ABD Barzani’yi sattı mı?

  0
  Tunca Bengin
  Milliyet

  Düne kadar tüm çağrılara kulaklarını tıkayan, dahası, herkese posta koyan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesud Barzani özellikle Kerkük’te yapmak istediği oldubitti sorulduğunda sürekli “Herhangi bir grup Kerkük’ün durumunu güç kullanarak değiştirmeye çalışacaksa her bir Kürt’ün bunun için savaşa hazır olduğunu bilsin” dedi. Yani açık açık savaşacaklarını ilan etti. Ancak gördük ki peşmerge değil savaşmak, hiçbir direnç göstermeksizin kentin anahtarını Irak ordusuna teslim etti. Hemen sonrasında da geri çekilme tam gaz devam etti ve bir günde Irak’ın haritası 2014 ayarlarına döndü. Çünkü Barzani’nin inadı nedeniyle sadece Bağdat ile Erbil değil Irak’taki Kürt kuruluşları, partileri de birbirine düştü. Nitekim Barzani de yaşadığı bu hezimeti Talabani’ye bağlı peşmergeleri suçlayarak geçiştirdi. Peki, bu öngörülemeyecek bir durum muydu ya da Barzani böyle olacağını kestiremez miydi? Bu soruya 1991-1995 yılları arası Diyarbakır Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı görevinde bulunan veBarzani’yi çok iyi tanıyan emekli orgeneral Necati Özgen’in yanıtı şuydu:

  “Barzani’yle Talabani’nin partileri, adamları arasında kökten bir anlaşmazlık var. Aslında gizli düşman bunlar, birbirlerini hiç sevmezler. Ben içlerinde yaşadım ve bunları biz barıştırdık. Yani aralarında öyle bütünlük falan söz konusu değil. Zaten Barzani de bunu böyle bir işle düzeltmek istedi ama olmadı. Kaldı ki peşmergeyi o kadar da gözde büyütmesinler, Barzani’nin kuvvetinin eti ne budu ne olacak? Yani ‘Yok eğer gelirlerse bizde yapacağımızı biliriz’ falan bunlar boş laflar. Güçten korkarlar bunlar.”

  Bu durumda Barzani bu çılgınlığı nasıl yaptı?

  “ABD ve İsrail’e güvendi. Arkasında bir güç olmadan bu adam bu cesareti gösteremez. Yoksa Türkiye’ye o kadar geldi gitti durup dururken niye rest çeksin? Bir de kendisi devriliyordu, padişahlık elden gidiyordu ve madem arkamda böyle bir kuvvet var kendimi kurtarırım diye düşündü, tabii şu anda da tehlikede. Bu iki konudan dolayı bu işe başını koydu.”

  ABD arkasında durmayarak Barzani’yi sattı mı?

  “Hayır, niye satsın ki? Durum nedir tam bilemiyoruz. Yani İsrail ve ABD’nin tutum ve davranışları daha ortaya çıkmadı.

  YAzının devamı için