2019’a doğru en keskin eksen

  0
  Ahmet Taşgetiren
  Star

  Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın, aynı zamanda “parti genel başkanı” olarak Ak Parti’yi 2019 sınavına hazırlama hamleleri devam ediyor. Partililerle buluşuyor ve onları ateşlemeye çalışıyor.

  Bu arada oluştuğunu seslendirdiği “Metal yorgunluğu”nu aşmak için parti teşkilatlarını yenilemek üzere il il görüşmeler, değerlendirmeler yapıyor.

  En son İstanbul teşkilatına konuştu. İstanbul’da referandumda alınan sonucu problemli gördüğü açık. Problemli çünkü “Hayır” üstte çıktı. Ankara’nın da “Hayır”la sonuçlandığı bilindiğine göre problemin İstanbul’la sınırlı olmadığını değerlendirdiğini de peşinen var sayabiliriz. Yerel yönetimler seçiminde Ak Parti’nin önüne bir “Büyük şehirler” problemi çıkacağı muhakkak ki, muhtemelen içi ister fiziki yorgunluk olarak, ister ahlak – kişilik – gönül yorgunluğu olarak doldurulsun, “metal yorgunluğu”nun en çok belediyeler planında var olduğu da toplumun yaygın kanaati.

  Parti kadrolarında önemli değişiklikler olacak.

  Muhtemelen yerel yönetim adaylıkları için “yıpranmamış” isimler aranacak.

  Ama neresinden bakarsak bakalım işin öyle çok kolay olduğunu söylemek mümkün değil.

  Şundan dolayı ki, Ak Parti 15 yıldır iktidarda, 2019’a doğru bu, 17 yılı bulmuş olacak, gerek parti gerek hükümet kadroları olarak tanınmayan sima neredeyse yok. Mesela Hükümette değişiklik yapıldı, “Yeni” denecek isim var mı, Parti üst yönetiminde değişiklik yapıldı, “Yeni” diye işaret edilecek hani şöyle heyecan verici bir isim mevcut mu?

  Kolay değil “yenilenmek.”

  Bir husus var, halen bile Ak Parti’nin alternatifi görünmüyor. Tayyip Erdoğan için ilk turda yüzde 50 artı 1 zor ise de, henüz karşısına çıkacak bir Cumhurbaşkanı adayı bile mevcut değil.

  Yazının devamı için