ne yiyip içiyorsunuz bu kafaya ulaşmak için..
  At hırsızı kılıklı adama pir sultan abdal yakıştırması filan???

CEVAP VER