AB-ABD savaşı fena tırmanıyor

  0
  Kerem Alkin
  Sabah

  Bu hafta sonu genel seçimlerini gerçekleştirecek olan Almanya’ya şunu hatırlatmak gerekiyor; ‘ABD ile ticari savaşınız daha da tırmanacak’. Alman siyasetçiler, kendi genel seçimlerinde Türkiye’ye laf yetiştirinceye kadar, İngiltere’nin ‘Brexit’ kararının kodlarınıokumaya, AB ile ABD arasında ticaret savaşlarının neden tırmandığına kafa yorsalardı,yakın gelecekleri için daha yararlı olurdu.
  Bugün, Türkiye’ye ‘Zarrab’ davası üzerinden yürütülmeye çalışılan operasyon, yakın gelecekte Avrupalı şirketler için de geçerli olabilir, olacak.
  ABD’nin Alman otomotiv devi Volkswagen’e emisyon skandalı nedeniyle ceza kesmesi ile başlayan süreçte, Apple’a, İrlanda ile yaptığı özel vergi anlaşması nedeniyle, AB’nin verdiği cezaya, ABD’nin çok sert tepki gösterip, cezanın Volkswagen skandalı ile ortaya çıkan süreç ve cezaların sonucu olduğunu iddia etmesini hatırlatırsak, Alman siyasetçilerin Türkiye’yi değil, giderek gerginleşen ekonomik, siyasi ve askeri ilişkiler dolayısı ile, esas ABD’yi gündemlerine almaları kendileri için daha yararlı olacak.
  Savaşı tırmandıran son iki gelişmeden ilki, AB’nin Google’a kestiği 2.42 milyar euroluk ceza. Google’a arama sonuçlarıyla ilgili söz konusu manipülasyonu 90 gün içinde durdurmaz ise, bağlı olduğu Alphabet’in dünya genelindeki günlük cirosunun yüzde 5’i oranında ekcezalar gündeme gelebilir. ABD’nin bu hamleye cevabı, Deutsche Bank’a 14 milyar euro ceza kesmek oldu. AB Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager ise, karşılık olarak, 185 ABD’li şirketin CEO’suna, “Sizleri de araştırırız” tehdidinde bulundu.
  ABD iş dünyası ise, AB’deki yatırımlarını geri çekeceklerini belirttiler. Uzmanlar Apple’ın sadece ilk cephe olduğunu; McDonald’s, Amazon, Starbucks ve Fiat Chrysler’in de cezalara maruz kalabileceğini belirtmekteler.

  Yazının devamı için