Milli Eğitim ve kitaplar

  0
  Mehmet Nuri Yardım
  Milat

  İlk dönem tahsilimi yaptığım küçük şehrimizde nefes alıp verdiğim mekânlardan biri de kitapçılardı. İki sivil, bir resmi kitapçım vardı. Konuyu açayım. Sivil dediğim, iki vatandaşın açtığı kitapçı dükkânlarıydı. Resmisi ise hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de Kültür Bakanlığı’nın bütün yayınlarını bulunduran Milli Eğitim Bakanlığı Kitap Satış Bürosu’ydu. Üçüne de  uğrar, üç dükkândan da alışveriş yapardım. Doğrusu resmi kitapçımıza daha rahat, korkusuz girerdim. Çünkü kitaplar çok ucuzdu ve kitap almadan da pek çıkmazdım. Üstelik çok geniş bir vitrini vardı. Sergilenen yeni kitapları burada görür, içeri girdiğimde de alır incelerdim. Şehrimizde kitap meraklısı çocuklar azdı, okul ödevi için kitaba mecbur kalanlar genelde halk kütüphanesine gider, oradan dilediği kitabı ücretsiz okurdu. Ama ben kitabı edinip okumak, sayfalarına not düşüp satırlarının altını çizmek isterdim.

  Ömer Seyfeddin kitaplarını, Batı ve Doğu klasiklerini, Türk edebiyatının seçkin yazarlarının kitaplarını o resmi kitapçımızdan almıştım. Çok büyük olmasa da o bereketli dükkân her gidişimde yeni bir kitaba rastlayacağım, sevinci ve heyecanını hissederdim. Artık kitapçı memur amca ile de samimi olmuştuk. Ben kitapla buluşmanın bahtiyarlığını yaşarken, o büyük ihtimalle diğer çocukların dükkândan hiç içeri girmemelerinin derin ve büyük hüznünü yaşıyordu.

  Çocukluk,  delikanlılık bitti, üniversite yılları gelip çattı. Ama memlekete her                                   gidişimde o kitapçıya uğradım, yine kitap aldım, ama bu sefer yeğenlere hediye etmek niyetiyle. Çünkü neredeyse raflardaki kitapların tamamı bende var. En büyük korkum, bir gün gittiğimde o kitabevini yerinde görememek. Hiç bir kitabevi kapanmamalı, hele resmi kitap dükkânları asla! Çünkü harçlığı az olan çocukların bile sığındığı ve kitap edindiği biricik mekânlardır oraları.

  Ercan Şen’in Yayın Yönetmeni, Hakkı Uslu’nun da Yayın Koordinatörü olduğu Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları’ndan yeni çıkan kitaplardan şimdilik muhtasar bahsedeceğim ama ileride bu eserleri teferruatlı bir şekilde tanıtmayı düşünüyorum.

  Yazının devamı için